Tennessee House of Representatives elections, 2014

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search

2012
2014 badge.jpg
Tennessee House of Representatives elections, 2014

Majority controlQualifications
List of candidates
District 1District 2District 3District 4District 5District 6District 7District 8District 9District 10District 11District 12District 13District 14District 15District 16District 17District 18District 19District 20District 21District 22District 23District 24District 25District 26District 27District 28District 29District 30District 31District 32District 33District 34District 35District 36District 37District 38District 39District 40District 41District 42District 43District 44District 45District 46District 47District 48District 49District 50District 51District 52District 53District 54District 55District 56District 57District 58District 59District 60District 61District 62District 63District 64District 65District 66District 67District 68District 69District 70District 71District 72District 73District 74District 75District 76District 77District 78District 79District 80District 81District 82District 83District 84District 85District 86District 87District 88District 89District 90District 91District 92District 93District 94District 95District 96District 97District 98District 99
State Legislative Election Results

Tennessee House of Representatives2014 Tennessee State Senate Elections
Elections for 99 seats in the Tennessee House of Representatives will take place in 2014. A primary election took place on August 7, 2014. The general election will be held on November 4, 2014. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in this election was April 3, 2014.

Incumbents retiring

A total of nine incumbents are not running for re-election in 2014. Those incumbents are:

Name Party Current Office
Kent Williams Ends.png Republican House District 4
Eric Watson Ends.png Republican House District 22
Richard Floyd Ends.png Republican House District 27
Vince Dean Ends.png Republican House District 30
Paul Bailey Ends.png Republican House District 43
Joe Carr Ends.png Republican House District 48
Michael Turner Electiondot.png Democratic House District 51
Joshua Evans Ends.png Republican House District 66
Barrett Rich Ends.png Republican House District 94

Majority control

See also: Partisan composition of state houses

Heading into the November 4 election, the Republican Party holds the majority in the Tennessee House of Representatives:

Tennessee House of Representatives
Party As of October 2014 After the 2014 Election
     Democratic Party 27 Pending
     Republican Party 71 Pending
     Carter County Republican 1 Pending
Total 99 99
2014 Competitiveness Overview
Competitiveness2014.jpg
Primary competition (state comparison)
Incumbents defeatedVictorious challengers
Primary competitiveness
Major party challengers (state comparison)
Candidates with no challenges at all in 2014
Open seats (state comparisons)
Impact of term limits on # of open seats
Long-serving senatorsLong-serving reps
Star bookmark.png   Chart Comparing 2014 Results   Star bookmark.png
Chart Comparing 2014 ResultsComparisons Between Years
Competitiveness IndexAbsolute Index
2014 State Legislative Elections
State legislative incumbent turnover in 2014
Competitiveness Studies from Other Years
200720092010201120122013

Competitiveness

Candidates unopposed by a major party

In 59 (59.6%) of the 99 districts up for election in 2014, there is only one major party candidate running for election. A total of 15 Democrats and 44 Republicans are guaranteed election in November barring unforeseen circumstances.

Two major party candidates will face off in the general election in 40 (40.4%) of the 99 districts up for election.

Competitive

  • District 13: Incumbent Gloria Johnson (D) will face off against the winner of the Republican primary in the general election. Jason Emert will face Eddie Smith in the Republican primary. Johnson won the general election by a margin of victory of 1 percent in 2012.
  • District 33: Incumbent John Ragan will face Caitlin Nolan in the Republican primary. The winner of the Republican primary will face off against Misty Neergaard (D) in the general election. Ragan won the general election by a margin of victory of 3 percent in 2012.
  • District 43: Kevin Dunlap will face Kristopher Gore and James Thomas Jacobs in the Democratic primary. The winner of the Democratic primary will face off against Robert F. Dunham (R) in the general election. Incumbent Paul Bailey (R) won the general election by a margin of victory of 3 percent in 2012.
  • District 50: Incumbent Bo Mitchell (D) will face Troy Brewer (R) in the general election. Mitchell won the general election by a margin of victory of 0.6 percent in 2012.
  • District 60: Incumbent Darren Jernigan (D) will face Jim Gotto (R) in the general election. Jernigan won the general election by a margin of victory of 0.4 percent in 2012.
  • District 74: Incumbent John Tidwell (D) will face off against the winner of the Republican primary in the general election. Jay Reedy will face Keith Svadba in the Republican primary. Tidwell won the general election by a margin of victory of 5 percent in 2012.

