Alabama State Senate elections, 2014

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search

2010
2014 badge.jpg
Alabama State Senate elections, 2014

Majority controlQualifications
List of candidates
District 1District 2District 3District 4District 5District 6District 7District 8District 9District 10District 11District 12District 13District 14District 15District 16District 17District 18District 19District 20District 21District 22District 23District 24District 25District 26District 27District 28District 29District 30District 31District 32District 33District 34District 35
State Legislative Election Results

Alabama State Senate2014 Alabama House Elections
Elections for the office of Alabama State Senate will take place in 2014. A primary election took place June 3, 2014; a runoff election will take place where necessary on July 15, 2014. The general election will take place on November 4, 2014. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in this election was February 7, 2014.

Incumbents retiring

A total of four incumbents are not running for re-election in 2014. Those incumbents are:

Name Party Current Office
Tammy Irons Electiondot.png Democratic Senate District 1
Shadrack McGill Ends.png Republican Senate District 8
Scott Beason Ends.png Republican Senate District 17
George M. "Marc" Keahey Electiondot.png Democratic Senate District 22
Bryan Taylor Ends.png Republican Senate District 30

Majority control

See also: Partisan composition of state senates

Heading into the November 4 election, the Republican Party holds the majority in the Alabama State Senate:

Alabama State Senate
Party As of July 2014 After the 2014 Election
     Democratic Party 11 Pending
     Republican Party 23 Pending
     Independent 1 Pending
Total 35 35

Qualifications

Candidate Ballot Access
Ballot Access Requirements Final.jpg

Find detailed information on ballot access requirements in all 50 states and Washington D.C.

Under Article IV, Section 47, of the Alabama Constitution, Senators must be at least 25 years of age at the time of their election, must be citizens and residents of the State of Alabama for at least 3 years, and residents of their district at least one year, prior to election.[1]

Competitiveness

Candidates unopposed by a major party

In 19 of the 35 districts up for election in 2014, there is only one major party candidate running for election. A total of seven Democrats and twelve Republicans are guaranteed election in November barring unforeseen circumstances.

Two major party candidates will face off in the general election in 16 of the 35 districts up for election.

Primary challenges

A total of eleven incumbents faced primary competition on June 3. Five incumbents are not seeking re-election in 2014 and another 19 incumbents advanced past the primary without opposition. One of the eleven incumbents to face primary competition was defeated in the June 3 primary. The state senators that faced primary competition included:

Retiring incumbents

Five incumbent senators are not running for re-election, while 31 (88.6%) are running for re-election. A list of those incumbents, two Democrats and three Republicans, can be found above.

List of candidates

Note: As of July 7, 2014, Alabama has not yet released a certified list of general election candidates.

Note: Candidate lists can change frequently throughout the election season. Ballotpedia staff will be re-examining the list on a monthly basis for any changes. This list was last examined on June 3, 2014. For more information about Ballotpedia's election coverage plan, click here. If you are aware of a candidate we've missed or one incorrectly listed, please send an email to: Tyler King.

District 1

Note: Incumbent Tammy Irons (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
Republican Party July 15 Republican primary runoff candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Curtis

District 2

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Holtzclaw

District 3

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Arthur Orr Approveda - Incumbent Orr was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Arthur Orr

District 4

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Angelo Mancuso
Republican Party Paul Bussman

District 5

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Greg Reed Approveda - Incumbent Reed was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Greg Reed

District 6

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Roger Bedford, Jr.
Republican Party Jerry Mays

District 7

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Michell J. Howie
Republican Party Paul Sanford

District 8

Note: Incumbent Shadrack McGill (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Horace Clemmons
Republican Party Steve Livingston

District 9

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Clay Scofield Approveda - Incumbent Scofield was first elected to the chamber in 2010.

Note: Although Wade D. Taylor filed to run, he did not appear on the primary election ballot.

November 4 General election candidates:

Republican Party Clay Scofield

District 10

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Phil Williams Approveda - Incumbent Williams was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry Means
Republican Party Phil Williams

District 11

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ron Crumpton
Republican Party Jim McClendon

District 12

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Taylor Stewart
Republican Party Del Marsh

District 13

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Darrell Turner
Republican Party Gerald Dial

District 14

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Cam Ward Approveda - Incumbent Ward was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Cam Ward

District 15

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Slade Blackwell Approveda - Incumbent Blackwell was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Slade Blackwell

District 16

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Cindy Bell
Republican Party J.T. "Jabo" Waggoner

District 17

Note: Incumbent Scott Beason (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
Republican Party July 15 Republican primary runoff candidates:

November 4 General election candidates:

District 18

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Rodger Smitherman Approveda - Incumbent Smitherman was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rodger Smitherman

District 19

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Priscilla Dunn Approveda - Incumbent Dunn was first elected to the chamber in 2009.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Priscilla Dunn

District 20

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Linda Coleman Approveda - Incumbent Coleman was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Linda Coleman

District 21

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Phil Poole
Republican Party Gerald Allen

District 22

Note: Incumbent George M. "Marc" Keahey (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed to run.

Note: George M. "Marc" Keahey withdrew before the primary.

Republican Party June 3 Republican primary candidates:
Republican Party July 15 Republican primary runoff candidates:

November 4 General election candidates:

District 23

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Henry "Hank" Sanders

District 24

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Bobby Singleton Approveda - Incumbent Singleton was first elected to the chamber in 2005.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bobby Singleton

District 25

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Dick Brewbaker Approveda - Incumbent Brewbaker was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Dick Brewbaker

District 26

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Quinton Ross Approveda - Incumbent Ross was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Quinton Ross

District 27

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Haylee Moss
Republican Party Tom Whatley

District 28

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Billy Beasley Approveda - Incumbent Beasley was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Billy Beasley
Republican Party John Carroll

District 29

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:

Note: Nathan Mathis was removed from the candidate list before the primary.

Republican Party June 3 Republican primary candidates:

Note: Although Mark C. Taylor filed to run, he did not appear on the primary election ballot.

Independent Independent candidates:
  • Harri Anne Smith Approveda - Incumbent Smith was first elected to the chamber in 1998.

November 4 General election candidates:

Republican Party Melinda McClendon
Independent Harri Anne Smith

District 30

Note: Incumbent Bryan Taylor (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
Republican Party July 15 Republican primary runoff candidates:

November 4 General election candidates:

District 31

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Larry Greenwood
Republican Party Jimmy Holley

District 32

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Trip Pittman Approveda - Incumbent Pittman was first elected to the chamber in 2007.

November 4 General election candidates:

Republican Party Trip Pittman

District 33

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • Vivian Figures Approveda - Incumbent Figures was first elected to the chamber in 1997.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Vivian Figures

District 34

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
  • No candidates filed.
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Rusty Glover Approveda - Incumbent Glover was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Rusty Glover

District 35

Democratic Party June 3 Democratic primary candidates:
Republican Party June 3 Republican primary candidates:
  • Bill Hightower Approveda - Incumbent Hightower was first elected to the chamber in 2013.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Beau Doolittle
Republican Party Bill Hightower

See also

External links

BallotpediaAvatar bigger.png
Suggest a link

References