Endorsements by state officials of presidential candidates in the 2012 election

From Ballotpedia
Revision as of 17:01, 17 November 2011 by Gpallay (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search
StateLegislatures icon.jpg This state legislative article is currently in the process of being built.

This page tracks state officials who have endorsed a candidate in the 2012 presidential election. Individuals listed on this page will include, among others:

  • Governors
  • Lieutenant Governors
  • State Senators
  • State Representatives
  • Other state executive officials

The list will be updated periodically to keep with the ever-changing political environment.

GOP Candidates

[edit]


  1. Betty DeBoef (R), Iowa House of Representatives District 76
  2. Brad Zaun (R), Iowa State Senate District 20
  3. Jack Whitver (R), Iowa State Senate District 19
  4. Kent Sorenson (R), Iowa State Senate District 13
  5. Mark A. Brandenburg (R), Iowa House of Representatives District 15
  6. Mark Chelgren (R), Iowa State Senate District 41
  7. Nancy Boettger (R), Iowa State Senate District 9

Florida


  1. Larry Ahern (R), Florida House of Representatives, District 66
  2. Scott Plakon (R), Florida House Of Representatives District 37

Georgia


  1. Billy Maddox (R), Georgia House of Representatives District 127
  2. E. Culver Kidd (I), Georgia House of Representatives District 145
  3. Joshua McKoon (R), Georgia State Senate District 29

New Hampshire


  1. Steven Smith, New Hampshire Politician (R), New Hampshire House of Representatives, Sullivan 11


  1. Adam Schroadter (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 17
  2. Alan Wilson (R), Attorney General of South Carolina
  3. Ellyn Bogdanoff (R), Florida State Senate, District 34
  4. J. David Knox (R), New Hampshire House of Representatives, Carroll 4
  5. Jeffrey St. Cyr (R), New Hampshire State House, Belknap 5
  6. Jim Waddell (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 15
  7. John Courson (R), South Carolina State Senate District 20
  8. Julie Brown (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 1
  9. Rick Ladd (R), New Hampshire House of Representatives, Grafton 4

Iowa


  1. Jason Schultz (R), Iowa House of Representatives District 18
  2. Kent Sorenson (R), Iowa State Senate District 13
  3. Kim Pearson (R), Iowa House of Representatives District 42

New Hampshire


  1. Andrew Manuse (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 5
  2. Andy Sanborn (R), New Hampshire State Senate District 9
  3. Cam DeJong (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 9
  4. Carol Vita (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 3
  5. Donna Mauro (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 4
  6. George Lambert (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 44
  7. Jennifer Coffey (R), New Hampshire House of Representatives, Merrimack 6
  8. Jim Forsythe (R), New Hampshire State Senate District 4
  9. Keith Murphy (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 7
  10. Kyle Jones (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 1
  11. Laura Jones (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 24
  12. Lou Vita (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 3
  13. Mark Warden (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 39
  14. Norman Tregenza (R), New Hampshire State House, Carroll 2
  15. Paul Mirski (R), New Hampshire House of Representatives, Grafton 10
  16. Tammy Simmons (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 17
  17. Timothy Comerford (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 33


