Read the The Tuesday Count. New edition available now!

Washington House of Representatives elections, 2014

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search

2012
2014 badge.jpg
Washington House of Representatives elections, 2014

Majority controlQualifications
List of candidates
District 1District 2District 3District 4District 5District 6District 7District 8District 9District 10District 11District 12District 13District 14District 15District 16District 17District 18District 19District 20District 21District 22District 23District 24District 25District 26District 27District 28District 29District 30District 31District 32District 33District 34District 35District 36District 37District 38District 39District 40District 41District 42District 43District 44District 45District 46District 47District 48District 49
State Legislative Election Results

Washington House of Representatives2014 Washington State Senate Elections
Elections for all 49 districts (98 seats) in the Washington House of Representatives will take place in 2014. A blanket primary election took place on August 5, 2014. The general election will be held on November 4, 2014. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in this election was May 17, 2014.

Incumbents retiring

A total of nine incumbents are not running for re-election in 2014. Those incumbents are:

Name Party Current Office
Judith Warnick Ends.png Republican House District 13a
Charles Ross Ends.png Republican House District 14b
Mary Helen Roberts Electiondot.png Democratic House District 21a
Marko Liias Electiondot.png Democratic House District 21b
Tami Green Electiondot.png Democratic House District 28b
Cathy Dahlquist Ends.png Republican House District 31a
Jason Overstreet Ends.png Republican House District 42a
Mike Hope Ends.png Republican House District 44b
Cyrus Habib Electiondot.png Democratic House District 48b

Majority control

See also: Partisan composition of state senates

Heading into the November 4 election, the Democratic Party holds the majority in the Washington House of Representatives:

Washington House of Representatives
Party As of September 2014 After the 2014 Election
     Democratic Party 55 Pending
     Republican Party 43 Pending
Total 98 98

Competitiveness

Candidates unopposed by a major party

In 39 (39.8%) of the 98 seats up for election in 2014, there is only one major party candidate running for election. A total of 18 Democrats and 21 Republicans are guaranteed election in November barring unforeseen circumstances.

Two major party candidates will face off in the general election in 59 (60.2%) of the 98 districts up for election.

The Libertarian Party has fielded 12 candidates for the state legislature.

Competitive

  • District 2b: Incumbent J.T. Wilcox (R) will face off against Steven Nielson (L) in a district that is heavily Libertarian-leaning. This is Wilcox's first challenge from outside his own party.
  • District 10b: Incumbent Dave Hayes (R) will face off against Nick Petrish (D) in the general election. Hayes and Petrish defeated Brien Lillquist (R) and David Sponheim (D) in the primary. Hayes won the general election by a margin of victory of 5 percent in 2012.
  • District 17a: Incumbent Monica Stonier (D) will face off against Lynda Wilson (R) in the general election. Stonier won the general election by a margin of victory of 0.3 percent in 2012.
  • District 17b: Incumbent Paul Harris (R) will face off against Chris Rockhold (L). Rockhold has gained much of Harris' traditional support.
  • District 25a: Dawn Morrell (D) will face off against Melanie Stambaugh (R) in the general election. Morrell won the general election by a margin of victory of 5 percent in 2012.
  • District 30a: Incumbent Linda Kochmar (R) will face Greg Baruso (D) in the general election. Kochmar won the general election by a margin of victory of 1 percent in 2012.
  • District 35a: Incumbent Kathy Haigh (D) and Dan Griffey will face off in the general election. Haigh and Griffey defeated Josiah Rowell in the primary. Haigh won the general election by a margin of victory of 3 percent in 2012.
  • District 35b: Incumbent Drew MacEwen (R) will face off against Tammey Newton (D) in the general election. MacEwen won the general election by a margin of victory of 4 percent in 2012.
  • District 47a: Incumbent Mark Hargrove (R) will face off against Chris Barringer (D) in the general election. Hargrove won the general election by a margin of victory of 0.3 percent in 2012.

