State representatives sorted by year first elected, 2002-2003

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search
Select a decade or click to the left and right to scroll through the decades.
Portal:State legislatures
Previous1960's1970's1980's1990's2000-20012002-20032004-20052006-20072008-20092010's2020'sNext2002timeline.png

This list sorts current state representatives according to the year they were first elected or appointed to their current office of state representative.

  • If a state representative previously held a different elective office, this list does not sort them based on their year of election to the office they held earlier. Rather, it sorts them only by the year of their election/appointment to a currently-held position of state representative.
  • In some states, legislators are sworn-in to office the year that they were elected. In other states, they assume office (are sworn in) the following year, typically in January. Representatives are ranked below based on the year they were appointed or elected, not on the year they were sworn in.
See also: State senators sorted by year first elected to senate, 1960's

2002

  1. Aileen Gunther (D) from New York State Assembly District 100.
  2. Al Williams (Georgia legislator) (D) from Georgia House of Representatives District 168.
  3. Alan Clemmons (R) from South Carolina House District 107.
  4. Alisha Thomas Morgan (D) from Georgia House of Representatives District 39.
  5. Alon Wieland (R) from North Dakota House of Representatives District 13.
  6. Amy Vruwink (D) from Wisconsin State Assembly District 70.
  7. Andrew Donaghy (R) from Vermont House of Representatives, Rutland-1.
  8. Andrew Raia (R) from New York State Assembly District 12.
  9. Anne Donahue (R) from Vermont House of Representatives, Washington 1.
  10. Annette Robinson (D) from New York State Assembly District 56.
  11. Anthony DeLuca, Pennsylvania Representative (D) from Pennsylvania State House District 32.
  12. Arlen Siegfreid (R) from Kansas House of Representatives District 121.
  13. Arthur Handy (D) from Rhode Island House of Representatives District 18.
  14. Barbara Bailey (R) from Washington State Senate, District 10.
  15. Barbara Lifton (D) from New York State Assembly District 125.
  16. Ben Cline (R) from Virginia House of Delegates District 24.
  17. Bernard O'Neill (R) from Pennsylvania State House District 29.
  18. Bill Amerman (D) from North Dakota House of Representatives District 26.
  19. Bill Botzow (D) from Vermont House of Representatives, Bennington 1.
  20. Bill Herbkersman (R) from South Carolina House District 118.
  21. Bill Hinkle (R) from Washington House of Representatives District 13b.
  22. Bill Reilich (R) from New York State Assembly District 134.
  23. Bill Stoltze (R) from Alaska House of Representatives, District 11.
  24. Bill Whitmire (R) from South Carolina House District 1.
  25. Billy Mitchell (D) from Georgia House of Representatives District 88.
  26. Bob Lynn (R) from Alaska House of Representatives District 23.
  27. Brad Dee (R) from Utah House of Representatives District 11.
  28. Brad Last (R) from Utah House of Representatives District 71.
  29. Brian Blake (D) from Washington House of Representatives, District 19b.
  30. Bruce Hunter (D) from Iowa House of Representatives District 34.
  31. Bruce Zalaski (D) from Connecticut House of Representatives, District 81.
  32. Bryan Hughes (R) from Texas House of Representatives, District 5.
  33. Byron Cook (R) from Texas House of Representatives, District 8.
  34. C. Adam Harris (R) from Pennsylvania State House District 82.
  35. Carolyn Tomei (D) from Oregon House of Representatives District 41.
  36. Carolyn Whitney Branagan (R) from Vermont House of Representatives, Franklin 1.
  37. Cary Condotta (R) from Washington House of Representatives, District 12a.
  38. Chad Christensen (R) from Nevada Assembly District 13.
  39. Chapin Rose (R) from Illinois State Senate District 51.
  40. Charles Clemons (D) from Connecticut House of Representatives, District 124.
  41. Charles Martin, Jr. (R) from Georgia House of Representatives District 49.
  42. Charles McMahon (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 7.
  43. Christine Hamm (D) from New Hampshire House of Representatives, Merrimack 4.
  44. Cindy Evans (D) from Hawaii House of Representatives District 7.
  45. Cindy Noe (R) from Indiana House of Representatives
    District 87.
