South Carolina House of Representatives elections, 2014

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search

2012
2014 badge.jpg
South Carolina House of Representatives elections, 2014

Majority controlQualifications
List of candidates
District 1District 2District 3District 4District 5District 6District 7District 8District 9District 10District 11District 12District 13District 14District 15District 16District 17District 18District 19District 20District 21District 22District 23District 24District 25District 26District 27District 28District 29District 30District 31District 32District 33District 34District 35District 36District 37District 38District 39District 40District 41District 42District 43District 44District 45District 46District 47District 48District 49District 50District 51District 52District 53District 54District 55District 56District 57District 58District 59District 60District 61District 62District 63District 64District 65District 66District 67District 68District 69District 70District 71District 72District 73District 74District 75District 76District 77District 78District 79District 80District 81District 82District 83District 84District 85District 86District 87District 88District 89District 90District 91District 92District 93District 94District 95District 96District 97District 98District 99District 100District 101District 102District 103District 104District 105District 106District 107District 108District 109District 110District 111District 112District 113District 114District 115District 116District 117District 118District 119District 120District 121District 122District 123District 124
State Legislative Election Results

South Carolina House of Representatives
Elections for all 124 seats in the South Carolina House of Representatives will take place in 2014. A primary election took place on June 10, 2014. The general election will take place on November 4, 2014. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in this election was March 30, 2014.

Incumbents retiring

A total of nine incumbents are not running for re-election in 2014. Those incumbents are:

Name Party Current Office
B.R. Skelton Ends.png Republican House District 03
Phillip Owens Ends.png Republican House District 05
Ted Vick Electiondot.png Democratic House District 53
Elizabeth Munnerlyn Electiondot.png Democratic House District 54
Liston Barfield Ends.png Republican House District 58
Lester Branham, Jr. Electiondot.png Democratic House District 61
James Smith Ends.png Republican House District 84
Bakari Sellers Electiondot.png Democratic House District 90
Andy Patrick Ends.png Republican House District 123

Majority control

See also: Partisan composition of state senates

Heading into the November 4 election, the Republican Party holds the majority in the South Carolina House of Representatives:

South Carolina House of Representatives
Party As of August 2014 After the 2014 Election
     Democratic Party 46 Pending
     Republican Party 78 Pending
Total 124 124

Competitiveness

Candidates unopposed by a major party

In 94 (75.8%) of the 124 districts up for election in 2014, there is only one major party candidate running for election. A total of 62 Republicans and 32 Democrats are guaranteed election in November barring unforeseen circumstances.

Two major party candidates will face off in the general election in 30 (24.2%) of the 124 districts up for election.

Competitive

  • District 53: Amy Brown defeated Anthony Waymyers in the Democratic primary, while Richie Yow ran unopposed in the Republican primary. Brown and Yow will face off in the general election. Ted Vick (D) won the general election by a margin of victory of 4 percent in 2012.
  • District 75: Incumbent Kirkman Finlay, III (R) will face Joe McCulloch (D) in the general election. Finlay won the general election by a margin of victory of 2 percent in 2012.

Primary challenges

A total of 20 incumbents faced primary competition on June 10. Nine incumbents are not seeking re-election in 2014 and another 95 incumbents advanced past the primary without opposition. The state representatives that faced primary competition were:

Retiring incumbents

Nine incumbent representatives did not run for re-election, while 115 (92.7%) of the current 124 incumbents are running for re-election. A list of those incumbents, four Democrats and five Republicans, can be found above.

Qualifications

Candidate Ballot Access
Ballot Access Requirements Final.jpg

Find detailed information on ballot access requirements in all 50 states and Washington D.C.

To be eligible to serve in the South Carolina House of Representatives, a candidate must be:[1]

  • A U.S. citizen at the time of filing
  • 21 years old at the filing deadline time
  • A resident of the district at the filing deadline time

List of candidates

Note: Candidate lists can change frequently throughout the election season. Ballotpedia staff will be re-examining the list on a monthly basis for any changes. This list was last examined on August 6, 2014. For more information about Ballotpedia's election coverage plan, click here. If you are aware of a candidate we've missed or one incorrectly listed, please send an email to: Tyler King.