Mildly competitive

  • District 5b: Chad Magendanz (R) will face off against David Spring (D) in the general election. Magendanz and Spring defeated Colin Alexander (D) and Ryan Dean Burkett (I) in the primary. Magendanz won the general election by a margin of victory of 10 percent in 2012.
  • District 26b: Incumbent Larry Seaquist (D) will face off against Michelle Caldier the general election. Seaquist won the general election by a margin of victory of 7 percent in 2012.
  • District 28a: Incumbent Dick Muri (R) will face Mary Moss (D) in the general election. Muri won the general election by a margin of victory of 10 percent in 2012.
  • District 30b: Incumbent Roger Freeman (D) will face Jack Dovey (R) in the general election. Freeman won the general election by a margin of victory of 10 percent in 2012.
  • District 39b: Incumbent Elizabeth Scott (R) will face Charles Jensen (D) in the general election. Scott won the general election by a margin of victory of 7 percent in 2012.
  • District 42b: Incumbent Vincent Buys (R) will face Joy Monjure (D) in the general election. Buys won the general election by a margin of victory of 7 percent in 2012.
  • District 44a: Incumbent Hans Dunshee (D) will face Rob Toyer (R) in the general election. Dunshee won the general election by a margin of victory of 9 percent in 2012.

Primary challenges

A total of 9 incumbents faced primary competition on August 5. Nine incumbents are not seeking re-election in 2014 and another 80 incumbents advanced past the primary without opposition. The representatives that faced primary competition are:

Retiring incumbents

Nine incumbent representatives are not running for re-election, while 89 (90.8%) of the current 98 incumbents are running for re-election. A list of those incumbents, four Democrats and five Republicans, can be found above.

Qualifications

Candidate ballot accecss
Ballot Access Requirements Final.jpg

Find detailed information on ballot access requirements in all 50 states and Washington D.C.

Section 7 of Article 2 of the Washington State Constitution states, "No person shall be eligible to the legislature who shall not be a citizen of the United States and a qualified voter in the district for which he is chosen."

List of candidates

Note: Candidate lists can change frequently throughout the election season. Ballotpedia staff will be re-examining the list on a monthly basis for any changes. This list was last examined on August 22, 2014. For more information about Ballotpedia's election coverage plan, click here. If you are aware of a candidate we've missed or one incorrectly listed, please send an email to: Tyler King.

District 1a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Derek Stanford Approveda - Incumbent Stanford was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Derek Stanford

District 1b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Luis Moscoso: 9,008 Approveda - Incumbent Moscoso was first elected to the chamber in 2010.
Democratic Party Dave Griffin: 2,536
Republican Party Edward J. Barton: 8,862 Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Luis Moscoso
Republican Party Edward J. Barton

District 2a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Greg Hartman Approveda
Republican Party Graham Hunt Approveda - Incumbent Hunt was first appointed to the chamber January 17, 2014.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Greg Hartman
Republican Party Graham Hunt

District 2b

August 5 primary candidates:

Republican Party J.T. Wilcox: 12,496 Approveda - Incumbent Wilcox was first elected to the chamber in 2010.
Libertarian Party Steven Nielson: 3,449 Approveda
Independent Rick Payne (Marijuana Party): 1,644

November 4 General election candidates:

Republican Party J.T. Wilcox
Libertarian Party Steven Nielson

District 3a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Marcus Riccelli: 11,873 Approveda - Incumbent Riccelli was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Tim Benn: 7,084 Approveda
Libertarian Party Randy McGlenn, II: 1,661

November 4 General election candidates:

Democratic Party Marcus Riccelli
Republican Party Tim Benn

District 3b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Timm Ormsby Approveda - Incumbent Ormsby was first appointed to the chamber in 2003.
Libertarian Party Paul Delaney Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Timm Ormsby
Libertarian Party Paul Delaney

District 4a

August 5 primary candidates:

Republican Party Leonard Christian: 6,611 - Incumbent Christian was first appointed to the chamber in January, 2014.
Republican Party Bob McCaslin: 11,876 Approveda
Republican Party Diana Wilhite: 8,112 Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Bob McCaslin
Republican Party Diana Wilhite

District 4b

August 5 primary candidates:

Republican Party Matt Shea Approveda - Incumbent Shea was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party Josh Arritola Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Matt Shea
Republican Party Josh Arritola

District 5a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Essie Hicks Approveda
Republican Party Jay Rodne Approveda - Incumbent Rodne was first appointed to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Essie Hicks
Republican Party Jay Rodne

District 5b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Colin J. Alexander: 1,545
Democratic Party David Spring: 7,375 Approveda
Republican Party Chad Magendanz: 12,733 Approveda - Incumbent Magendanz was first elected to the chamber in 2012.
Independent Ryan Dean Burkett (no party preference): 907

November 4 General election candidates:

Democratic Party David Spring
Republican Party Chad Magendanz

District 6a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Donald Dover Approveda
Republican Party Kevin Parker Approveda - Incumbent Parker was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Donald Dover
Republican Party Kevin Parker

District 6b

August 5 primary candidates:

Republican Party Jeff Holy Approveda - Incumbent Holy was first elected to the chamber in 2012.
Democratic Party Ziggy Siegfried (Write-In) Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Jeff Holy
Democratic Party Ziggy Siegfried

District 7a

August 5 primary candidates:

Republican Party Shelly Short Approveda - Incumbent Short was first elected to the chamber in 2008.
Libertarian Party James R. Apker Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Shelly Short
Libertarian Party James R. Apker

District 7b

August 5 primary candidates:

Republican Party Joel Kretz Approveda - Incumbent Kretz was first elected to the chamber in 2004.
Independent Ronnie Rae (Centralist Party) Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Joel Kretz
Independent Ronnie Rae

District 8a

August 5 primary candidates:

Republican Party Brad Klippert Approveda - Incumbent Klippert was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Brad Klippert

District 8b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Eric Kalia Approveda
Republican Party Larry Haler Approveda - Incumbent Haler was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Eric Kalia
Republican Party Larry Haler

District 9a

August 5 primary candidates:

Republican Party Susan Fagan Approveda - Incumbent Fagan was first elected to the chamber in December, 2009.

November 4 General election candidates:

Republican Party Susan Fagan

District 9b

August 5 primary candidates:
Republican Party Joe Schmick Approveda - Incumbent Schmick was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Joe Schmick

District 10a

August 5 primary candidates:

Republican Party Norma Smith Approveda - Incumbent Smith was first elected to the chamber in 2006.
Libertarian Party Michael Scott Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Norma Smith
Libertarian Party Michael Scott

District 10b

August 5 primary candidates:

Democratic Party David Sponheim: 4,323
Democratic Party Nick Petrish: 7,647 Approveda
Republican Party Dave Hayes: 14,049 Approveda - Incumbent Hayes was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Brien Lillquist: 2,842

November 4 General election candidates:

Democratic Party Nick Petrish
Republican Party Dave Hayes

District 11a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Zack Hudgins Approveda - Incumbent Hudgins was first elected to the chamber in 2002.

Note: Rex Meyer withdrew before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Zack Hudgins

District 11b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Steve Bergquist Approveda - Incumbent Bergquist was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Sarah Sanoy-Wright Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Steve Bergquist
Republican Party Sarah Sanoy-Wright

District 12a

August 5 primary candidates:

Republican Party Cary Condotta Approveda - Incumbent Condotta was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Cary Condotta

District 12b

August 5 primary candidates:

Republican Party Brad Hawkins Approveda - Incumbent Hawkins was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Brad Hawkins

District 13a

Note: Incumbent Judith Warnick (R) is running for State Senate.