Mildly competitive

  • District 4: Rob Martin (D) will face off against the winner of the Republican primary in the general election. John Holsclaw, Jr. will face Judy Veeneman in the Republican primary. Incumbent Kent Williams (R) won the general election by a margin of victory of 7 percent in 2012.
  • District 53: Incumbent Jason Powell (D) will face John Wang (R) in the general election. Powell won the general election by a margin of victory of 9 percent in 2012.
  • District 70: Incumbent Barry Doss (R) is unopposed in the Republican primary and the general election. Doss won the general election by a margin of victory of 6 percent in 2012.
  • District 76: Incumbent Andrew H. Holt (R) will face Joyce Washington (D) in the general election. Holt won the general election by a margin of victory of 9 percent in 2012.

Primary challenges

A total of 21 incumbents faced primary competition on August 7. Nine incumbents are not seeking re-election in 2014 and another 70 incumbents will advance past the primary without opposition. The representatives that faced primary competition are:

Retiring incumbents

Nine incumbent representatives are not running for re-election, while 90 (90.9%) of the current 99 incumbents are running for re-election. A list of those incumbents, one Democrat and eight Republicans, can be found above.

Qualifications

To be eligible to serve in the Tennessee House of Representatives, a candidate must be:[1]

  • A U.S. citizen
  • 21 years old before the general election
  • A three-year resident of Tennessee before the general election
  • A county resident for 1 year prior to the general election
  • A qualified voter
  • The following situations would eliminate a candidate from qualifying for office:
    • Those who have been convicted of offering or giving a bribe, or of larceny, or any other offense declared infamous by law, unless restored to citizenship in the mode pointed out by law;
    • Those against whom there is a judgment unpaid for any moneys received by them, in any official capacity, due to the United States, to this state, or any county thereof;
    • Those who are defaulters to the treasury at the time of the election, and the election of any such person shall be void;
    • Soldiers, seamen, marines, or airmen in the regular army or navy or air force of the United States; and
    • Members of congress, and persons holding any office of profit or trust under any foreign power, other state of the union, or under the United States.

List of candidates

Note: Candidate lists can change frequently throughout the election season. Ballotpedia staff will be re-examining the list on a monthly basis for any changes. This list was last examined on October 11, 2014. For more information about Ballotpedia's election coverage plan, click here. If you are aware of a candidate we've missed or one incorrectly listed, please send an email to: Tyler King.

District 1

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jon C. Lundberg Approveda - Incumbent Lundberg was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Candidate ballot accecss
Ballot Access Requirements Final.jpg

Find detailed information on ballot access requirements in all 50 states and Washington D.C.
Republican Party Jon C. Lundberg

District 2

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

Note: Nicholas Castle was removed from the candidate list before the primary.

Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Bud Hulsey
Independent J.R. Enfield

District 3

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Timothy Hill

District 4

Note: Incumbent Kent Williams (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rob Martin
Republican Party John B. Holsclaw, Jr.

District 5

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party David B. Hawk
Independent Kermit E. Steck

District 6

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party James (Micah) Van Huss

District 7

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Matthew Hill

District 8

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Art Swann Approveda - Incumbent Swann was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Art Swann

District 9

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Mike Harrison Approveda - Incumbent Harrison was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Harrison

District 10

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Tilman Goins Approveda - Incumbent Goins was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Tilman Goins

District 11

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jeremy Faison Approveda - Incumbent Faison was first elected to the chamber in 2010.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Marjorie J. Ramsey
Republican Party Jeremy Faison
Independent Roland A. Dykes, III

District 12

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Dale Carr Approveda - Incumbent Carr was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Dale Carr

District 13

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Gloria Johnson Approveda - Incumbent Johnson was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gloria Johnson
Republican Party Eddie Smith

District 14

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Ryan A. Haynes Approveda - Incumbent Haynes was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Ryan A. Haynes

District 15

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joseph "Joe" Armstrong
Independent Pete Drew

District 16

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Bill Dunn Approveda - Incumbent Dunn was first elected to the chamber in 1994.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Dunn

District 17

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Andrew E. Farmer Approveda - Incumbent Farmer was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Andrew E. Farmer

District 18

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Martin Daniel

District 19

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Harry Brooks Approveda - Incumbent Brooks was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Harry Brooks

District 20

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Bob Ramsey Approveda - Incumbent Ramsey was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Ross Conley
Republican Party Bob Ramsey