District 1

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Whitmire Approveda - Incumbent Whitmire was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Whitmire

District 2

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Sandifer, III

District 3

Note: Incumbent B.R. Skelton (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
Libertarian Party Libertarian candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Gary E. Clary
Libertarian Party Travis McCurry

District 4

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Davey Hiott

District 5

Note: Incumbent Phillip Owens (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Neal Collins

District 6

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Brian White Approveda - Incumbent White was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Republican Party Brian White

District 7

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Michael Gambrell Approveda - Incumbent Gambrell was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Michael Gambrell

District 8

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Jonathon Hill

District 9

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Anne Thayer Approveda - Incumbent Thayer was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Anne Thayer

District 10

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Joshua A. Putnam Approveda - Incumbent Putman was first elected to the chamber in 2011.

November 4 General election candidates:

Republican Party Joshua A. Putnam

District 11

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Craig A. Gagnon Approveda - Incumbent Gagnon was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Tombo Hite
Republican Party Craig A. Gagnon

District 12

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Anne Parks Approveda - Incumbent Parks was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Anne Parks
Republican Party Tony Wildeman

District 13

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Robert Shannon Riley

District 14

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Michael Pitts Approveda - Incumbent Pitts was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Michael Pitts

District 15

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Marian Redish
Republican Party Samuel Rivers, Jr.

District 16

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Mark N. Willis Approveda - Incumbent Willis was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mark N. Willis

District 17

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Burns

District 18

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

District 19

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Dwight A. Loftis Approveda - Incumbent Loftis was first elected to the chamber in 1996.

November 4 General election candidates:

Republican Party Dwight A. Loftis

District 20

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jon Eames
Republican Party Dan Hamilton

District 21

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

District 22

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Wendy Nanney Approveda - Incumbent Nanney was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Dan Ruck
Republican Party Wendy Nanney

District 23

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Chandra Dillard Approveda - Incumbent Dillard was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Chandra Dillard

District 24

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Bruce W. Bannister

District 25

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.
Independence Party of America Independence Party candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Leola Robinson-Simpson
Independence Party of America Tony Boyce

District 26

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Raye Felder Approveda - Incumbent Felder was first elected to the chamber in 2012.
Libertarian Party Libertarian candidates:

November 4 General election candidates:

Republican Party Raye Felder
Libertarian Party Jeremy C. Walters

District 27

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Garry R. Smith Approveda - Incumbent Smith was first elected to the chamber in 2003.

November 4 General election candidates:

Republican Party Garry R. Smith

District 28

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Eric M. Bedingfield

District 29

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Dennis Carroll Moss

District 30

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Steve Moss Approveda - Incumbent Moss was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Steve Moss

District 31

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Harold Mitchell, Jr.

District 32

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Matt Iyer
Republican Party Derham Cole, Jr.

District 33

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Eddie Tallon Approveda - Incumbent Tallon was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Shelia Antley Counts
Republican Party Eddie Tallon

District 34

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Michael Thompson
Republican Party Mike Forrester

District 35

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Chumley Approveda - Incumbent Chumley was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Chumley

District 36

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Rita Allison Approveda - Incumbent Allison was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Rita Allison

District 37

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

District 38

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party N. Douglas Brannon

District 39

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Ralph Shealy Kennedy

District 40

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Walt McLeod Approveda - Incumbent McLeod was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Walt McLeod
Republican Party Richard Martin

District 41

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party MaryGail Douglas

District 42

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Mike Anthony Approveda - Incumbent Anthony was first elected to the chamber in 2002.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mike Anthony
Republican Party David Tribble Jr

District 43

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Greg Delleney Approveda - Incumbent Delleney was first elected to the chamber in 1990.

November 4 General election candidates:

Republican Party Greg Delleney

District 44

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mandy Powers Norrell

District 45

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Deborah Long Approveda - Incumbent Long was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Deborah Long

District 46

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Gary Simrill Approveda - Incumbent Simrill was first elected to the chamber in 1992.

