Incumbents defeated in 2010's state legislative elections

From Ballotpedia
Revision as of 12:16, 25 September 2013 by Abbeysmith (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search
2011


Historically, incumbents who run for re-election rarely lose in the primary. The following incumbents were defeated in the 2010 state legislative elections.

For the challengers who defeated the incumbents, see: Challengers who defeated incumbents in 2010's state legislative elections.

Incumbents defeated in primaries

96 state legislative incumbents lost in primaries in the 2010 state legislative elections. This includes:

  • 77 incumbent state representatives (40 Democrats and 37 Republicans)
  • 19 incumbent state senators (12 Democrats and 7 Republicans)
  • 52 incumbent Democrats (40 state representatives and 12 state senators)
  • 44 incumbent Republicans (37 state representatives and 7 state senators)

State houses

See also: State house elections, 2010

77 incumbent state representatives (40 Democrats and 37 Republicans) lost in state house primaries in 2010.

Defeated Democrats

The following 40 Democratic legislators were defeated in a state house primary in the 2010 election season.

State house elections
ALAKARARCACOCTDEFLGAHIIDILINIAKSKYMEMDMAMIMNMOMTNVNHNMNYNCNDOHOKORPARISCSDTNTXUTVTWAWVWIWY
Parties with candidates
Impact of term limits
Successful challengers
Defeated incumbents
State house elections
State senate elections
State legislative elections
  1. Al Edwards (D).
  2. Alfred Gemma (D), Rhode Island House District 20.
  3. Ancel Smith (D), Kentucky House of Representatives District 92.
  4. Christopher Fierro (D), Rhode Island House District 51.
  5. Cloves Campbell Jr. (D), Arizona House of Representatives District 16.
  6. D. Bruce Goforth (D), North Carolina House Of Representatives District 115.
  7. David Caprio (D), Rhode Island House District 34.
  8. Don Navinsky (D), Kansas House of Representatives District 40.
  9. Don Wix (D), Georgia House of Representatives District 33.
  10. Dora Olivo (D).
  11. Douglas Gablinske (D), Rhode Island House District 68.
  12. Earl Jones (North Carolina) (D).
  13. Elias Barela (D), New Mexico House of Representatives District 8.
  14. Francine DelMonte (D), New York State Assembly District 138.
  15. George Cushingberry, Jr. (D), Michigan House of Representatives District 8.
  16. Ginny Fields (D), New York State Assembly District 5.
  17. Hazel Plant (D), Delaware House of Representatives District 2.
  18. Hope Whitehead (D).
  19. James Morris, Missouri Representative (D), Missouri House Of Representatives District 58.
  20. James O. Gordon (D), Alabama House of Representatives District 98.
  21. James Thomas (D), Alabama House of Representatives District 69.
  22. Jim Jenner (D), Montana House of Representatives District 86.
  23. John Auffet (D), Oklahoma House of Representatives, District 86.
  24. John Otterman (D), Ohio House Of Representatives District 45.
  25. Joseph Almeida (D).
  26. Kenneth Vaudreuil (D), Rhode Island House District 57.
  27. Kerry Burt (D), Iowa House of Representatives District 21.
  28. Mary Ann Shallcross-Smith (D), Rhode Island House District 46.
  29. Michael Rice (D), Rhode Island House District 35.
  30. Nick Mackey (D), North Carolina House Of Representatives District 99.
  31. Norma Chavez (D), Texas House of Representatives District 76.
  32. Pamela Richardson (D).
  33. Peter Wasylyk (D).
  34. Richard Carroll (D).
  35. Roland Sagum III (D), Hawaii House of Representatives District 16.
  36. Ronnie Sutton (D), North Carolina House Of Representatives District 47.
  37. Tara Rios Ybarra (D), Texas House of Representatives District 43.
  38. Toney Collins (D).
  39. William Louisos (D), West Virginia House of Delegates District 29.
  40. Yusuf Salaam (D), Alabama House of Representatives District 67.

Defeated Republicans

The following 37 Republican legislators were defeated in a state house primary in the 2010 election season.