August 5 primary candidates:

Republican Party Dannette "Dani" Bolyard Approveda
Republican Party Tom Dent Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Dannette "Dani" Bolyard
Republican Party Tom Dent

District 13b

August 5 primary candidates:

Republican Party Matt Manweller Approveda - Incumbent Manweller was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Matt Manweller

District 14a

August 5 primary candidates:

Republican Party Norm Johnson Approveda - Incumbent Johnson was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Norm Johnson

District 14b

Note: Incumbent Charles Ross (R) is not running for re-election.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Paul George: 7,082 Approveda
Republican Party Gina R. McCabe: 11,123 Approveda
Republican Party Adam Yoest: 3,271

Note: Ben Shoval withdrew before the primary but still appeared on the ballot, receiving 2,913 votes.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Paul George
Republican Party Gina R. McCabe

District 15a

August 5 primary candidates:

Republican Party Bruce Chandler Approveda - Incumbent Chandler as first elected to the chamber in 1998.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bruce Chandler

District 15b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Teodora Martinez-Chavez Approveda
Republican Party David V. Taylor Approveda - Incumbent Taylor was first appointed to the chamber on March 30, 2009.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Teodora Martinez-Chavez
Republican Party David V. Taylor

District 16a

August 5 primary candidates:

Republican Party Mary Ruth Edwards Approveda
Republican Party Maureen S. Walsh Approveda - Incumbent Walsh was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mary Ruth Edwards
Republican Party Maureen S. Walsh

District 16b

August 5 primary candidates:

Republican Party Terry R. Nealey Approveda - Incumbent Nealey was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Terry R. Nealey

District 17a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Monica Stonier Approveda - Incumbent Stonier was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Lynda Wilson Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Monica Stonier
Republican Party Lynda Wilson

District 17b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Richard McCluskey: 8,130 Approveda
Republican Party Paul Harris: 10,551 Approveda - Incumbent Harris was first elected to the chamber in 2010.
Libertarian Party Chris Rockhold: 2,100

November 4 General election candidates:

Democratic Party Richard McCluskey
Republican Party Paul Harris

District 18a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Mike Briggs: 9,703 Approveda
Republican Party John Ley: 6,859
Republican Party Brandon Vick: 8,993 Approveda - Incumbent Vick was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Briggs
Republican Party Brandon Vick

District 18b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Maureen Winningham Approveda
Republican Party Liz Pike Approveda - Incumbent Pike was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Maureen Winningham
Republican Party Liz Pike

District 19a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Dean Takko Approveda - Incumbent Takko was first appointed to the chamber in 2005.
Libertarian Party David A. Steenson Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dean Takko
Libertarian Party David A. Steenson

District 19b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Brian Blake: 15,697 Approveda - Incumbent Blake was first appointed to the chamber in December 2002.
Republican Party Hugh Fleet: 8,169 Approveda
Independent James "Jimi" O'Hagan: 2,502 (states no party preference)

November 4 General election candidates:

Democratic Party Brian Blake
Republican Party Hugh Fleet

District 20a

August 5 primary candidates:

Republican Party Richard DeBolt Approveda - Incumbent DeBolt was first elected to the chamber in 1996.
Independent Michael Savoca (states no party preference) Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Richard DeBolt
Independent Michael Savoca

District 20b

August 5 primary candidates:

Republican Party Ed Orcutt Approveda - Incumbent Orcutt was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party John Morgan Approveda

November 4 General election candidates:

Republican Party Ed Orcutt
Republican Party John Morgan

District 21a

Note: Incumbent Mary Helen Roberts (D) is not running for re-election.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Scott V. Whelpley: 4,252
Democratic Party Dick McManus: 782
Democratic Party Strom Peterson: 5,857 Approveda
Democratic Party Justin McMahon: 3,078
Republican Party Allen McPheeters: 6,684 Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Strom Peterson
Republican Party Allen McPheeters

