State representatives sorted by year first elected, 1970's

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search
Select a decade or click to the left and right to scroll through the decades.
Portal:State legislatures
Previous1960's1970's1980's1990's2000-20012002-20032004-20052006-20072008-20092010's2020'sNext1970timeline.png

This list sorts current state representatives according to the year they were first elected or appointed to their current office of state representative.

  • If a state representative previously held a different elective office, this list does not sort them based on their year of election to the office they held earlier. Rather, it sorts them only by the year of their election/appointment to a currently-held position of state representative.
  • In some states, legislators are sworn-in to office the year that they were elected. In other states, they assume office (are sworn in) the following year, typically in January. Representatives are ranked below based on the year they were appointed or elected, not on the year they were sworn in.
  • Note: Some years may be blank. There are no current state legislators who first assumed office in those years.
See also: State senators sorted by year first elected to senate, 1960's

1970

  1. B. Patrick Bauer (D) from Indiana House of Representatives
    District 6.
  2. Chester Dobis (D) from Indiana House of Representatives
    District 13.
  3. Michael Madigan (D) from Illinois House of Representatives District 22.
  4. Richard Gottfried (D) from New York State Assembly District 75.

1972

  1. Jeffrey Espich (R) from Indiana House of Representatives
    District 82.
  2. Joseph Lentol (D) from New York State Assembly District 50.
  3. Lois DeBerry (D) from Tennessee House Of Representatives, District 91.
  4. Lyndon Carlson (D) from Minnesota House of Representatives, District 45A.
  5. Nick Salazar (D) from New Mexico House of Representatives District 40.
  6. Phyllis Kahn (D) from Minnesota House of Representatives, District 60B.
  7. Robert Gilligan (D) from Delaware House of Representatives District 19.
  8. Senfronia Thompson (D) from Texas House of Representatives, District 141.
  9. Thomas Burch (D) from Kentucky House of Representatives District 30.
  10. William Crawford (D) from Indiana House of Representatives
    District 98.

1973

  1. Angelo Scaccia (D) from Massachusetts House of Representatives, Fourteenth Suffolk.
  2. Hattie Harrison (D) from Maryland House of Delegates District 45.

1974

  1. Alvin Holmes (D) from Alabama House of Representatives District 78.
  2. Bob Hanner (R) from Georgia House of Representatives District 148.
  3. Calvin Smyre (D) from Georgia House of Representatives District 135.
  4. Herman Farrell (D) from New York State Assembly District 71.
  5. John Day (D) from Indiana House of Representatives
    District 100.
  6. Mark Cohen (D) from Pennsylvania State House District 202.

1975

  1. A. Wade Kach (R) from Maryland House of Delegates District 5B.
  2. Joseph Vallario, Jr. (D) from Maryland House of Delegates District 27A.

1976

  1. Calvin Say (D) from Hawaii House of Representatives District 20.
  2. Henry Saavedra (D) from New Mexico House of Representatives District 10.
  3. James Buskey (D) from Alabama House of Representatives District 99.
  4. Johnny Joannou (D) from Virginia House of Delegates District 79.
  5. Robin Schimminger (D) from New York State Assembly District 140.
  6. Sheila Hixson (D) from Maryland House of Delegates District 20.
  7. Sheldon Silver (D) from New York State Assembly District 65.
  8. Thomas Caltagirone (D) from Pennsylvania State House District 127.
  9. Thomas Koch (R) from Vermont House Of Representatives, Washington 2.

1977

  1. James Miceli (D) from Massachusetts House of Representatives, Nineteenth Middlesex.
  2. Jody Richards (D) from Kentucky House of Representatives District 20.
  3. Mary Murphy (D) from Minnesota House of Representatives, District 3B.

1978

  1. Arthur Payne (R) from Alabama House of Representatives District 44.
  2. Barbara Flynn Currie (D) from Illinois House of Representatives District 25.
  3. Barbara Marumoto-Coons (R) from Hawaii House of Representatives District 19.
  4. Laura Pantelakos (D) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 25.
  5. Lyle Hanson (D) from North Dakota House of Representatives District 12.
  6. Michael Peterson (D) from Kansas House of Representatives District 32.
  7. Nicholas Micozzie (R) from Pennsylvania State House District 163.
  8. Phyllis Pond (R) from Indiana House of Representatives
    District 85.
  9. Rhoda Jacobs (D) from New York State Assembly District 42.
  10. Richard Laird (I) from Alabama House of Representatives District 37.
  11. Ronald Johnson (R) from Alabama House of Representatives District 33.
  12. Theodore Speliotis (D) from Massachusetts House of Representatives, Thirteenth Essex.
  13. Tommy Smith (Georgia) (R) from Georgia House of Representatives District 168.

1979

  1. Edward Blackmon, Jr. (D) from Mississippi House of Representatives, District 57.
  2. Luiz Simmons (D) from Maryland House of Delegates District 17.

See also