  1. Alan Clemmons (R), South Carolina House District 107
  2. Andy Patrick (R), South Carolina House District 123
  3. Bill Hixon (R), South Carolina House District 83
  4. Bill Sandifer, III (R), South Carolina House District 2
  5. Bobby Jindal (R), Governor of Louisiana
  6. Brian Sandoval (R), Governor of Nevada
  7. Carlos Lopez-Cantera (R), Lieutenant Governor of Florida
  8. Chris Murphy (South Carolina) (R), South Carolina House District 98
  9. Dan Hamilton (R), South Carolina House District 20
  10. Dan Logue (R), California State Assembly District 3
  11. Dean Cannon (R), Florida House Of Representatives District 35
  12. Don Gaetz (R), Florida State Senate, District 1
  13. Eric Bedingfield (R), South Carolina House District 28
  14. Gail Bates (R), Maryland House of Delegates District 9A
  15. Gary Simrill (R), South Carolina House District 46
  16. Harry Limehouse (R), South Carolina House District 110
  17. Harvey Peeler (R), South Carolina State Senate District 14
  18. Jeb Hensarling (R), U.S. House, Texas, District 5
  19. Jeff Brandes (R), Florida State Senate District 22
  20. Jim Inhofe (R), U.S. Senate, Oklahoma
  21. John Carter (R), U.S. House, Texas, District 31
  22. John Culberson (R), U.S. House, Texas, District 7
  23. Justin Ready (R), Maryland House of Delegates District 5A
  24. Kathy Szeliga (R), Maryland House of Delegates District 7
  25. Kelly Schulz (R), Maryland House of Delegates District 4A
  26. Kenny Marchant (R), U.S. House, Texas, District 24
  27. Lawrence Grooms (R), South Carolina State Senate District 37
  28. Liston Barfield (R), South Carolina House District 58
  29. Marion Frye (R), South Carolina House District 39
  30. Mark Willis (R), South Carolina House District 16
  31. Matt Gaetz (R), Florida House of Representatives, District 4
  32. Michael McCaul (R), U.S. House, Texas, District 10
  33. Michael Strain (R), Louisiana Commissioner of Agriculture and Forestry
  34. Mick Mulvaney (R), U.S. House, South Carolina, District 5
  35. Mike Coffman (R), U.S. House, Colorado, District 6
  36. Mike Conaway (R), U.S. House, Texas, District 11
  37. Mike Rose (South Carolina) (R), South Carolina State Senate District 38
  38. Nancy Stocksdale (R), Maryland House of Delegates District 5A
  39. Paul Campbell (R), South Carolina State Senate District 44
  40. Phillip Lowe (R), South Carolina House District 60
  41. Ronnie Cromer (R), South Carolina State Senate District 18
  42. Sam Brownback (R), Governor of Kansas
  43. Sam Graves (R), U.S. House, Missouri, District 6
  44. Sam Johnson (Texas) (R), U.S. House, Texas, District 3
  45. Stephen Hershey, Jr. (R), Maryland State Senate District 36
  46. Steve Scalise (R), U.S. House, Louisiana, District 1
  47. Todd Atwater (R), South Carolina House District 87
  48. Tommy Stringer (R), South Carolina House District 18
  49. Wendell Beitzel (R), Maryland House of Delegates District 1A
  50. William Taylor (R), South Carolina House District 86


Florida


  1. Adam Putnam (R), Florida Commissioner of Agriculture and Consumer Services
  2. Ander Crenshaw (R), U.S. House, Florida, District 4
  3. Connie Mack (R), U.S. House, Florida, District 14
  4. Ileana Ros-Lehtinen (R), U.S. House, Florida, District 27
  5. Jeff Miller (Florida) (R), U.S. House, Florida, District 1
  6. John Mica (R), U.S. House, Florida, District 7
  7. Marco Rubio (R), U.S. Senate, Florida
  8. Mario Diaz-Balart (R), U.S. House, Florida, District 25
  9. Mike Haridopolos (R), Florida State Senate District 26
  10. Pam Bondi (R), Attorney General of Florida
  11. Sandy Adams (R), U.S. House, Florida, District 24
  12. Thomas Rooney (R), U.S. House, Florida, District 17

Georgia


  1. Alex Atwood (R), Georgia House of Representatives District 179
  2. Allen Peake (R), Georgia House of Representatives District 141
  3. B.J. Pak (R), Georgia House of Representatives District 108
  4. Ben Harbin (R), Georgia House of Representatives District 122
  5. Bill Hamrick (R), Georgia State Senate District 30
  6. Bruce Williamson (R), Georgia House of Representatives District 115
  7. Calvin Hill (R), Georgia House of Representatives District 22
  8. Cecil Staton (R), Georgia State Senate District 18
  9. David Casas (R), Georgia House of Representatives District 107
  10. Edward Lindsey (R), Georgia House of Representatives District 54
  11. Fran Millar (R), Georgia State Senate District 40
  12. Greg Goggans (R), Georgia State Senate District 7
  13. H. Doug Everett (R), Georgia Public Service Commission
  14. Jan Tankersley (R), Georgia House of Representatives District 160
  15. Jay Neal (R), Georgia House of Representatives District 2
  16. Jeff Mullis (R), Georgia State Senate District 53
  17. Johnny Grant (R), Georgia State Senate District 25
  18. Lynne Riley (R), Georgia House of Representatives District 50
  19. Mark Butler (Georgia) (R), Georgia Commissioner of Labor
  20. Mike Jacobs, Georgia Representative (R), Georgia House of Representatives District 80
  21. Samuel S. Olens (R), Attorney General of Georgia
  22. Tom Taylor (R), Georgia House of Representatives District 79
  23. Tom Weldon, Jr. (R), Georgia House of Representatives District 3
  24. Valerie Clark (R), Georgia House of Representatives District 101
  25. Wendell Willard (R), Georgia House of Representatives District 51

Iowa


  1. James Hahn (R), Iowa State Senate District 40
  2. Linda Miller (R), Iowa House of Representatives District 94
  3. Renee Schulte (R), Iowa House of Representatives District 37
  4. Steven Olson (R), Iowa House of Representatives District 97