District 21b

Note: Incumbent Marko Liias (D) is running for State Senate.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Lillian Ortiz-Self: 11,552 Approveda - Incumbent Ortiz-Self was first appointed to the chamber on January 22, 2014.
Republican Party Jeff Scherrer: 7,095 Approveda
Independent Ed Wegner: 1,233
Green Party Bob Lewis: 806

November 4 General election candidates:

Democratic Party Lillian Ortiz-Self
Republican Party Jeff Scherrer

District 22a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Chris Reykdal Approveda - Incumbent Reykdal was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party Steve Owens Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chris Reykdal
Republican Party Steve Owens

District 22b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Sam Hunt Approveda - Incumbent Hunt was first elected to the chamber in 2000.
Independent Franklin Edwards (states no party preference) Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sam Hunt
Independent Franklin Edwards

District 23a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Sherry V. Appleton Approveda - Incumbent Appleton was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party Scott Henden Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sherry V. Appleton
Republican Party Scott Henden

District 23b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Drew Hansen Approveda - Incumbent Hansen was first appointed to the chamber in September 2011.
Republican Party James M. Olsen Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Drew Hansen
Republican Party James M. Olsen

District 24a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Kevin Van De Wege Approveda - Incumbent Van De Wege was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kevin Van De Wege

District 24b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Steve Tharinger: 19,995 Approveda - Incumbent Tharinger was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party Thomas W. Greisamer: 12,371 Approveda
Libertarian Party Stafford A. Conway: 2,663

November 4 General election candidates:

Democratic Party Steve Tharinger
Republican Party Thomas W. Greisamer

District 25a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Dawn Morrell Approveda - Incumbent Morrell was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party Melanie Stambaugh Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dawn Morrell
Republican Party Melanie Stambaugh

District 25b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Eric Renz Approveda
Republican Party Hans Zeiger Approveda - Incumbent Zeiger was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Eric Renz
Republican Party Hans Zeiger

District 26a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Nathan Schlicher: 15,837 Approveda
Republican Party Bill Scheidler: 5,000
Republican Party Jesse L. Young: 12,862 Approveda - Incumbent Young was appointed to the chamber January 17, 2014.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Nathan Schlicher
Republican Party Jesse L. Young

District 26b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Larry Seaquist Approveda - Incumbent Seaquist was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party Michelle Caldier Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry Seaquist
Republican Party Michelle Caldier

District 27a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Laurie Jinkins: 12,156 Approveda - Incumbent Jinkins was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party Rodger Deskins: 5,067 Approveda
Independent Robert Hill (no party preference): 655

November 4 General election candidates:

Democratic Party Laurie Jinkins
Republican Party Rodger Deskins

District 27b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Jake Fey: 12,223 Approveda - Incumbent Fey was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Steven T. Cook: 4,965 Approveda
Independent Micah J. Anderson (Framer Party): 714

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jake Fey
Republican Party Steven T. Cook

District 28a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Mary Moss Approveda
Republican Party Richard "Dick" Muri Approveda - Incumbent Muri was first appointed to the chamber on July 2, 2013.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mary Moss
Republican Party Richard "Dick" Muri

District 28b

Note: Incumbent Tami Green (D) is running for State Senate.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Christine Kilduff: 7,341 Approveda
Democratic Party John M. Connelly: 2,886
Republican Party Paul Wagemann: 6,383 Approveda
Republican Party Monique Valenzuela Trudnowski: 5,936
Independent Kevin Heiderich: 682

November 4 General election candidates:

Democratic Party Christine Kilduff
Republican Party Paul Wagemann

District 29a

August 5 primary candidates:

Democratic Party David Sawyer Approveda - Incumbent Sawyer was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Jason Bergstrom Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party David Sawyer
Republican Party Jason Bergstrom

District 29b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Steve Kirby Approveda - Incumbent Kirby was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Steve Kirby

District 30a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Greg Baruso Approveda
Republican Party Linda Kochmar Approveda - Incumbent Kochmar was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Greg Baruso
Republican Party Linda Kochmar