November 4 General election candidates:

Republican Party Gary Simrill

District 47

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Tommy Pope Approveda - Incumbent Pope was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Tommy Pope

District 48

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Ralph W. Norman Approveda - Incumbent Norman was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Barry McGrew
Republican Party Ralph W. Norman

District 49

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • John R. King Approveda - Incumbent King was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party John R. King
Republican Party Robert "Bobby" Walker

District 50

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Grady Brown

District 51

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • J. David Weeks Approveda - Incumbent Weeks was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party J. David Weeks

District 52

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Laurie Slade Funderburk

District 53

Note: Incumbent Ted Vick (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

Note: Denny W. Neilson was not certified before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Amy M. Brown
Republican Party Richie Yow

District 54

Note: Incumbent Elizabeth Munnerlyn (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Democratic Party June 27 Republican runoff:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Patricia "Pat" M. Henegan

District 55

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Jackie E. Hayes Approveda - Incumbent Hayes was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jackie E. Hayes

District 56

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Ryhal

District 57

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • J. Wayne George Approveda - Incumbent George was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party J. Wayne George

District 58

Note: Incumbent Liston Barfield (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

Note: Joshua Sloan withdrew before the primary.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jeff Johnson

District 59

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Terry Alexander

District 60

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Phillip Lowe Approveda - Incumbent Lowe was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Phillip Lowe

District 61

Note: Incumbent Lester Branham, Jr. (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Roger K. Kirby
Republican Party Raliegh O. Ward, Jr.

District 62

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Robert Williams Approveda - Incumbent Williams was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Robert Williams
Republican Party Chippy Johnson

District 63

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Kris Crawford Approveda - Incumbent Crawford was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Kris Crawford

District 64

Democratic Party June 10 Democratic primary:

Note: Willie Bethune was decertified before the primary.

Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Robert L. Ridgeway, III
Republican Party Robert A. McFadden, Sr.

District 65

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Jay Lucas Approveda - Incumbent Lucas was first elected to the chamber in 1998.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jay Lucas

District 66

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Gilda Cobb-Hunter Approveda - Incumbent Cobb-Hunter was first elected to the chamber in 1992.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Gilda Cobb-Hunter

District 67

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Murrell Smith Approveda - Incumbent Smith was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Republican Party Murrell Smith

District 68

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Heather Ammons Crawford

District 69

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Rick Quinn Approveda - Incumbent Quinn was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Robert Lewis Vanlue
Republican Party Rick Quinn

District 70

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Joseph Neal Approveda - Incumbent Neal was first elected to the chamber in 1992.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joseph Neal

District 71

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Nathan Ballentine Approveda - Incumbent Ballentine was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Nathan Ballentine

District 72

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • James Smith, Jr. Approveda - Incumbent Smith was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party James Smith

District 73

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Christopher R. Hart

District 74

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.
American Independent American Independent candidate:

November 4 General election candidates:

Democratic Party J. Todd Rutherford
American Independent Donna McGreevy

District 75

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe McCulloch
Republican Party Kirkman Finlay, III

District 76

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Leon Howard Approveda - Incumbent Leon was first elected to the chamber in 1994.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Leon Howard

District 77

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Joe McEachern Approveda - Incumbent McEachern was first elected to the chamber in 2008.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe McEachern

District 78

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Beth Bernstein Approveda - Incumbent Bernstein was first elected to the chamber in 2012.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Beth Bernstein
Republican Party Jeff Mobley

District 79

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mia McLeod

District 80

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Jimmy C. Bales Approveda - Incumbent Bales was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jimmy C. Bales

District 81

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Don Wells Approveda - Incumbent Wells was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Don Wells

District 82

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party William "Bill" Clyburn

District 83

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Hixon Approveda - Incumbent Hixon was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Hixon

District 84

Note: Incumbent James Smith (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

Note: Susan Swanson withdrew before the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rosie Berry
Republican Party Chris Corley

District 85

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Chip Huggins Approveda - Incumbent Huggins was first elected to the chamber in 1998.

November 4 General election candidates:

Republican Party Chip Huggins

District 86

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Taylor Approveda - Incumbent Taylor was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Taylor

District 87

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Todd Atwater Approveda - Incumbent Atwater was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joan Waggoner Guy
Republican Party Todd Atwater

District 88

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Mac Toole Approveda - Incumbent Toole was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mac Toole

District 89

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Kenny Bingham Approveda - Incumbent Bingham was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Republican Party Kenny Bingham

District 90

Note: Incumbent Bakari Sellers (D) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Justin Bamberg
Republican Party Travis Lee Avant

District 91

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Lonnie Hosey Approveda - Incumbent Hosey was first elected to the chamber in 1998.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Lonnie Hosey

District 92

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Joe Daning Approveda - Incumbent Daning was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Joe Daning

District 93

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Russell L. Ott Approveda - Incumbent Ott was first elected to the chamber in 2013.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Russell L. Ott

District 94

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Damian Daly
Republican Party Jenny Horne

District 95

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Jerry Govan, Jr. Approveda - Incumbent Govan was first elected to the chamber in 1992.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Jerry Govan, Jr.

