Kentucky House of Representatives elections, 2014

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search

2012
2014 badge.jpg
Kentucky House of Representatives elections, 2014

Majority controlQualifications
List of candidates
District 1District 2District 3District 4District 5District 6District 7District 8District 9District 10District 11District 12District 13District 14District 15District 16District 17District 18District 19District 20District 21District 22District 23District 24District 25District 26District 27District 28District 29District 30District 31District 32District 33District 34District 35District 36District 37District 38District 39District 40District 41District 42District 43District 44District 45District 46District 47District 48District 49District 50District 51District 52District 53District 54District 55District 56District 57District 58District 59District 60District 61District 62District 63District 64District 65District 66District 67District 68District 69District 70District 71District 72District 73District 74District 75District 76District 77District 78District 79District 80District 81District 82District 83District 84District 85District 86District 87District 88District 89District 90District 91District 92District 93District 94District 95District 96District 97District 98District 99District 100
State Legislative Election Results

Kentucky House of Representatives2014 Kentucky State Senate Elections
BattlegroundRace.jpg
Elections for the office of Kentucky House of Representatives will take place in 2014. A primary election took place May 20, 2014. The general election will be held on November 4, 2014. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in this election was January 28, 2014.

The Kentucky House of Representatives is one of 20 state legislative chambers noted by Ballotpedia staff as being a battleground chamber. The Kentucky House has a difference in partisan balance between Democrats and Republican of eight seats, which amounts to 8 percent of the chamber. In 2012, a total of 12 districts were competitive or mildly competitive. There were four districts where the margin of victory was 5 percent or less in the 2012 elections. Another 10 districts had a margin of victory between 5 and 10 percent.

Incumbents retiring

A total of seven incumbents are not running for re-election in 2014. Those incumbents are:

Name Party Current Office
Ben Waide Ends.png Republican House District 10
C. Embry, Jr. Ends.png Republican House District 17
Dwight Butler Ends.png Republican House District 18
Julie Adams Ends.png Republican House District 32
Robert Damron Electiondot.png Democratic House District 39
John Stacy Electiondot.png Democratic House District 71
Jesse Crenshaw Electiondot.png Democratic House District 77

Majority control

See also: Partisan composition of state senates

Heading into the November 4 election, the Democratic Party holds the majority in the Kentucky House of Representatives:

Kentucky House of Representatives
Party As of August 2014 After the 2014 Election
     Democratic Party 54 Pending
     Republican Party 46 Pending
Total 100 100

Qualifications

Candidate Ballot Access
Ballot Access Requirements Final.jpg

Find detailed information on ballot access requirements in all 50 states and Washington D.C.

To be eligible to serve in the Kentucky House of Representatives, a candidate must be:[1]

  • At least 24 years of age at the time of the election
  • A citizen of Kentucky
  • Resided in the state 2 years preceding the election
  • Resided in the district for the last year

Competitiveness

Candidates unopposed by a major party

In 47 of the 100 districts up for election in 2014, there is only one major party candidate running for election. A total of 25 Democrats and 24 Republicans are guaranteed election in November barring unforeseen circumstances.

Two major party candidates will face off in the general election in 51 of the 100 districts up for election. Four of those seats held competitive elections in 2012 with a margin of victory ranging from 0 to 5 percent. Three other elections were mildly competitive, with a margin of victory between 5 and 10 percent. Those districts are:

Competitive

  • District 7: Incumbent Suzanne Miles (R) will face John Warren (D) in the general election. Miles won election in a 2013 special election after former incumbent John Arnold, Jr. (D) left office. Arnold won by a margin of victory of 0.03 percent in 2012.
  • District 13: Incumbent James Glenn, Jr. (D) defeated challenger Jeremy Warfield in the Democratic primary. Glenn will face Alan Braden (R) in the general election. Glenn won by a margin of victory of 2 percent in 2012.
  • District 27: Incumbent Jeff Greer (D) will face challenger Rachelle Frazier (R) in the general election. Greer won by a margin of victory of 2 percent in 2012.
  • District 91: Incumbent Hubert Collins (D) defeated challenger Sid Allen (D) in the Democratic primary. Bobby W. McCool defeated Dewie Ison and William Scott Wells in the Republican primary. Collins won by a margin of victory of 1 percent in 2012.

Mildly competitive

  • District 49: This seat is open, with incumbent Russell Webber (R) running for re-election in District 26. Linda Howlett Belcher defeated Jonathan Cacciatore in the Democratic primary, while Michael J. Nemes was unopposed in the Republican primary. Webber won by a margin of victory of 6 percent in 2012.
  • District 50: Incumbent David Floyd (R) will face challenger Audrey Haydon (D) in the general election. Floyd won by a margin of victory of 7 percent in 2012.
  • District 56: Incumbent James Kay (D) will face challenger Ryan Schwartz (R) in the general election. Kay won election in a 2013 special election after former incumbent Carl Rollins, II (D) left office. Rollins won by a margin of victory of 7 percent in 2012.

