Vote button trans.png
April's Project of the Month
It's spring time. It's primary election season!
Click here to find all the information you'll need to cast your ballot.




State representatives sorted by year first elected, 2000-2001

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search
Select a decade or click to the left and right to scroll through the decades.
Portal:State legislatures
Previous1960's1970's1980's1990's2000-20012002-20032004-20052006-20072008-20092010's2020'sNext2000timeline.png

This list sorts current state representatives according to the year they were first elected or appointed to their current office of state representative.

  • If a state representative previously held a different elective office, this list does not sort them based on their year of election to the office they held earlier. Rather, it sorts them only by the year of their election/appointment to a currently-held position of state representative.
  • If a state representative served in office, left for a time, and then was elected again, that person is sorted by the year they were first elected.
  • In some states, legislators are sworn-in to office the year that they were elected. In other states, they assume office (are sworn in) the following year, typically in January. Representatives are ranked below based on the year they were appointed or elected, not on the year they were sworn in.
See also: State senators sorted by year first elected to senate, 1960's

2000


  1. Amos Amerson (R) from Georgia House of Representatives District 9.
  2. Amy Paulin (D) from New York State Assembly District 88.
  3. Angel Cruz (D) from Pennsylvania State House District 180.
  4. Antonio Guerrera (D) from Connecticut House of Representatives, District 29.
  5. Barbara Shaw (D) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 16.
  6. Bernard Benn (D) from New Hampshire House of Representatives, Grafton 12.
  7. Betty DeBoef (R) from Iowa House of Representatives District 76.
  8. Bill Hilty (D) from Minnesota House of Representatives District 8A.
  9. Bob Hunskor (D) from North Dakota House of Representatives District 6.
  10. Bob Martinson (R) from North Dakota House of Representatives District 35.
  11. Brian Kolb (R) from New York State Assembly District 131.
  12. Brian White (R) from South Carolina House District 6.
  13. Carl Heastie (D) from New York State Assembly District 83.
  14. Carol Moss (D) from Utah House of Representatives District 37.
  15. Carolyn Gargasz (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 27.
  16. Catherine Harper (R) from Pennsylvania State House District 61.
  17. Cecil Brown (D) from Mississippi House of Representatives,, District 66.
  18. Charles E. Jefferson (D) from Illinois House of Representatives District 67.
  19. Charles Weed (D) from New Hampshire House of Representatives, Cheshire 16.
  20. Charlie Geren (R) from Texas House of Representatives, District 99.
  21. Chuck Espy (D) from Mississippi House of Representatives, District 26.
  22. Cindy Winckler (D) from Iowa House of Representatives District 90.
  23. Claire Janowski (D) from Connecticut House of Representatives, District 56.
  24. Clark Chapin (R) from Connecticut State Senate District 30.
  25. Craig Ford (D) from Alabama House of Representatives District 28.
  26. Craig Miner (R) from Connecticut House of Representatives, District 66.
  27. Cynthia Soto (D) from Illinois House of Representatives District 4.
  28. Dan Brady (R) from Illinois House of Representatives District 105.
  29. Dan Ruby (R) from North Dakota House of Representatives District 38.
  30. Daniel Itse (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 10.
  31. Darrell Bolz (R) from Idaho House of Representatives District 10B.
  32. Darryl Jordan (D) from Georgia House of Representatives District 77.
  33. Dave Weiler (R) from North Dakota House of Representatives District 30.
  34. David Litvack (D) from Utah House of Representatives District 26.
  35. David Miller (Wyoming) (R) from Wyoming State House, District 55.
  36. David Perry (D) from West Virginia House of Delegates District 32.
  37. David Russell (New Hampshire) (R) from New Hampshire State House, Belknap 6.
  38. David Shepard (D) from Tennessee House Of Representatives District 69.
  39. Debbie Smith (D) from Nevada State Senate, District 13.
  40. Debra Hilstrom (D) from Minnesota House of Representatives, District 40B.
  41. Dell Raybould (R) from Idaho House of Representatives District 34B.
  42. Dennis Richardson (R) from Oregon House of Representatives District 4.
  43. Denny Canterbury (R) from West Virginia House of Delegates District 42.