District 96

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Kit Spires

District 97

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Patsy G. Knight Approveda - Incumbent Knight was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Patsy G. Knight

District 98

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Rebekah Patrick
Republican Party Chris Murphy

District 99

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Jim Merrill Approveda - Incumbent Merrill was first elected to the chamber in 2000.

November 4 General election candidates:

Republican Party Jim Merrill

District 100

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Edward L. Southard

District 101

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Ronnie A. Sabb Approveda - Incumbent Sabb was first elected to the chamber in 2010.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Ronnie A. Sabb

District 102

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Joe Jefferson Approveda - Incumbent Jefferson was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Joe Jefferson
Republican Party John J. Mondo, Jr.

District 103

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Carl L. Anderson Approveda - Incumbent Anderson was first elected to the chamber in 2004.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Carl L. Anderson

District 104

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Greg Duckworth

District 105

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Kevin J. Hardee Approveda - Incumbent Hardee was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Kevin J. Hardee

District 106

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Nelson Hardwick Approveda - Incumbent Hardwick was first elected to the chamber in 2004.

November 4 General election candidates:

Republican Party Nelson Hardwick

District 107

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Alan Clemmons Approveda - Incumbent Clemmons was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Alan Clemmons

District 108

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Vida Miller
Republican Party Stephen L. Goldfinch, Jr.

District 109

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • David Mack, III Approveda - Incumbent Mack was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.
Libertarian PartyLibertarian candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party David Mack, III
Libertarian Party Rodney Travis

District 110

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Chip Limehouse

District 111

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Wendell G. Gilliard

District 112

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Mike Sottile Approveda - Incumbent Sottile was first elected to the chamber in 2008.

November 4 General election candidates:

Republican Party Mike Sottile

District 113

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • J. Seth Whipper Approveda - Incumbent Whipper was first elected to the chamber in 1996.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party J. Seth Whipper

District 114

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
Green Party Green Party candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Mary Tinkler
Republican Party Bobby Harrell, Jr.
Green Party Sue Edward

District 115

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Peter McCoy Approveda - Incumbent McCoy was first elected to the chamber in 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Peter McCoy

District 116

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Robert L. Brown Approveda - Incumbent Brown was first elected to the chamber in 2000.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Robert L. Brown
Republican Party Carroll O'Neal

District 117

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Crosby Approveda - Incumbent Crosby was first elected to the chamber 2010.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Crosby

District 118

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Bill Herbkersman Approveda - Incumbent Herbkersman was first elected to the chamber in 2002.

November 4 General election candidates:

Republican Party Bill Herbkersman

District 119

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • Leon Stavrinakis Approveda - Incumbent Stavrinakis was first elected to the chamber in 2006.
Republican Party June 10 Republican primary:
Libertarian Party Libertarian candidates:

November 4 General election candidates:

Democratic Party Leon Stavrinakis
Republican Party Chris Cannon
Libertarian Party Colin Ross
Libertarian Party Sean Thornton

District 120

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Weston Newton Approveda - Incumbent Newton was first elected to the chamber in 2012.

November 4 General election candidates:

Republican Party Weston Newton

District 121

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:
  • No candidates filed.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Kenneth F. Hodges

District 122

Democratic Party June 10 Democratic primary:
Republican Party June 10 Republican primary:

Note: Grady L. Woods withdrew after the primary.

November 4 General election candidates:

Democratic Party Bill Bowers

District 123

Note: Incumbent Andy Patrick (R) is not running for re-election.

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:

November 4 General election candidates:

Republican Party Jeff Bradley

District 124

Democratic Party June 10 Democratic primary:
  • No candidates filed.
Republican Party June 10 Republican primary:
  • Shannon Erickson Approveda - Incumbent Erickson was first elected to the chamber in 2006.

November 4 General election candidates:

Republican Party Shannon Erickson

See also

External links

BallotpediaAvatar bigger.png
Suggest a link

References