Primary challenges

A total of 11 incumbents faced primary competition on May 20. Seven incumbents are not seeking re-election in 2014 and another 82 incumbents advanced past the primary without opposition. One incumbent, W. Keith Hall (D), was defeated in his primary. The state representatives facing primary competition included:

Retiring incumbents

Seven incumbent representatives are not running for re-election, while 93 (93.0%) are running for re-election. A list of those incumbents, three Democrats and four Republicans, can be found above.

Context

A Ballotpedia analysis of partisan balance between 1992 and 2013 shows that Democrats held the House for the entire period. Furthermore, Republicans have not controlled the House since 1921.[2]

With redistricting having been completed in 2013, five Republican incumbents have been forced to run in new districts, though only two, Bart Rowland and Russell Webber, will face opposition in the general election. Their moves set the stage for two-challenger general election contests in Districts 49 and 53.[3]

Races to Watch

In District 7, Republican incumbent Suzanne Miles is running for her first full term in the House, having narrowly won a special election to replace John Arnold (D), who resigned in September 2013 after ethics complaints of sexually harassing members of House staff. Arnold's 2012 margin of victory was a mere five votes (0.03 percent), and although Republicans cast Miles' special election victory as a harbinger of a partisan shift in 2014, her margin of victory over Kim Humphrey (D) was slim at 112 votes (1.6 percent).[4][2] Miles will face John Warren (D) in the general election.

While Richard Henderson (D) won re-election entirely unopposed in 2012, a video from a pro-cockfighting rally showing him admitting to attending and betting on cockfights, which are illegal in Kentucky, may prove a contentious issue in his District 74 race against David Hale (R). The video has been seen as contributing to the primary defeat of U.S. Senate challenger Matt Bevin (R), who also spoke at the rally.[5][3]

District 13 incumbent Jim Glenn (D) is running for his fifth term, but his past two victories have come at slim margins of 251 and 206 votes, respectively. (The 2010 campaign was a rematch of the 2008 election, in which Glenn defeated Ben Boarman (R) by a much greater margin of nearly 4,100 votes, and the 2012 campaign saw a strong challenge from an independent, Bill Barron.) While handily defeating Jeremy Warfield in the May 20 primary, Glenn faces Alan Braden (R) in the general election.[3]

List of candidates

Note: Candidate lists can change frequently throughout the election season. Ballotpedia staff will be re-examining the list on a monthly basis for any changes. This list was last examined on August 21, 2014. For more information about Ballotpedia's election coverage plan, click here. If you are aware of a candidate we've missed or one incorrectly listed, please send an email to: Tyler King.

District 1

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Steven Jack Rudy

District 2

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Richard Heath Approveda - Incumbent Heath was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jesse Wright
Republican Party Richard Heath

District 3

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Gerald Watkins Approveda - Incumbent Watkins was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gerald Watkins
Republican Party Randy Bridges

District 4

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Lynn Bechler Approveda - Incumbent Bechler was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jarrod H. Jackson
Republican Party Lynn Bechler

District 5

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed.

Note: David L. Harrington withdrew from the primary.

Republican Party May 20 GOP primary:
  • Kenny Imes Approveda - Incumbent Imes was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Kenny Imes

District 6

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Will R. Coursey Approveda - Incumbent Courey was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Will R. Coursey
Republican Party Keith Travis

District 7

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Suzanne Miles Approveda - Incumbent Miles was first elected to the chamber in 2013.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Warren
Republican Party Suzanne Miles

District 8

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • John Tilley Approveda - Incumbent Tilley was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Tilley

District 9

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Myron B. Dossett Approveda - Incumbent Dossett was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Myron B. Dossett

Note: Seiber withdrew before the general election.

District 10

Note: Incumbent Ben Waide (R) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dean Schamore
Republican Party Alan Claypool

District 11

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party David A. Watkins
Republican Party Paul A. DeSpain

District 12

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Jim Gooch Jr. Approveda - Incumbent Gooch was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jim Gooch Jr.
Republican Party Dianne Burns Mackey

District 13

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jim Glenn
Republican Party Alan Braden

District 14

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Tommy Thompson Approveda - Incumbent Thompson was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tommy Thompson
Republican Party Marian Turley

District 15

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Brent Yonts Approveda - Incumbent Yonts was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Brent Yonts

District 16

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Martha Jane King
Independent Jason Petrie

District 17

Note: Incumbent C. Embry, Jr. (R) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Jim DeCesare Approveda - Incumbent DeCesare was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jim DeCesare

District 18

Note: Incumbent Dwight Butler (R) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

Note: Craig Davis withdrew from the primary.