District 30b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Roger Freeman Approveda - Incumbent Freeman was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Jack Dovey Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Roger Freeman
Republican Party Jack Dovey

District 31a

Note: Incumbent Cathy Dahlquist (R) is running for State Senate.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Jonathon Dunn: 3,687
Democratic Party Mike Sando: 6,969 Approveda
Republican Party Drew Stokesbary: 11,469 Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Sando
Republican Party Drew Stokesbary

District 31b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Christopher Hurst Approveda - Incumbent Hurst was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party Phil Fortunato Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Christopher Hurst
Republican Party Phil Fortunato

District 32a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Cindy Ryu Approveda - Incumbent Ryu was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Cindy Ryu

District 32b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Ruth Kagi Approveda - Incumbent Kagi was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party Alvin A. Rutledge Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ruth Kagi
Republican Party Alvin A. Rutledge

District 33a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Tina Orwall Approveda - Incumbent Orwall was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party Michael J. Siefkes Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tina Orwall
Republican Party Michael J. Siefkes

District 33b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Mia Su-Ling Gregerson: 8,039 Approveda - Incumbent Gregerson was first appointed to the chamber on December 16, 2013.
Republican Party Jeanette Burrage: 6,060 Approveda
Independent Les Thomas: 2,146

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mia Su-Ling Gregerson
Republican Party Jeanette Burrage

District 34a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Eileen L. Cody Approveda - Incumbent Cody was first elected to the chamber in 1994.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Eileen L. Cody

District 34b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Joe Fitzgibbon Approveda - Incumbent Fitzgibbon was first elected to the chamber in 2010.
Democratic Party Brendan B. Kolding Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Fitzgibbon
Democratic Party Brendan B. Kolding

District 35a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Kathy Haigh: 14,785 Approveda - Incumbent Haigh was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party Dan Griffey: 8,775 Approveda
Republican Party Josiah Rowell: 6,171

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kathy Haigh
Republican Party Dan Griffey

District 35b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Tammey Newton Approveda
Republican Party Drew C. MacEwen Approveda - Incumbent MacEwen was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tammey Newton
Republican Party Drew C. MacEwen

District 36a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Reuven Carlyle Approveda - Incumbent Carlyle was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party Leslie Klein Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Reuven Carlyle
Republican Party Leslie Klein

District 36b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Gael Tarleton Approveda - Incumbent Tarleton was first elected to the chamber in 2012.
Libertarian Party Paul Addis Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gael Tarleton
Libertarian Party Paul Addis

District 37a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Sharon Tomiko Santos: 19,176 Approveda - Incumbent Tomiko Santos was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party John Dickinson: 1,204
Republican Party Daniel Bretzke: 1,885 Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sharon Tomiko Santos
Republican Party Daniel Bretzke

District 37b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Eric Pettigrew Approveda - Incumbent Pettigrew was first elected to the chamber in 2002.
Independent Tamra Smilanich Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Eric Pettigrew
Independent Tamra Smilanich

District 38a

August 5 primary candidates:

Democratic Party June Robinson Approveda - Incumbent Robinson was first appointed in December, 2013.
Republican Party Jesse Anderson Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party June Robinson
Republican Party Jesse Anderson

District 38b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Mike Sells Approveda - Incumbent Sells was first elected in 2004.
Libertarian Party Elijah Olson Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Sells
Libertarian Party Elijah Olson

District 39a

August 5 primary candidates:

Republican Party Dan Kristiansen Approveda - Incumbent Kristiansen was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Dan Kristiansen

District 39b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Charles Jensen Approveda
Republican Party Elizabeth Scott Approveda - Incumbent Scott was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Charles Jensen
Republican Party Elizabeth Scott

District 40a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Kristine Lytton Approveda - Incumbent Lytton was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party Daniel R. Miller Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kristine Lytton
Republican Party Daniel R. Miller