Michigan


  1. Aric Nesbitt (R), Michigan House of Representatives, District 66
  2. Bill Huizenga (R), U.S. House, Michigan, District 2
  3. Brian Calley (R), Lieutenant Governor of Michigan
  4. Candice Miller (R), U.S. House, Michigan, District 10
  5. Chuck Moss (R), Michigan State Senate, District 13
  6. Dale Zorn (R), Michigan House of Representatives, District 56
  7. Dan Benishek (R), U.S. House, Michigan, District 1
  8. Dave Camp (R), U.S. House, Michigan, District 4
  9. David Agema (R), Michigan House of Representatives District 74
  10. Deb Shaughnessy (R), Michigan House of Representatives District 71
  11. Eileen Kowall (R), Michigan House of Representatives, District 44
  12. Frank Foster (R), Michigan House of Representatives, District 107
  13. Fred Upton (R), U.S. House, Michigan, District 6
  14. Greg MacMaster (R), Michigan House of Representatives, District 105
  15. James Marleau (R), Michigan State Senate, District 12
  16. Jase Bolger (R), Michigan House of Representatives, District 63
  17. Jeff Farrington (R), Michigan House of Representatives, District 30
  18. Joe Haveman (R), Michigan House of Representatives, District 90
  19. John Pappageorge (R), Michigan State Senate, District 13
  20. John Proos (R), Michigan State Senate, District 21
  21. Jon Bumstead (R), Michigan House of Representatives, District 100
  22. Kurt Damrow (R), Michigan House of Representatives, District 84
  23. Kurt Heise (R), Michigan House of Representatives, District 20
  24. Lisa Posthumus Lyons (R), Michigan House of Representatives, District 86
  25. Margaret O'Brien (R), Michigan House of Representatives, District 61
  26. Mark Ouimet (R), Michigan House of Representatives District 52
  27. Martin Knollenberg (R), Michigan House of Representatives District 41
  28. Matt Lori (R), Michigan House of Representatives, District 59
  29. Mike Kowall (R), Michigan State Senate, District 15
  30. Peter MacGregor (R), Michigan House of Representatives, District 73
  31. Phil Pavlov (R), Michigan State Senate, District 25
  32. Randy Richardville (R), Michigan State Senate, District 17
  33. Rick Jones, Michigan Senator (R), Michigan State Senate, District 24
  34. Rick Snyder (R), Governor of Michigan
  35. Roger Kahn (R), Michigan State Senate, District 32
  36. Tim Walberg (R), U.S. House, Michigan, District 7
  37. Tonya Schuitmaker (R), Michigan State Senate, District 20
  38. Wayne Schmidt (R), Michigan House of Representatives, District 104

New Hampshire


  1. Amy Perkins (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 20
  2. Barry Palmer (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 32
  3. Betsy McKinney (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 5
  4. Carl Seidel (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 28
  5. Charles Bass (R), U.S. House, New Hampshire, District 2
  6. Chris Christensen (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 21
  7. Chuck Morse (R), New Hampshire State Senate District 22
  8. David Boutin (R), New Hampshire State Senate District 16
  9. David Lundgren (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 5
  10. David Palfrey (R), New Hampshire House of Representatives, Merrimack 21
  11. David Welch (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 13
  12. Dennis Fields (R), New Hampshire House of Representatives, Belknap 4
  13. Dennis Reed (R), New Hampshire House of Representatives, Merrimack 2
  14. Donald Flanders (R), New Hampshire House of Representatives, Belknap 3
  15. Franklin Sterling (R), New Hampshire House of Representatives, Cheshire 14
  16. Franklin Tilton (R), New Hampshire House of Representatives, Belknap 3
  17. Gail Barry (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 16
  18. Gary Lambert (R), U.S. House, New Hampshire, District 2
  19. Glenn Ritter (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 14
  20. Harry Merrow (R), New Hampshire House of Representatives, Carroll 5
  21. Herbert Richardson (R), New Hampshire House of Representatives, Coos 4
  22. James Devine (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 4
  23. Jane Johnson (R), New Hampshire House of Representatives, Cheshire 12
  24. Jeb Bradley (R), New Hampshire State Senate District 3
  25. Jim Rausch (R), New Hampshire State Senate District 19
  26. John Barnes (New Hampshire) (R), New Hampshire State Senate District 17
  27. John Byrnes (R), New Hampshire House of Representatives, Cheshire 6
  28. John Gallus (R), New Hampshire State Senate District 1
  29. John Hikel (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 6
  30. John O'Connor (New Hampshire) (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 6
  31. John Tholl (R), New Hampshire State House, Coos 5
  32. Jon Richardson (R), New Hampshire House of Representatives, Merrimack 8
  33. Karen Hutchinson (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 3
  34. Kelly Ayotte (R), U.S. Senate, New Hampshire
  35. Ken Hawkins (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 18
  36. Kyle Tasker (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 2
  37. Lawrence Emerton (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 7
  38. Michael McCarthy (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 29
  39. Michael Weeden (R), New Hampshire House of Representatives, Strafford 6
  40. Molly Smith (R), New Hampshire House of Representatives, Merrimack 9
  41. Patrick Abrami (R), New Hampshire House of Representatives, Rockingham 19
  42. Peter Bragdon (R), New Hampshire State Senate, District 11
  43. Robert Haefner (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 37
  44. Robert Kingsbury (R), New Hampshire State House, Belknap 4
  45. Robert Luther (R), New Hampshire House of Representatives, Belknap 3
  46. Robert Rowe (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 22
  47. Russell Prescott (R), New Hampshire State Senate District 23
  48. Scott Brown (R), U.S. Senate, Massachusetts
  49. Sharon Carson (R), New Hampshire State Senate District 14
  50. Shawn Jasper (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 37
  51. Tom DeBlois (R), New Hampshire State Senate District 18
  52. William Belvin (R), New Hampshire House of Representatives, Hillsborough 6