  44. Diana Urban (D) from Connecticut House of Representatives, District 43.
  45. Donald Bratton (R) from New Mexico House of Representatives District 62.
  46. Donald Flanders (R) from New Hampshire House of Representatives, Belknap 3.
  47. DuWayne Bridges (R) from Alabama House of Representatives District 38.
  48. Duncan Kilmartin (R) from Vermont House Of Representatives, Orleans 2.
  49. Dwight Wrangham (R) from North Dakota House of Representatives District 8.
  50. Elaine Nekritz (D) from Illinois House of Representatives District 57.
  51. Ellis Black (R) from Georgia House of Representatives District 174.
  52. Eric Hutchings (R) from Utah House of Representatives District 38.
  53. Esther Harrison (D) from Mississippi House of Representatives, District 41.
  54. Garey Bies (R) from Wisconsin State Assembly District 1.
  55. Garrett Bradley (D) from Massachusetts House of Representatives, Third Plymouth.
  56. Gary Chism (R) from Mississippi House of Representatives, District 37.
  57. Gary Collins (R) from Idaho House of Representatives District 13B.
  58. Gary Hopper (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 2.
  59. George Eskridge (R) from Idaho House of Representatives District 1B.
  60. George Smith, Jr. (R) from South Carolina House District 67.
  61. Glen Casada (R) from Tennessee House Of Representatives District 63.
  62. Glenn Anderson, Washington Representative (R) from Washington House Of Representatives District 5b.
  63. Greg Smith (Oregon) (R) from Oregon House of Representatives District 57.
  64. Greg Snowden (R) from Mississippi House of Representatives, District 83.
  65. Greg Wren (R) from Alabama House of Representatives District 75.
  66. Gregory Holloway, Sr. (D) from Mississippi House of Representatives, District 76.
  67. Henry Zuber, III (R) from Mississippi House of Representatives, District 113.
  68. J. Brendan Sharkey (D) from Connecticut House of Representatives, District 88.
  69. J. David Weeks (D) from South Carolina House District 51.
  70. James Kasper (R) from North Dakota House of Representatives District 46.
  71. James Merrill (R) from South Carolina House District 99.
  72. Janet Petersen (D) from Iowa State Senate District 18.
  73. Jeffrey Berger (D) from Connecticut House of Representatives, District 73.
  74. Jerry Williams (D) from Kansas House of Representatives District 8.
  75. Jim Barton (R) from Alabama House of Representatives District 104.
  76. Jim Davnie (D) from Minnesota House of Representatives, District 63A.
  77. Jim Watson (R) from Illinois House of Representatives District 100.
  78. Joe McLeland (R) from Kansas House of Representatives District 94.
  79. Joe Wilkinson (R) from Georgia House of Representatives District 52.
  80. Johannah Leddy Donovan (D) from Vermont House Of Representatives, Chittenden 6-5.
  81. John Evans (R) from Pennsylvania State House District 5.
  82. John Galloway (D) from Pennsylvania State House District 140.
  83. John Graham, New Hampshire Representative (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 7.
  84. Johnny Shaw (D) from Tennessee House Of Representatives District 80.
  85. Jose Menendez (D) from Texas House of Representatives, District 124.
  86. Jose Rivera (D) from New York State Assembly District 78.
  87. Joseph Trillo (R) from Rhode Island House of Representatives District 24.
  88. Joyce Kingsbury (R) from North Dakota House of Representatives District 16.
  89. Judith Loganbill (D) from Kansas House of Representatives District 86.
  90. Karen May (D) from Illinois House of Representatives District 58.
  91. Karen Yarbrough (D) from Illinois House of Representatives District 7.
  92. Karla Drenner (D) from Georgia House of Representatives District 85.
  93. Katherine Watson (R) from Pennsylvania State House District 144.
  94. Ken Roberts (R) from Idaho House of Representatives District 8A.
  95. Kenneth Bingham (R) from South Carolina House District 89.
  96. Kenneth Peterson (R) from Montana House of Representatives, District 46.
  97. Kenton Onstad (D) from North Dakota House of Representatives District 4.
  98. Kevin Craig (West Virginia) (D) from West Virginia House of Delegates District 16.
  99. Kirk Pearson (Washington) (R) from Washington State Senate District 39.
  100. Kurt Wright (R) from Vermont House Of Representatives, Chittenden 6-1.
  101. Larry Bellew (R) from North Dakota House of Representatives District 38.
  102. Larry O'Neal (R) from Georgia House of Representatives District 146.
  103. Larry Powell (R) from Kansas State Senate District 39.
  104. Linda Myers (R) from Vermont House Of Representatives, Chittenden 8-1.
