Idaho House of Representatives elections, 2010

From Ballotpedia
Revision as of 18:03, 10 May 2010 by Jlhaas (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search
Elections for the office of Idaho State House of Representatives will be held in Idaho on November 2, 2010. State senate seats in all of the 35 districts will be on the ballot in 2010.

The signature-filing deadline for candidates wishing to run in these elections was March 19, 2010, and the primary election day is May 25, 2010.

In Idaho, representatives serve two-year terms with no term limit.

Campaign spending

This chart shows how many candidates ran for state house in Idaho in past years and the cumulative amount of campaign spending in state house races, including spending in both primary and general election contests. All figures come from Follow The Money.[1]

Year Number of candidates Total contributions
2008 148 $2,602,887
2006 145 $2,046,895
2004 160 $2,191,196
2002 207 $1,647,917

Qualifications

Article III, Section 6 of the Idaho Constitution states: No person shall be a senator or representative who, at the time of his election, is not a citizen of the United States, and an elector of this state, nor anyone who has not been for one year next preceding his election an elector of the county or district whence he may be chosen.

List of candidates

District 1

  • Eric Anderson (R)

District 2

  • George E. Eskridge (R)

District 3

  • Mary Lou Shepherd (D)
  • Shannon McMillan (R)

District 4

  • Jon Ruggles (D)
  • R.J. Harwood (R)

District 5

  • Vito Barbieri (R)
  • Jeri J. DeLange (R)
  • Fred Meckel (R)
  • Duane Rasmussen (R)

District 6

  • Phil Hart (R)

District 7

  • Mike Bullard (D)
  • Marge Chadderdon (R)

District 8

  • Paula Marano (D)
  • Kathleen Sims (R)

District 9

  • Bob Nonini (R)

District 10

  • Frank N. Henderson (R)

District 11

  • Judith L. Brown (D)
  • Tom Trail (R)

District 12

  • Shirley G. Ringo (D)
  • David R. Klingenberg (R)
  • Isaac Young (R)

District 13

  • Liz Chavez (D)
  • Jeff Nesset (R)

District 14

  • John Rusche (D)

District 15

  • Gordon Conrad (R)
  • Ken A. Roberts (R)

District 16

  • Jerry Lockhart (D)
  • Paul E. Shepherd (R)

District 17

  • Lynn Webster (D)
  • Lawerence E. Denney (R)

District 18

  • Judy Boyle (R)

District 19

  • Judy Willmorth Ferro (D)
  • Harold L. Stiles (D)
  • Pat Takasugi (R)

District 20

  • Darrell Bolz (R)
  • Kent A. Marmon (R)

District 21

  • Mike Pullin (R)
  • Steven Thayn (R)

District 22

  • John Charles Smith (Lib)
  • Carlos Bilbao (R)
  • Thomas Munds (R)

District 23

  • Maria G. Mabbutt (D)
  • Robert E. Schaefer (R)

District 24

  • Melissa Sue Robinson (D)
  • Gary E. Collins (R)

District 25

  • Brent Crane (R)

District 26

  • Steve A. Kren (R)
  • Christy Perry (R)

District 27

  • William J. Young (D)
  • Mike Moyle (R)

District 28

  • Steve Berch (D)
  • Reed DeMordaunt (R)
  • Christopher MacCloud (R)
  • Nathan Mitchell (R)

District 29

  • Brenda Lovell (D)
  • James Tucker (Ind)
  • Randal Williamson (Lib)
  • Lynn M. Luker (R)
  • Jen Stanko (R)

District 30

  • Marvin Gardner (Ind)
  • Max C. Black (R)
  • Mark Patterson (R)

District 31

  • Grant Burgoyne (D)
  • Ralph D. Perez (R)

District 32

  • Elfreda Higgins (D)
  • Lee-Mark Ruff (R)

District 33

  • Bill Killen (D)
  • Mikel Hautzinger (Lib)
  • Craig Thomas (R)

District 34

  • Sue Chew (D)
  • Dan Loughrey (R)

District 35

  • Janie Ward-Engelking (D)
  • Julie Ellsworth (R)

District 36

  • Phylis K. King (D)
  • Trevor Grigg (R)
  • Becky Young (R)

District 37

  • Cherie Buckner-Webb (D)
  • David Cadwell (D)
  • J. Dallas Gudgell (D)
  • Jim Philpott (D) (withdrawn 4/8/2010)
  • Jim Morland (R)

District 38

  • Brian C. Cronin (D)
  • John Magnan (R)

District 39

  • Joe A. Palmer (R)
  • Shaun Wardle (R)

District 40

  • Marv Hagedorn (R)

District 41

  • Sharon L. Fisher (D)
  • Rich Jarvis (R)
  • Michael D. Roy (R)
  • John Vander Woude (R)

District 42

  • Sean Carrick (D)
  • Clifford R. Bayer (R)
  • Thomas E. Dayley (R)
  • Roger Koyle (R)

District 43

  • Rich Wills (R)

District 44

  • Pete Nielsen (R)

District 45

  • Jim Patrick (R)

District 46

  • Bill Chisholm (D)
  • Stephen Hartgen (R)

District 47

  • Mark Goodman (R)
  • Rusty E. Satterwhite (R)
  • Leon Smith (R)

District 48

  • Sharon Block (R)

District 49

  • Wendy Jaquet (D)

District 50

  • Donna Pence (D)
  • Alex Sutter (R)

District 51

  • Scott F. McClure (D)
  • John A. Stevenson (R)

District 52

  • Cindy Shotswell (D)
  • Maxine T. Bell (R)

District 53

  • Scott Bedke (R)

District 54

  • Fred Wood (R)

District 55

  • Marlene F. Shurtz (D)
  • Dennis M. Lake (R)

District 56

  • Jim Marriott (R)

District 57

  • James W. Allen (D)
  • Ken Andrus (R)

District 58

  • Greg Anderson (D)
  • Jim Guthrie (R)

District 59

  • Roy Lacey (D)
  • Brian P. Nugent (R)

District 60

  • Elaine Smith (D)

District 61

  • Marc Gibbs (R)

District 62

  • Ralph Mossman (D)
  • Tom Loertscher (R)

District 63

  • Janice McGeachin (R)

District 64

  • Erik Simpson (R)

District 65

  • Jerry Shively (D)
  • Jeff Thompson (R)

District 66

  • John McGimpsey (D)
  • Linden B. Bateman (R)
  • Dane Watkins (R)

District 67

  • Dan Roberts (R)
  • Mack G. Shirley (R)

District 68

  • Dell Raybould (R)

District 69

  • JoAn E. Wood (R)

District 70

  • Jerry L. Browne (D)
  • Lenore Hardy Barrett (R)
  • Robert E. Cope (R)
  • Joel M. Lloyd (R)

See also

External links

References