New Jersey


  1. Alex DeCroce (R), New Jersey General Assembly District 26
  2. Amy Handlin (R), New Jersey General Assembly District 13
  3. Andrew Ciesla (R), New Jersey State Senate District 10
  4. Anthony Bucco (R), New Jersey State Senate District 25
  5. Anthony Bucco, Jr. (R), New Jersey General Assembly District 25
  6. Brian Rumpf (R), New Jersey General Assembly District 9
  7. Caroline Casagrande (R), New Jersey General Assembly District 11
  8. Charlotte Vandervalk (R), New Jersey General Assembly District 39
  9. Chris Brown, New Jersey (R), New Jersey General Assembly District 2
  10. Chris Christie (R), Governor of New Jersey
  11. Christopher Bateman (R), New Jersey State Senate District 16
  12. Christopher Brown, New Jersey (R), New Jersey General Assembly District 8
  13. Christopher Connors (R), New Jersey State Senate District 9
  14. David Rible (R), New Jersey General Assembly District 30
  15. David Russo (R), New Jersey General Assembly District 40
  16. David Wolfe, New Jersey (R), New Jersey General Assembly District 10
  17. Dawn Addiego (R), New Jersey State Senate District 8
  18. Declan O'Scanlon, Jr. (R), New Jersey General Assembly District 13
  19. Denise Coyle (New Jersey) (R), New Jersey General Assembly District 16
  20. DiAnne Gove (R), New Jersey General Assembly District 9
  21. Diane Allen (R), New Jersey State Senate District 7
  22. Erik Peterson (R), New Jersey General Assembly District 23
  23. Gary Chiusano (R), New Jersey General Assembly District 24
  24. Gregory McGuckin (R), New Jersey General Assembly District 10
  25. Holly Schepisi (R), New Jersey General Assembly District 39
  26. Jack Ciattarelli (R), New Jersey General Assembly District 16
  27. James Holzapfel (R), New Jersey State Senate, District 10
  28. Jay Webber (R), New Jersey General Assembly District 26
  29. Jennifer Beck (R), New Jersey Senate District 11
  30. John Amodeo (R), New Jersey General Assembly District 2
  31. John DiMaio (R), New Jersey General Assembly District 23
  32. Jon Bramnick (R), New Jersey General Assembly District 21
  33. Joseph Kyrillos (R), New Jersey State Senate District 13
  34. Joseph Malone, III (R), New Jersey General Assembly District 30
  35. Joseph Pennacchio (R), New Jersey State Senate District 26
  36. Kevin O'Toole (R), New Jersey State Senate District 40
  37. Leonard Lance (R), U.S. House, New Jersey, District 7
  38. Mary Pat Angelini (R), New Jersey General Assembly District 11
  39. Nancy Munoz (R), New Jersey General Assembly District 21
  40. Robert Clifton (R), New Jersey General Assembly District 12
  41. Robert Schroeder (R), New Jersey General Assembly District 39
  42. Robert Singer (R), New Jersey State Senate District 30
  43. Ronald Dancer (R), New Jersey General Assembly District 12
  44. Scott Rudder (R), New Jersey General Assembly District 8
  45. Sean Kean (R), New Jersey General Assembly, District 30
  46. Steven Oroho (R), New Jersey State Senate District 24
  47. Thomas Kean (R), New Jersey State Senate District 21

Iowa


  1. Dawn Pettengill (R), Iowa House of Representatives District 75
  2. Matt Schultz (R), Iowa Secretary of State
  3. Robert Bacon, Iowa (R), Iowa House of Representatives District 48
  4. Tim Kapucian (R), Iowa State Senate District 38
  5. Walt Rogers (R), Iowa House of Representatives District 60


External links