  46. Clark Williams (D) from North Dakota House of Representatives District 25.
  47. Clifford Bayer (R) from Idaho State Senate District 21.
  48. Corinne Ching (R) from Hawaii House of Representatives District 27.
  49. Craig Headland (R) from North Dakota House of Representatives District 29.
  50. Crystal Peoples-Stokes (D) from New York State Assembly District 141.
  51. Dale DeWitt (R) from Oklahoma House of Representatives District 38.
  52. Dan Branch (R) from Texas House of Representatives, District 108.
  53. Dan Flynn (R) from Texas House of Representatives, District 2.
  54. Dan Gattis () from .
  55. Dan Kristiansen (R) from Washington House of Representatives, District 39a.
  56. Daniel LeMahieu (R) from Wisconsin State Assembly District 59.
  57. Daniel Leonard (R) from Indiana House of Representatives
    District 50.
  58. Daniel O'Donnell (D) from New York State Assembly District 69.
  59. Daniel Short (R) from Delaware House of Representatives District 39.
  60. Danny Marshall, III (R) from Virginia House of Delegates District 14.
  61. Dave Reed (R) from Pennsylvania State House District 62.
  62. Dave Upthegrove (D) from Washington House of Representatives District 33b.
  63. David Casas (R) from Georgia House of Representatives District 107.
  64. David Guttenberg (D) from Alaska House of Representatives District 38.
  65. David Hawk (R) from Tennessee House of Representatives District 5.
  66. David Hickernell (R) from Pennsylvania State House District 98.
  67. David Labriola (R) from Connecticut House of Representatives, District 131.
  68. David Millard (R) from Pennsylvania State House District 109.
  69. David Ralston (R) from Georgia House of Representatives, District 7.
  70. David Sharpe (D) from Vermont House of Representatives, Addison 4.
  71. David Tjepkes (R) from Iowa House of Representatives District 50.
  72. Debbie Buckner (D) from Georgia House of Representatives District 137.
  73. Debbie Riddle (R) from Texas House of Representatives, District 150.
  74. Deborah Berry (D) from Iowa House of Representatives District 62.
  75. DebraLee Hovey (R) from Connecticut House of Representatives, District 112.
  76. Denny McNamara (R) from Minnesota House of Representatives, District 54B.
  77. Don Armes (R) from Oklahoma House of Representatives District 63.
  78. Don Hill (Kansas) (R) from Kansas House of Representatives District 60.
  79. Don Vigesaa (R) from North Dakota House of Representatives District 23.
  80. Donna Sheldon (R) from Georgia House of Representatives District 104.
  81. Dwayne Alons (R) from Iowa House of Representatives District 4.
  82. Dwayne Bohac (R) from Texas House of Representatives, District 138.
  83. Earnest Williams (D) from Georgia House of Representatives District 87.
  84. Ed Orcutt (R) from Washington House of Representatives, District 20b.
  85. Ed Rynders (R) from Georgia House of Representatives District 152.
  86. Ed Sullivan, Jr. (R) from Illinois House of Representatives District 51.
  87. Eddie Rodriguez (D) from Texas House of Representatives, District 51.
  88. Edmond Gionet (R) from New Hampshire House of Representatives, Grafton 5.
  89. Edward Moukawsher (D) from Connecticut House of Representatives, District 40.
  90. Efrain Gonzalez (D) from New York State Senate, District 33.
  91. Elaine Harvey (R) from Wyoming House of Representatives, District 26.
  92. Elaine Smith (D) from Idaho House of Representatives District 29B.
  93. Elizabeth Hernandez (D) from Illinois House of Representatives District 24.
  94. Eric Allan Koch (R) from Indiana House of Representatives
    District 65.