District 40b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Jeff Morris Approveda - Incumbent Morris was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jeff Morris

District 41a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Tana Senn Approveda - Incumbent Senn was first appointed to the chamber on September 9, 2013.
Republican Party Bill Stinson Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tana Senn
Republican Party Bill Stinson

District 41b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Judy Clibborn Approveda - Incumbent Clibborn was first elected to the chamber in 2002.
Independent Alex O'Neil (states no party preference) Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Judy Clibborn
Independent Alex O'Neil

District 42a

Note: Incumbent Jason Overstreet (R) is not running for re-election.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Satpal Sidhu: 11,736 Approveda
Republican Party Bill Knutzen: 6,941
Republican Party Luanne Van Werven: 10,360 Approveda
Libertarian Party Nicholas Kunkel: 1,197

November 4 General election candidates:

Democratic Party Satpal Sidhu
Republican Party Luanne Van Werven

District 42b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Joy Monjure Approveda
Republican Party Vincent Buys Approveda - Incumbent Buys was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joy Monjure
Republican Party Vincent Buys

District 43a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Brady Walkinshaw Approveda - Incumbent Waslkinshaw was first appointed to the chamber in 2013.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Brady Walkinshaw

District 43b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Frank Chopp Approveda - Incumbent Chopp was first elected to the chamber in 1994.
Independent Jessica Spear (Socialist Alternative Party) Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Frank Chopp
Independent Jessica Spear

District 44a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Hans Dunshee Approveda - Incumbent Dunshee as first elected to the chamber in 1996.
Republican Party Rob Toyer Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Hans Dunshee
Republican Party Rob Toyer

District 44b

Note: Incumbent Mike Hope (R) is not running for re-election.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Mike Wilson Approveda
Republican Party Mark Harmsworth Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Wilson
Republican Party Mark Harmsworth

District 45a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Roger Goodman Approveda - Incumbent Goodman was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party Joel Hussey Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Roger Goodman
Republican Party Joel Hussey

District 45b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Larry Springer Approveda - Incumbent Springer was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party Brendan Woodward Approveda

Note: Kim Cooney (R) withdrew before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry Springer
Republican Party Brendan Woodward

District 46a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Gerry Pollet Approveda - Incumbent Pollett was first appointed to the chamber in December, 2011.

Note: Bob Guthrie (R) withdrew before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gerry Pollet

District 46b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Jessyn Farrell Approveda - Incumbent Farrell was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party Branden Curtis Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jessyn Farrell
Republican Party Branden Curtis

District 47a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Chris Barringer Approveda
Republican Party Mark Hargrove Approveda - Incumbent Hargrove was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chris Barringer
Republican Party Mark Hargrove

District 47b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Pat Sullivan Approveda - Incumbent Sullivan was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party Barry Knowles Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Pat Sullivan
Republican Party Barry Knowles

District 48a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Ross Hunter Approveda - Incumbent Hunter was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party Bill Hirt Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ross Hunter
Republican Party Bill Hirt

District 48b

Note: Incumbent Cyrus Habib (D) is not running for re-election.

August 5 primary candidates:

Democratic Party Joan McBride Approveda
Libertarian Party Tim Turner Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joan McBride
Libertarian Party Tim Turner

District 49a

August 5 primary candidates:

Democratic Party Sharon Wylie: 11,505 Approveda - Incumbent Wylie was first appointed to the chamber on April 13, 2011.
Republican Party Anson Service: 7,720 Approveda
Independent Scott Dalesandro (states no party preference): 1,537

November 4 General election candidates:

Democratic Party Sharon Wylie
Republican Party Anson Service

District 49b

August 5 primary candidates:

Democratic Party Jim Moeller: 11,381 Approveda - Incumbent Moeller was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party Carolyn Crain: 3,783
Republican Party Lisa Ross: 5,540 Approveda

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jim Moeller
Republican Party Lisa Ross

See also

External links

BallotpediaAvatar bigger.png
Suggest a link

References