District 21

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jimmy Matlock Approveda - Incumbent Matlock was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Pamela O. Weston
Republican Party Jimmy Matlock

District 22

Note: Incumbent Eric Watson (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Dan Howell

District 23

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • John W. Forgety Approveda - Incumbent Forgety was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party John W. Forgety

District 24

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Kevin D. Brooks Approveda - Incumbent Brooks was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Kevin D. Brooks

District 25

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Cameron Sexton Approveda - Incumbent Sexton was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Judy Barnett
Republican Party Cameron Sexton

District 26

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Gerald McCormick Approveda - Incumbent McCormick was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Gerald McCormick

District 27

Note: Incumbent Richard Floyd (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

Note: Tom McCullough was removed from the ballot before the primary. White withdrew from the race in June 2014, but still appeared on the ballot.[2]

November 4 General election candidates:

Democratic Party Eric McRoy
Republican Party Patsy Hazlewood

District 28

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • JoAnne Favors Approveda - Incumbent Favors was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party JoAnne Favors

District 29

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Mike Carter Approveda - Incumbent Carter was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Carter

District 30

Note: Incumbent Vince Dean (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Marc Gravitt

District 31

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jim Cobb: 3,602
  • Ron Travis: 6,726 Approveda - Incumbent Travis was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Ron Travis

District 32

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Kent Calfee Approveda - Incumbent Calfee was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Kneiser
Republican Party Kent Calfee

District 33

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

Note: Misty Neergaard was removed from the candidate list prior to the general election.
November 4 General election candidates:

Republican Party John D. Ragan

District 34

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Rick Womick Approveda - Incumbent Womick was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Rick Womick

District 35

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Jerry Sexton

District 36

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Dennis H. Powers Approveda - Incumbent Powers was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party James Virgil Kidwell
Republican Party Dennis H. Powers

District 37

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Dawn White

District 38

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Kelly T. Keisling

District 39

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Matthew Huffer
Republican Party David Alexander

District 40

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sarah Marie Smith
Republican Party Terri Lynn Weaver

District 41

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • John Mark Windle Approveda - Incumbent Windle was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Mark Windle

District 42

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Ryan Williams Approveda - Incumbent Williams was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Walsh
Republican Party Ryan Williams

District 43

Note: Incumbent Paul Bailey (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kevin Dunlap
Republican Party Robert F. Dunham
Independent Edward Leon Buck

District 44

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • William Lamberth Approveda - Incumbent Lamberth was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party William Lamberth

District 45

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Steven D. Puckett, Jr.
Republican Party Courtney L. Rogers

District 46

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Mark A. Pody Approveda - Incumbent Pody was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Candace Reed
Republican Party Mark A. Pody

District 47

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Judd Matheny Approveda - Incumbent Matheny was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Judd Matheny

District 48

Note: Incumbent Joe Carr (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party William "Bill" Campbell
Republican Party Bryan Terry

District 49

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Williams
Republican Party Mike Sparks

District 50

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Bo Mitchell Approveda - Incumbent Mitchell was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bo Mitchell
Republican Party Troy Brewer

District 51

Note: Incumbent Michael Turner (D) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bill Beck
Republican Party Brian L. Mason

District 52

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Mike Stewart Approveda - Incumbent Stewart was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Stewart

District 53

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Jason Powell Approveda - Incumbent Powell was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party August 7 Republican primary:
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jason Powell
Republican Party John Wang
Independent Tonya Miller

District 54

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Brenda Gilmore Approveda - Incumbent Gilmore was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.
Green Party Green candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Brenda Gilmore
Green Party Martin Holsinger

District 55

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidate filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John Ray Clemmons

District 56

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Beth Harwell Approveda - Incumbent Harwell was first elected to the chamber in 1988.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chris Moth
Republican Party Beth Harwell

District 57

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Susan M. Lynn Approveda - Incumbent Lynn was elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jesse McLevain
Republican Party Susan M. Lynn

District 58

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Harold M. Love Approveda - Incumbent Love was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Harold M. Love

District 59

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Sherry Jones Approveda - Incumbent Jones was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sherry Jones

District 60

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Darren Jernigan Approveda - Incumbent Jernigan was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Darren Jernigan
Republican Party Jim Gotto

District 61

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Charles M. Sargent, Jr.

District 62

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Pat Marsh Approveda - Incumbent Marsh was first elected to the chamber in 2009.