  95. Ernest Shand (D) from Vermont House of Representatives, Windsor 2.
  96. Florindo Fabrizio (D) from Pennsylvania State House District 2.
  97. Frank Hornstein (D) from Minnesota House of Representatives, District 61A.
  98. Gail Bates (R) from Maryland House of Delegates District 9A.
  99. Galen Clagett (D) from Maryland House of Delegates District 3A.
  100. Garry Smith, South Carolina Representative (R) from South Carolina House District 27.
  101. Gary Kreidt (R) from North Dakota House of Representatives District 33.
  102. Gene Whisnant (R) from Oregon House of Representatives, District 53.
  103. Gerald Hocker (R) from Delaware State Senate District 20.
  104. Gerald Uglem (R) from North Dakota State Senate District 19.
  105. Glen Bud Smithson () from .
  106. Gordon Denlinger (R) from Pennsylvania State House District 99.
  107. Gregory Clark (R) from Vermont House of Representatives, Addison 3.
  108. Gregory Hughes (Utah) (R) from Utah House of Representatives District 51.
  109. Gus Blackwell (R) from Oklahoma House of Representatives District 61.
  110. Harry Brooks (R) from Tennessee House of Representatives District 19.
  111. Helen Head (D) from Vermont House of Representatives, Chittenden 7-3.
  112. Helen Miller (D) from Iowa House of Representatives District 9.
  113. Henry Parkhurst (D) from New Hampshire House of Representatives, Cheshire 13.
  114. Herbert Richardson (R) from New Hampshire House of Representatives, Coos 4.
  115. Howard Maxwell (R) from Georgia House of Representatives District 17.
  116. Howard Mosby (D) from Georgia House of Representatives District 83.
  117. Hugh Floyd (D) from Georgia House of Representatives District 99.
  118. Jake Wheatley, Jr. (D) from Pennsylvania State House District 19.
  119. James Headd (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 4.
  120. James Moeller (D) from Washington House of Representatives, District 49b.
  121. Jamie Ison (R) from Alabama House of Representatives District 101.
  122. Jan Jones (R) from Georgia House of Representatives District 47.
  123. Jane Powdrell-Culbert (R) from New Mexico House of Representatives District 44.
  124. Janice Giegler (R) from Connecticut House of Representatives, District 138.
  125. Jay Love (R) from Alabama House of Representatives District 74.
  126. Jay Roberts (R) from Georgia House of Representatives District 155.
  127. Jeff Barker (D) from Oregon House of Representatives District 28.
  128. Jeffery Arnold (D) from Louisiana House of Representatives, District 102.
  129. Jerry Henry (D) from Kansas House of Representatives District 63.
  130. Jim Dunnigan (R) from Utah House of Representatives District 39.
  131. Jim Lykam (D) from Iowa House of Representatives District 89.
  132. Jim McClendon (R) from Alabama State Senate, District 11.
  133. Jim McCullough (D) from Vermont House of Representatives, Chittenden 2.
  134. Jim Sacia (R) from Illinois House of Representatives District 89.
  135. Jim Trujillo (D) from New Mexico House of Representatives District 45.
  136. Jim Ward (Kansas) (D) from Kansas House of Representatives District 86.
  137. Jimmy Eldridge (R) from Tennessee House of Representatives District 73.
  138. JoAnn D. Osmond (R) from Illinois House of Representatives District 61.
  139. Jo Oldson (D) from Iowa House of Representatives District 41.
  140. Jodie Laubenberg (R) from Texas House of Representatives, District 89.
  141. Joe Atkins (D) from Minnesota House of Representatives, District 52B.
  142. Joe Dorman (D) from Oklahoma House of Representatives District 65.
  143. Joe Hoppe (R) from Minnesota House of Representatives, District 47B.