  105. Livvy Floren (R) from Connecticut House of Representatives, District 149.
  106. Lois Kolkhorst (R) from Texas House of Representatives, District 13.
  107. Mark Dosch (R) from North Dakota House of Representatives District 32.
  108. Mark Smith (Iowa) (D) from Iowa House of Representatives District 71.
  109. Mary Cooney (D) from New Hampshire House of Representatives, Grafton 8.
  110. Mary Poling (D) from West Virginia House of Delegates District 47.
  111. Matthew Quandt (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 13.
  112. Maxine Jo Grad (D) from Vermont House Of Representatives, Washington 7.
  113. Merlynn Newbold (R) from Utah House of Representatives District 50.
  114. Michael Fisher (D) from Vermont House Of Representatives, Addison 4.
  115. Michael Turner (Tennessee) (D) from Tennessee House Of Representatives District 51.
  116. Mike Armstrong (R) from Washington House Of Representatives District 12b.
  117. Mike Chenault (R) from Alaska House of Representatives District 28.
  118. Mike Turzai (R) from Pennsylvania State House District 28.
  119. Myra Crownover (R) from Texas House of Representatives, District 64.
  120. Nile Dillmore (D) from Kansas House of Representatives District 92.
  121. Pat Gardner (D) from Georgia House of Representatives District 57.
  122. Patricia Haddad (D) from Massachusetts House of Representatives, Fifth Bristol.
  123. Patricia Lundstrom (D) from New Mexico House of Representatives District 9.
  124. Paul Marquart (D) from Minnesota House of Representatives, District 4B.
  125. Peggy Wilson (R) from Alaska House of Representatives District 33.
  126. Phil Barnhart (D) from Oregon House of Representatives District 11.
  127. Quincy Murphy (D) from Georgia House of Representatives District 127.
  128. Randy Swartzmiller (D) from West Virginia House of Delegates District 1.
  129. Raymond Gallison, Jr. (D) from Rhode Island House of Representatives District 69.
  130. Richard Drisko (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 5.
  131. Richard Harwood (R) from Idaho House of Representatives District 2B.
  132. Richard Stevenson (R) from Pennsylvania State House District 8.
  133. Richard Thompson (West Virginia) (D) from West Virginia House of Delegates District 19.
  134. Robert Ashley (West Virginia) (R) from West Virginia House of Delegates District 11.
  135. Robert Brown, South Carolina Representative (D) from South Carolina House District 116.
  136. Robert Introne (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 5.
  137. Robert Megna (D) from Connecticut House of Representatives, District 97.
  138. Robert Skarphol (R) from North Dakota House of Representatives District 2.
  139. Roberta Willis (D) from Connecticut House of Representatives, District 64.
  140. Roger Barrus (R) from Utah House of Representatives District 18.
  141. Roger Williams, Georgia Representative (R) from Georgia House of Representatives District 4.
  142. Ronald Walters (R) from West Virginia House of Delegates District 39.
  143. Sam Hunt (D) from Washington House Of Representatives District 22b.
  144. Samantha Kerkman (R) from Wisconsin State Assembly District 61.
  145. Scott Bedke (R) from Idaho House of Representatives District 27A.
  146. Sharon Block (R) from Idaho House of Representatives District 24B.
  147. Sheldon Johnson (D) from Minnesota House of Representatives, District 67B.
  148. Steve Huebert (R) from Kansas House of Representatives District 90.
  149. Steve Kirby (D) from Washington House Of Representatives District 29b.
  150. Steven Cymbrowitz (D) from New York State Assembly District 45.
  151. Susan Emerson (R) from New Hampshire House of Representatives, Cheshire 11.
  152. Thomas Lockhart (R) from Wyoming State House, District 57.
  153. Tina Pickett (R) from Pennsylvania State House District 110.
  154. Toni Walker (D) from Connecticut House of Representatives, District 93.
  155. Trey Martinez Fischer (D) from Texas House of Representatives, District 116.
  156. Valdenia Winn (D) from Kansas House of Representatives District 34.
  157. Vicki Lensing (D) from Iowa House of Representatives District 85.
  158. Warren Kitzmiller (D) from Vermont House Of Representatives, Washington 4.
  159. Wayne Krieger (R) from Oregon House of Representatives District 1.
  160. Wendell Willard (R) from Georgia House of Representatives District 51.
  161. William Callegari (R) from Texas House of Representatives, District 132.
  162. William Garrard (R) from Oregon House of Representatives District 56.
  163. William Kretschmar (R) from North Dakota House of Representatives District 28.
  164. William Romine (R) from West Virginia House of Delegates District 6.