November 4 General election candidates:

Republican Party Pat Marsh

District 63

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Glen Casada

District 64

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Sheila Butt Approveda - Incumbent Butt was first elected to the chamber in 2010.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Sheila Butt
Independent James Gray

District 65

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jeremy Durham Approveda - Incumbent Durham was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bill Peach
Republican Party Jeremy Durham

District 66

Note: Incumbent Joshua Evans (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

Note: Bryan Switzer was removed from the candidate list before the primary.

Note: Kyle Roberts ended his campaign prior to the general election.
November 4 General election candidates:

Republican Party Sabi (Doc) Kumar

District 67

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Joe Pitts Approveda - Incumbent Pitts was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.
Constitution Party Constitution candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Pitts
Constitution Party Mike Warner

District 68

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Curtis Johnson Approveda - Incumbent Johnson was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Curtis Johnson

District 69

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • David A. Shepard Approveda - Incumbent Shepard was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party David A. Shepard
Republican Party Michael Curcio

District 70

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Barry Doss Approveda - Incumbent Doss was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Barry Doss

District 71

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party David "Coach" Byrd

District 72

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Steve K. McDaniel

District 73

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jimmy Eldridge Approveda - Incumbent Eldridge was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Shelia L. Godwin
Republican Party Jimmy Eldridge

District 74

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • John C. Tidwell Approveda - Incumbent Tidwell was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party John C. Tidwell
Republican Party Jay D. Reedy

District 75

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Tim Wirgau Approveda - Incumbent Wirgau was first elected to the chamber in 2010.
Independent Independent candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Randy Patton
Republican Party Tim Wirgau
Independent James Hart

District 76

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Andy Holt Approveda - Incumbent Holt was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joyce Washington
Republican Party Andy Holt

District 77

Democratic Party August 7 Democratic primary:

Note: Mark S. Oakes was removed from the candidate list before the primary.

Republican Party August 7 Republican primary:
  • Bill Sanderson Approveda - Incumbent Sanderson was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Sanderson

District 78

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Mary Littleton Approveda - Incumbent Littleton was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jane R. Crisp
Republican Party Mary Littleton

District 79

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Curtis Halford Approveda - Incumbent Halford was first elected to the chamber in 2008.
Independent Independent candidates:

Note: David Nance was removed from the candidate list before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bobby Barnett
Republican Party Curtis Halford

District 80

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Johnny W. Shaw Approveda - Incumbent Shaw was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Johnny W. Shaw

District 81

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Debra F. Moody

District 82

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Craig Fitzhugh Approveda - Incumbent Fitzhugh was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Craig Fitzhugh

District 83

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Mark White Approveda - Incumbent White was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mark White

District 84

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Towns, Jr.

District 85

Democratic Party August 7 Democratic primary:

Note: R.S. Ford was removed from the candidate list before the primary.

Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Johnnie R. Turner

District 86

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Barbara Cooper Approveda - Incumbent Cooper was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Barbara Cooper
Republican Party George T. Edwards, III

District 87

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Karen Camper Approveda - Incumbent Camper was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Karen Camper

District 88

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Larry J. Miller Approveda - Incumbent Miller was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry J. Miller
Republican Party Harry Barber

District 89

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Roger Kane Approveda - Incumbent Kane was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Roger Kane

District 90

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party John J. Deberry, Jr.

District 91

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Raumesh A. Akbari
Republican Party Samuel (Sam) Watkins

District 92

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Billy Spivey Approveda - Incumbent Spivey was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Vicki Cain
Republican Party Billy Spivey

District 93

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party G.A. Hardaway, Sr.
Republican Party Colonel G. Billingsley

District 94

Note: Incumbent Barrett Rich (R) is not running for re-election.

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidate filed.
Republican Party August 7 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Leigh Rosser Wilburn

District 95

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Curry Todd Approveda - Incumbent Todd was first elected to the chamber in 1998.

November 4 General election candidates:

Republican Party Curry Todd

District 96

Democratic Party August 7 Democratic primary:
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Steve McManus Approveda - Incumbent McManus was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dwayne Thompson
Republican Party Steve McManus

District 97

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Jim Coley Approveda - Incumbent Coley was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jim Coley

District 98

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • Antonio Parkinson Approveda - Incumbent Parkinson was first elected to the chamber in 2011.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Antonio Parkinson

District 99

Democratic Party August 7 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party August 7 Republican primary:
  • Ron Lollar Approveda - Incumbent Lollar was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Ron Lollar

See also

External links

BP-Initials-UPDATED.png
Suggest a link

References