  144. John Carey, Oklahoma Representative () from .
  145. John Cosgrove (R) from Virginia State Senate, District 14.
  146. John Hetherington (R) from Connecticut House of Representatives, District 125.
  147. John Lesch (D) from Minnesota House of Representatives, District 66B.
  148. John McCoy (D) from Washington State Senate, District 38.
  149. John Payne (R) from Pennsylvania State House District 106.
  150. John Trebilcock (R) from Oklahoma House of Representatives District 98.
  151. Jose Campos, II (D) from New Mexico House of Representatives District 63.
  152. Josh Zepnick (D) from Wisconsin State Assembly District 9.
  153. Juan Candelaria (D) from Connecticut House of Representatives, District 95.
  154. Judd Matheny (R) from Tennessee House of Representatives District 47.
  155. Keith Gillespie (R) from Pennsylvania State House District 47.
  156. Kelli Sobonya (R) from West Virginia House of Delegates District 18.
  157. Kelvin Atkinson (D) from Nevada State Senate District 4.
  158. Ken Hawkins (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 18.
  159. Kenneth Dunkin (D) from Illinois House of Representatives District 5.
  160. Kent Eken (D) from Minnesota State Senate, District 4.
  161. Kevin McCarthy (Iowa) (D) from Iowa House of Representatives District 33.
  162. Kraig Paulsen (R) from Iowa House of Representatives District 67.
  163. Kurt Swaim (D) from Iowa House of Representatives District 94.
  164. Larry Phillips (Texas) (R) from Texas House of Representatives, District 62.
  165. Lee Kaldor (D) from North Dakota House of Representatives District 20.
  166. Les Gara (D) from Alaska House of Representatives District 18.
  167. Linda Chapa LaVia (D) from Illinois House of Representatives District 83.
  168. Linda Coleman, Mississippi Representative (D) from Mississippi House of Representatives, District 29.
  169. Linda Harper-Brown (R) from Texas House of Representatives, District 105.
  170. Linda Sumner (R) from West Virginia House of Delegates District 30.
  171. Linda Upmeyer (R) from Iowa House of Representatives District 54.
  172. Lisa Heddens (D) from Iowa House of Representatives District 46.
  173. Lucky Lamons () from .
  174. Mack Shirley (R) from Idaho House of Representatives District 34A.
  175. Maralyn Chase (D) from Washington State Senate, District 32.
  176. Marc Gergely (D) from Pennsylvania State House District 35.
  177. Marcus Conklin (D) from Nevada State Assembly District 37.
  178. Maria Antonia Berrios (D) from Illinois House of Representatives District 39.
  179. Marilyn Giuliano (R) from Connecticut House of Representatives, District 23.
  180. Mario Goico (R) from Kansas House of Representatives District 94.
  181. Mario Scavello (R) from Pennsylvania State House District 176.
  182. Mark Cole (R) from Virginia House of Delegates District 88.
  183. Mark McConkey (R) from New Hampshire House of Representatives, Carroll 3.
  184. Mark Semlek (R) from Wyoming State House, District 1.
  185. Martin Causer (R) from Pennsylvania State House District 67.
  186. Mary Allen (R) from New Hampshire House of Representatives, Rockingham 15.
  187. Mary Gaskill (D) from Iowa House of Representatives District 81.
  188. Mary Helen Garcia (D) from New Mexico House of Representatives District 34.
  189. Mary Margaret Oliver (D) from Georgia House of Representatives District 82.
  190. Mary Moore (D) from Alabama House of Representatives District 59.
  191. Mary Williams (R) from Wisconsin State Assembly District 87.
  192. Matt Dollar (R) from Georgia House of Representatives District 45.
  193. Matt Pierce (D) from Indiana House of Representatives
    District 61.