2001


  1. Anne Gobi (D) from Massachusetts House of Representatives, Fifth Worcester.
  2. Frank Smizik (D) from Massachusetts House of Representatives, Fifteenth Norfolk.
  3. Gordon Johnson (D) from New Jersey General Assembly District 37.
  4. James Morgan (D) from West Virginia House of Delegates District 16.
  5. James Murphy (D) from Massachusetts House of Representatives, Fourth Norfolk.
  6. John Burzichelli (D) from New Jersey General Assembly District 3.
  7. John Ellem (R) from West Virginia House of Delegates District 10.
  8. John Hines, Mississippi Representative (D) from Mississippi House of Representatives, District 50.
  9. John M. Blust (R) from North Carolina House of Representatives District 62.
  10. John McKeon (D) from New Jersey General Assembly District 27.
  11. John O'Bannon (R) from Virginia House of Delegates District 73.
  12. John Oceguera (D) from Nevada State Assembly District 16.
  13. Joseph Cryan (D) from New Jersey General Assembly District 20.
  14. Joseph Egan (D) from New Jersey General Assembly District 17.
  15. Keith Hall (D) from Kentucky House of Representatives District 93.
  16. Larry Bell (D) from North Carolina House of Representatives District 21.
  17. Linda Johnson (R) from North Carolina House of Representatives District 83.
  18. Linda Stender (D) from New Jersey General Assembly District 22.
  19. Marvin Lucas, Jr. (D) from North Carolina House of Representatives District 42.
  20. Michael Kane (D) from Massachusetts House of Representatives Fifth Hampden.
  21. Mitchel Denham, Jr. (D) from Kentucky House of Representatives District 70.
  22. Patrick Diegnan, Jr. (D) from New Jersey General Assembly District 18.
  23. Paul Donato, Sr. (D) from Massachusetts House of Representatives, Thirty-Fifth Middlesex.
  24. Phillip Hinkle (R) from Indiana House of Representatives
    District 92.
  25. Reginald Meeks (D) from Kentucky House of Representatives District 42.
  26. Rick Nelson (D) from Kentucky House of Representatives District 87.
  27. Roger West (R) from North Carolina House of Representatives District 120.
  28. Scott Reske (D) from Indiana House of Representatives
    District 37.
  29. Stan Lee (R) from Kentucky House of Representatives District 45.
  30. Tanya Pullin (D) from Kentucky House of Representatives District 98.
  31. Tawanna Gaines (D) from Maryland House of Delegates District 22.
  32. Terry Goodin (D) from Indiana House of Representatives
    District 66.
  33. Thomas Stanley (D) from Massachusetts House of Representatives, Ninth Middlesex.
  34. Tommy Wright (R) from Virginia House of Delegates District 61.
  35. Upendra Chivukula (D) from New Jersey General Assembly District 17.

See also