November 4 General election candidates:

Republican Party Tim Moore

District 19

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Wayne Smith
Republican Party Michael Lee Meredith

District 20

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Jody Richards Approveda - Incumbent Richards was first elected to the chamber in 1976.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jody Richards
Republican Party Jenean M. Hampton

District 21

Note: Incumbent Jim DeCesare (R) is running for re-election in District 17.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Bart Rowland Approveda - Incumbent Rowland was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Choate
Republican Party Bart Rowland

District 22

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Wilson Stone Approveda - Incumbent Stone was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Wilson Stone

District 23

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Johnny W. Bell Approveda - Incumbent Bell was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Johnny W. Bell
Republican Party Jeff Jobe

District 24

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Terry Mills Approveda - Incumbent Mills was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party May 20 GOP primary:

Note: Amber Rogers Dones withdrew from the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Terry Mills
Republican Party J. Alex LaRue

District 25

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jimmie Lee
Republican Party Jim DuPlessis

District 26

Note: Incumbent Tim Moore (R) is running for re-election in District 18.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party J. Scott Wantland
Republican Party Russell Webber

District 27

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Jeff Greer Approveda - Incumbent Greer was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jeff Greer
Republican Party Rachelle Frazier

District 28

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed.

Note: Joseph K. Mouser withdrew from the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Charles W. Miller

District 29

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dave Stengel
Republican Party Kevin D. Bratcher

District 30

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Tom Burch Approveda - Incumbent Burch was first elected to the chamber in 1978.
Republican Party May 20 GOP primary:

Note: Krueger was disqualified following the primary; a court ruled that he did not live in the district.[6]

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tom Burch

District 31

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Steve Riggs Approveda - Incumbent Riggs was first elected to the chamber in 1990.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Steve Riggs
Republican Party Nicholas X. Simon

District 32

Note: Incumbent Julie Adams (R) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ashley Miller
Republican Party Phil Moffett

District 33

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Ron Crimm Approveda - Incumbent Crimm was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Republican Party Ron Crimm

District 34

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Mary Lou Marzian Approveda - Incumbent Marzian was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mary Lou Marzian
Republican Party Michael McNair

District 35

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Jim Wayne Approveda - Incumbent Wayne was first elected to the chamber in 1990.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jim Wayne
Republican Party Carl Nett

District 36

Note: Incumbent Jonathan Shell (R) is running for re-election in District 71.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Debbie Barber
Republican Party Jerry T. Miller

District 37

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jeffery M. Donohue
Republican Party Mark Wilson

District 38

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Denver "Denny" Butler

District 39

Note: Incumbent Robert Damron (D) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Russ Meyer
Republican Party Jonah Mitchell

District 40

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dennis L. Horlander
Republican Party Ronald Seiter

District 41

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Tom Riner Approveda - Incumbent Riner was first elected to the chamber in 1982.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tom Riner

District 42

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Reginald K. Meeks
Republican Party James F. Howland

District 43

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Darryl T. Owens Approveda - Incumbent Owens was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Darryl T. Owens
Republican Party Corley Everett

District 44

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Joni Jenkins Approveda - Incumbent Jenkins was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joni Jenkins

District 45

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Stan Lee Approveda - Incumbent Lee was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Republican Party Stan Lee

District 46

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Larry Clark Approveda - Incumbent Clark was first elected to the chamber in 1984.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry Clark
Republican Party David Rainey

District 47

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Rick W. Rand Approveda - Incumbent Rand was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rick W. Rand

District 48

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Bob M. DeWeese Approveda - Incumbent DeWeese was first elected to the chamber in 1992.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gretchen Hunt
Republican Party Bob M. DeWeese

District 49

Note: Incumbent Russell Webber (R) is running for re-election in District 26.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Linda Howlett Belcher
Republican Party Michael J. Nemes

District 50

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • David Floyd Approveda - Incumbent Floyd was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Audrey Haydon
Republican Party David Floyd

District 51

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party John "Bam" Carney

District 52

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Ken Upchurch

District 53

Note: Incumbent Bart Rowland (R) is running for re-election in District 21.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kent Stevens
Republican Party James A. Tipton

District 54

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Mike Harmon Approveda - Incumbent Harmon was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Harmon

District 55

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Kim King Approveda - Incumbent King was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jacqueline Coleman
Republican Party Kim King

District 56

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • James Kay Approveda - Incumbent Kay was first elected to the chamber in 2013.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party James Kay
Republican Party Ryan Schwartz

District 57

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Derrick W. Graham

District 58

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Brad Montell Approveda - Incumbent Montell was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Brad Montell

District 59

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • David W. Osborne Approveda - Incumbent Osborne was first elected to the chamber in 2005.