  194. Mauree Gingrich (R) from Pennsylvania State House District 101.
  195. Maurice Pilotte (D) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 16.
  196. McLain Toole (R) from South Carolina House District 88.
  197. Melanie George Smith (D) from Delaware House of Representatives District 5.
  198. Merika Coleman-Evans (D) from Alabama House of Representatives District 57.
  199. Michael Anthony (D) from South Carolina House District 42.
  200. Michael Cusick (D) from New York State Assembly District 63.
  201. Michael Fitzpatrick (New York) (R) from New York State Assembly District 8.
  202. Michael Morley (R) from Utah House of Representatives District 66.
  203. Michael Nelson (D) from Minnesota House of Representatives, District 40A.
  204. Michael Noel (R) from Utah House of Representatives District 73.
  205. Michael Pitts (R) from South Carolina House District 14.
  206. Michael Villarreal (D) from Texas House of Representatives, District 123.
  207. Michele Titus (D) from New York State Assembly District 31.
  208. Micky Hammon (R) from Alabama House of Representatives District 4.
  209. Mike Ball (Alabama) (R) from Alabama House of Representatives District 10.
  210. Mike Burgess (R) from Kansas House of Representatives District 51.
  211. Mike Harrison (R) from Tennessee House of Representatives District 9.
  212. Mike Hawker (R) from Alaska House of Representatives District 27.
  213. Mike Reynolds, Oklahoma Representative (R) from Oklahoma House of Representatives District 91.
  214. Mitch Greenlick (D) from Oregon House of Representatives District 33.
  215. Mitzi Johnson (D) from Vermont House of Representatives, Grand Isle-Chittenden 1.
  216. Morrie Lanning (R) from Minnesota House of Representatives District 9A.
  217. Naomi D. Jakobsson (D) from Illinois House of Representatives District 103.
  218. Neal Goodman (D) from Pennsylvania State House District 123.
  219. Neil Brannon () from .
  220. Nick Kotik (D) from Pennsylvania State House District 45.
  221. Norman McAllister (R) from Vermont State Senate Franklin District.
  222. Patrick Brennan (Vermont legislator) (R) from Vermont House of Representatives, Chittenden 9-2.
  223. Patrick Rose () from .
  224. Patsy French (D) from Vermont House of Representatives, Orange-Washington-Addison.
  225. Paul Davis, Kansas Representative (D) from Kansas House of Representatives District 46.
  226. Paul Ingbretson (R) from New Hampshire House of Representatives, Grafton 15.
  227. Paul Seaton (R) from Alaska House of Representatives District 30.
  228. Pedro Marin (D) from Georgia House of Representatives District 96.
  229. Peggy Pierce (D) from Nevada State Assembly, District 3.
  230. Penny Bacchiochi (R) from Connecticut House of Representatives, District 52.
  231. Pete Nielsen (R) from Idaho House of Representatives District 23B.
  232. Peter Goicoechea (R) from Nevada State Senate, District 19.
  233. Peter Kocot (D) from Massachusetts House of Representatives, First Hampshire.
  234. Peter Petrarca (D) from Rhode Island House of Representatives District 44.
  235. Peter Schmidt (D) from New Hampshire House of Representatives, Strafford 19.
  236. Peter Schwartzkopf (D) from Delaware House of Representatives District 14.
  237. Peter Tercyak (D) from Connecticut House of Representatives, District 26.
  238. Philip Ramos (D) from New York State Assembly District 6.
  239. Phillip Pflum (D) from Indiana House of Representatives, District 56.
  240. Ralph Watts (R) from Iowa House of Representatives District 19.
  241. Randy Boehning (R) from North Dakota House of Representatives District 27.
  242. Randy Davis (R) from Alabama House of Representatives District 96.
  243. Randy Wood (R) from Alabama House of Representatives District 36.
  244. Rebecca Hamilton (D) from Oklahoma House of Representatives District 89.
  245. Rich Brauer (R) from Illinois House of Representatives District 87.
  246. Richard Iaquinta (D) from West Virginia House of Delegates District 48.
  247. Richard Marek (D) from Vermont House of Representatives, Windham 5.
  248. Richard Wills (R) from Idaho House of Representatives District 23A.
  249. Rob Bell (R) from Virginia House of Delegates District 58.
  250. Robert Rita (D) from Illinois House of Representatives District 28.
  251. Robert Theberge (D) from New Hampshire House of Representatives, Coos 3.
  252. Robert W. Pritchard (R) from Illinois House of Representatives District 70.
  253. Roger Bruce (D) from Georgia House of Representatives District 61.
  254. Ronald Dancer (R) from New Jersey General Assembly District 12.
  255. Rosie Berger (R) from Wyoming House of Representatives, District 51.
  256. Ross Hunter (D) from Washington House of Representatives, District 48a.
  257. Royd Chambers (R) from Iowa House of Representatives District 5.
  258. Ryan Dvorak (D) from Indiana House of Representatives
    District 8.
  259. Ryan Guillen (D) from Texas House of Representatives, District 31.
  260. Sandra M. Pihos (R) from Illinois House of Representatives District 48.
  261. Sarah Edwards () from Vermont House of Representatives, Windham 3-3.
  262. Scott Lingamfelter (R) from Virginia House of Delegates District 31.
  263. Scott Petri (R) from Pennsylvania State House District 178.
  264. Scott Schwab (R) from Kansas House of Representatives District 49.
  265. Sean Williams (R) from Connecticut House of Representatives, District 68.
  266. Selim Noujaim (R) from Connecticut House of Representatives, District 74.
  267. Shap Smith (D) from Vermont House of Representatives, Lamoille-Washington 1.
  268. Shawn Jasper (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 37.
  269. Sondy Pope (D) from Wisconsin State Assembly District 80.
  270. Steve Harshman (R) from Wyoming House of Representatives, District 37.
  271. Steve Mikutel (D) from Connecticut House of Representatives, District 45.
  272. Steve Zaiser (D) from North Dakota House of Representatives District 21.
  273. Steven Brunk (R) from Kansas House of Representatives District 85.
  274. Steven Olson (R) from Iowa House of Representatives District 97.
  275. Susan Lee (D) from Maryland House of Delegates District 16.
  276. Sydney Carlin (D) from Kansas House of Representatives District 66.
  277. T. Mark Mustio (R) from Pennsylvania State House District 44.
  278. Teresa Sayward (R) from New York State Assembly District 113.
  279. Terri Austin (D) from Indiana House of Representatives
    District 36.
  280. Terry Harrison () from .
  281. Thomas Anderson, New Mexico Representative (R) from New Mexico House of Representatives District 29.
  282. Thomas Grady (R) from Nevada State Assembly, District 38.
  283. Thomas Killion (R) from Pennsylvania State House District 168.
  284. Thomas Sands (R) from Iowa House of Representatives District 88.
  285. Timothy Corcoran, II (D) from Vermont House of Representatives, Bennington 2-1.
  286. Timothy Williamson (D) from Rhode Island House District 25.
  287. Todd Kiser () from Utah Commissioner of Insurance.
  288. Tom Rust (R) from Virginia House of Delegates District 86.
  289. Tony Cornish (R) from Minnesota House of Representatives, District 23B.
  290. Tony Klein (D) from Vermont House of Representatives, Washington 5.
  291. Tracy Boe (D) from North Dakota House of Representatives District 9.
  292. Vicki Berger (R) from Oregon House of Representatives District 20.
  293. Virgil Fludd (D) from Georgia House of Representatives District 64.
  294. Vonnie Pietsch (R) from North Dakota House of Representatives District 22.
  295. Wayne Smith (R) from Texas House of Representatives, District 128.
  296. Willem Jewett (D) from Vermont House of Representatives, Addison 2.
  297. William Barclay (R) from New York State Assembly District 120.
  298. William Boyland (D) from New York State Assembly District 55.
  299. William Davis (D) from Illinois House of Representatives District 30.
  300. William Frank, Maryland Representative (R) from Maryland House of Delegates District 42.
  301. William Hamilton (R) from West Virginia House of Delegates District 45.
  302. William Hartman (D) from West Virginia House of Delegates District 43.
  303. William Horne (D) from Nevada State Assembly, District 34.
  304. William Infantine (R) from New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 13.
  305. Zack Hudgins (D) from Washington House of Representatives, District 11a.

2003