November 4 General election candidates:

Democratic Party James Victor Ewen
Republican Party David W. Osborne

District 60

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Sal Santoro Approveda - Incumbent Santoro was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Sal Santoro

District 61

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Brian E. Linder Approveda - Incumbent Linder was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Brian E. Linder

District 62

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Ryan F. Quarles Approveda - Incumbent Quarles was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chuck Tackett
Republican Party Ryan F. Quarles

District 63

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Diane St. Onge Approveda - Incumbent St. Onge was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Diane St. Onge

District 64

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Thomas Robert Kerr

District 65

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Arnold R. Simpson

District 66

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Addia Kathryn Wuchner

District 67

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Dennis Keene Approveda - Incumbent Keene was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dennis Keene

District 68

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Shae Hornback
Republican Party Joseph M. Fischer

District 69

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Adam Koenig Approveda - Incumbent Koenig was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Adam Koenig

District 70

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mitchel B. "Mike" Denham

District 71

Note: Incumbent John Stacy (D) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Jonathan Shell Approveda - Incumbent Shell was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jonathan Shell

District 72

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Sannie Overly Approveda - Incumbent Overly was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sannie Overly
Republican Party Dwaine Curran

District 73

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Donna Mayfield Approveda - Incumbent Mayfield was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bonnie R. Hummel
Republican Party Donna Mayfield

District 74

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Richard Henderson Approveda - Incumbent Henderson was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Richard Henderson
Republican Party David Hale

District 75

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Kelly Flood Approveda - Incumbent Flood was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kelly Flood

District 76

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Ruth Ann Palumbo Approveda - Incumbent Palumbo was first elected to the chamber in 1990.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ruth Ann Palumbo
Republican Party Richard Marrs

District 77

Note: Incumbent Jesse Crenshaw (D) is not running for re-election.

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party George A. Brown Jr.

District 78

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Thomas M. McKee Approveda - Incumbent McKee was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Thomas M. McKee
Republican Party Mark Hart

District 79

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Susan Westrom Approveda - Incumbent Westrom was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Susan Westrom
Republican Party Ken Kearns II

District 80

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • David Meade Approveda - Incumbent Meade was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party David Meade

District 81

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Rita H. Smart Approveda - Incumbent Smart was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party May 20 GOP primary:

Note: Bonnie Linnemeier withdrew from the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rita H. Smart
Republican Party C. Wesley Morgan

District 82

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Regina Petry Bunch

District 83

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Jeff Hoover Approveda - Incumbent Hoover was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jeff Hoover

District 84

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Fitz Steele

District 85

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Tommy Turner Approveda - Incumbent Turner was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Republican Party Tommy Turner

District 86

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Jim Stewart Approveda - Incumbent Stewart was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jim Stewart

District 87

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Rick Nelson Approveda - Incumbent Nelson was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rick Nelson

District 88

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Creasa E. Reed
Republican Party Robert J. Benvenuti III

District 89

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joey Jayson Taylor II
Republican Party Marie L. Rader

District 90

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • No candidates filed for election.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • Tim Couch Approveda - Incumbent Couch was first elected to the chamber in 2002.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Tim Couch
Independent Darrell Mills

District 91

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Cluster Howard
Republican Party Gary "Toby" Herald

District 92

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • John W. Short Approveda - Incumbent Short was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John W. Short

District 93

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chris Harris

District 94

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Leslie A. Combs Approveda - Incumbent Combs was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Leslie A. Combs

District 95

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gregory D. Stumbo

District 96

Democratic Party May 20 Democratic primary:

Note: Derrick E. Willis withdrew from the primary.

Republican Party May 20 GOP primary:
  • Jill York Approveda - Incumbent York was first elected to the chamber in 2009.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Barry Webb
Republican Party Jill York

District 97

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Hubert Collins
Republican Party Bobby W. McCool

District 98

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Tanya Pullin Approveda - Incumbent Pullin was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tanya Pullin

District 99

Democratic Party May 20 Democratic primary:
  • Rocky Adkins Approveda - Incumbent Adkins was first elected to the chamber in 1986.
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rocky Adkins

District 100

Democratic Party May 20 Democratic primary:
Republican Party May 20 GOP primary:
  • No candidates filed for election.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kevin P. Sinnette

See also

BallotpediaAvatar bigger.png
Suggest a link

External links

References