  1. Alice Peisch (D) from Massachusetts House of Representatives, Fourteenth Norfolk.
  2. Alison McHose (R) from New Jersey General Assembly District 24.
  3. Ana Sol Gutierrez (D) from Maryland House of Delegates District 18.
  4. Anne Kaiser (D) from Maryland House of Delegates District 14.
  5. Austin Badon, Jr. (D) from Louisiana House of Representatives, District 100.
  6. Becky Carney (D) from North Carolina House of Representatives District 102.
  7. Brandon W. Phelps (D) from Illinois House of Representatives District 118.
  8. Brett Geymann (R) from Louisiana House of Representatives District 35.
  9. Brian Feldman (D) from Maryland State Senate District 15.
  10. Brian Rumpf (R) from New Jersey General Assembly District 9.
  11. C.B. Embry, Jr. (R) from Kentucky House of Representatives District 17.
  12. Calvin Hill (R) from Georgia House of Representatives District 22.
  13. Daniel Webster (Massachusetts) (R) from Massachusetts House of Representatives Sixth Plymouth.
  14. David Lewis, Sr. (R) from North Carolina House of Representatives District 53.
  15. Dean Urdahl (R) from Minnesota House of Representatives, District 18A.
  16. Deborah Ross (D) from North Carolina House of Representatives District 34.
  17. Derrick Graham (D) from Kentucky House of Representatives, District 57.
  18. Don Dwyer, Jr. (R) from Maryland House of Delegates District 31.
  19. Donald F. Humason, Jr. (R) from Massachusetts State Senate, Second Hampden and Hampshire District.
  20. Donald Roberts (R) from Montana State Senate, District 27.
  21. Doyle Niemann (D) from Maryland House of Delegates District 47.
  22. Eddie Lambert (R) from Louisiana House of Representatives District 59.
  23. Eric Bromwell (D) from Maryland House of Delegates District 8.
  24. Eric Pettigrew (D) from Washington House of Representatives, District 37b.
  25. Frederick Scalera (D) from New Jersey General Assembly District 36.
  26. Gordon Dove (R) from Louisiana House of Representatives District 52.
  27. Harold Lane (D) from Kansas House of Representatives District 58.
  28. Harold Ritchie (D) from Louisiana House of Representatives District 75.
  29. James Fannin (R) from Louisiana House of Representatives, District 13.
  30. Jean Farmer-Butterfield (D) from North Carolina House of Representatives District 24.
  31. Jeannie Haddaway-Riccio (R) from Maryland House of Delegates, District 37B.
  32. Jeffrey Sanchez (D) from Massachusetts House of Representatives, Fifteenth Suffolk.
  33. Jill Carter (D) from Maryland House of Delegates District 41.
  34. Joan Voss (D) from New Jersey General Assembly District 38.
  35. John E. Bradley (D) from Illinois House of Representatives District 117.
  36. John Scibak (D) from Massachusetts House of Representatives, Second Hampshire.
  37. Jon Bramnick (R) from New Jersey General Assembly District 21.
  38. Jon Cardin (D) from Maryland House of Delegates District 11.
  39. Joseph Boteler, III (R) from Maryland House of Delegates District 8.
  40. Joseph Vas (D) from New Jersey General Assembly District 19.
  41. Justin Ross (D) from Maryland House of Delegates District 22.
  42. Karen St. Germain (D) from Louisiana House of Representatives District 60.
  43. Kathleen Dumais (D) from Maryland House of Delegates District 15.
  44. Keith Haynes (D) from Maryland House of Delegates District 44.
  45. Kurt Zellers (R) from Minnesota House of Representatives, District 34B.
  46. LeRoy Myers (R) from Maryland House of Delegates District 1C.
  47. Marvin Holmes, Jr. (D) from Maryland House of Delegates District 23B.
  48. Michael Beard (R) from Minnesota House of Representatives, District 55A.
  49. Michael Costello (D) from Massachusetts House of Representatives, First Essex.
  50. Michael Smigiel, Sr. (R) from Maryland House of Delegates District 36.
  51. Michael Vaughn (D) from Maryland House of Delegates District 24.
  52. Michael Weir, Jr. (D) from Maryland House of Delegates District 6.
  53. Mickey Guillory (D) from Louisiana House of Representatives District 41.
  54. Mike Harmon (R) from Kentucky House of Representatives, District 54.
  55. Pat McDonough (R) from Maryland House of Delegates District 7.
  56. Patrick J. Verschoore (D) from Illinois House of Representatives District 72.
  57. Paul Stam (R) from North Carolina House of Representatives District 37.
  58. Paul Thissen (D) from Minnesota House of Representatives, District 61B.
  59. Rick Glazier (D) from North Carolina House of Representatives District 44.
  60. Rick Impallaria (R) from Maryland House of Delegates District 7.
  61. Rick Rand (D) from Kentucky House of Representatives, District 47.
  62. Robert Costa (R) from Maryland House of Delegates District 33B.
  63. Roy Burrell (D) from Louisiana House of Representatives, District 2.
  64. Sally Jameson (D) from Maryland House of Delegates District 28.
  65. Scott Nishimoto (D) from Hawaii House of Representatives District 21.
  66. Sheila Oliver (D) from New Jersey General Assembly District 34.
  67. Steven DeBoy, Sr. (D) from Maryland House of Delegates District 12A.
  68. Susan Aumann (R) from Maryland House of Delegates District 42.
  69. Susan Gifford (R) from Massachusetts House of Representatives, Second Plymouth.
  70. Susan Krebs (R) from Maryland House of Delegates District 9B.
  71. Susan McComas (R) from Maryland House of Delegates District 35B.
  72. Ted Edmonds (D) from Kentucky House of Representatives District 91.
  73. Terry Swinger (D) from Missouri House of Representatives, District 162.
  74. Tim Couch (R) from Kentucky House of Representatives District 90.
  75. Tim Hugo (R) from Virginia House of Delegates District 40.
  76. Timm Ormsby (D) from Washington House of Representatives, District 3b.
  77. Timothy Burns (R) from Louisiana House of Representatives District 89.
  78. Timothy K. Moore (R) from North Carolina House of Representatives District 111.
  79. Timothy Manchin (D) from West Virginia House of Delegates District 50.
  80. Tommy Thompson (Kentucky) (D) from Kentucky House of Representatives District 14.
  81. Tony McConkey (R) from Maryland House of Delegates District 33A.
  82. Veronica Turner (D) from Maryland House of Delegates, District 26.
  83. W. Brad Montell (R) from Kentucky House of Representatives, District 58.
  84. Warren Miller (R) from Maryland House of Delegates District 9A.
  85. William Farmer, Jr. (R) from Kentucky House of Representatives District 88.
  86. William Galvin (House of Representatives) (D) from Massachusetts House of Representatives, Sixth Norfolk.
  87. William McGee (North Carolina) (R) from North Carolina House of Representatives District 75.
  88. William Pignatelli (D) from Massachusetts House of Representatives, Fourth Berkshire.

See also