  1. Ben Ferry (R), Utah House Of Representatives District 2.
  2. Betty Brown (R), Texas House of Representatives District 4.
  3. Cecily Hill (R), Georgia House of Representatives District 180.
  4. Chad Faulkner (R), Tennessee House Of Representatives District 36.
  5. Charles Coiner (R), Idaho State Senate, District 24.
  6. Charles Siler (R), Kentucky House of Representatives District 82.
  7. Daniel Stout (R), Georgia House of Representatives District 19.
  8. Deena Horst (R), Kansas House of Representatives District 69.
  9. Delwin Jones (R).
  10. Doug Quelland (R).
  11. Eric Swafford (R), Tennessee House Of Representatives District 25.
  12. Gary Schroeder (R), Idaho State Senate District 6.
  13. Gloria Vaughn (R), New Mexico House of Representatives District 51.
  14. Harry Cato (R), South Carolina House District 17.
  15. James Stewart, Jr. (R), South Carolina House District 86.
  16. Jill Quigley (R), Kansas House of Representatives District 17.
  17. Joel Boniek (R).
  18. Joey Millwood (R), South Carolina House District 38.
  19. John Faber (R), Kansas House of Representatives District 120.
  20. Karen Beyer (R), Pennsylvania State House District 131.
  21. Keith Kelly, South Carolina legislator (R), South Carolina House District 35.
  22. Laurin Hendrix (R), Arizona House of Representatives District 22.
  23. Leland Heinrich (R), Idaho State Senate District 8.
  24. Leo Blais (R), Rhode Island State Senate District 21.
  25. Mac Gipson (R), Alabama House of Representatives District 88.
  26. Melvin Neufeld (R), Kansas House of Representatives District 115.
  27. Mike Jorgenson (R).
  28. Nita Jane Ayres (R), Missouri House Of Representatives District 62.
  29. Pat Moore (R), Alabama House of Representatives District 15.
  30. Pearl Burris Floyd (R).
  31. Richard Chalk, Jr. (R), South Carolina House District 123.
  32. Richard Jarvis (R), Idaho House of Representatives District 21A.
  33. Stephen Kren, Jr. (R), Idaho House of Representatives District 13B.
  34. Steven Mascaro (R), Utah House Of Representatives District 47.
  35. Suzanne Bassi (R), Illinois House of Representatives District 54.
  36. Tommy Merritt (R).
  37. William Ruppel (R), Indiana House of Representatives District 22.

State senates

2010 State senate elections
ALAKARARCACOCTDEFLGAHIIDILINIAKYMEMDMAMIMNMOMTNENVNHNYNCNDOHOKORPARISDTNTXUTVTWAWVWIWY
Parties with candidates
Impact of term limits
Successful challengers
Defeated incumbents
State house elections
State senate elections
State legislative elections
See also: State senate elections, 2010

19 incumbent state senators (12 Democrats and 7 Republicans) lost in state senate primaries in 2010.

Democratic

  1. David Harrington, Maryland Senator (D), Maryland State Senate District 47.
  2. George Della (D), Maryland State Senate District 46.
  3. Jean Berkey (D), Washington State Senate District 38.
  4. Jeffrey Plale (D), Wisconsin State Senate District 7.
  5. Kathleen Miles (D).
  6. Michael Lenett (D), Maryland State Senate District 19.
  7. Nathaniel Exum (D), Maryland State Senate District 24.
  8. Pedro Espada (D), New York State Senate District 33.
  9. Randy White (D), West Virginia State Senate District 11.
  10. Rona Kramer (D), Maryland State Senate District 14.
  11. Satveer Chaudhary (D), Minnesota State Senate District 50.
  12. William Stachowski (D), New York State Senate District 58.

Republican

  1. David Braswell (R), Arizona State Senate District 6.
  2. David Hartsuch (R), Iowa State Senate District 41.
  3. Dennis Nolan (R), Nevada State Senate Clark 9 District.
  4. Donald Munson (R), Maryland State Senate District 2.
  5. Frank Deem (R).
  6. Paul Koering (R), Minnesota State Senate District 12.
  7. Steve French (R), Alabama State Senate District 15.

Incumbents defeated in November's general

Alabama

  1. Betty Carol Graham (D), Alabama House of Representatives District 81.
  2. Butch Taylor (D), Alabama House of Representatives District 22.
  3. David Grimes (R), Alabama House of Representatives District 73.
  4. Henry White (D), Alabama House of Representatives District 5.
  5. Jack Page (D), Alabama House of Representatives District 29.
  6. James C. Fields (D), Alabama House of Representatives District 12.
  7. James Martin, Alabama Representative (D), Alabama House of Representatives District 42.
  8. Jeffrey McLaughlin (D), Alabama House of Representatives District 27.
  9. Jody Letson (D), Alabama House of Representatives District 7.
  10. Ken Guin (D), Alabama House of Representatives District 14.
  11. Larry Means (D), Alabama State Senate District 10.
  12. Lowell Barron (D), Alabama State Senate District 8.
  13. Mike Curtis (D), Alabama House of Representatives District 2.
  14. Phil Poole (D), Alabama State Senate District 21.
  15. Randy Hinshaw (D), Alabama House of Representatives District 21.
  16. T.D. Little (D), Alabama State Senate District 27.
  17. Terry Spicer (D), Alabama House of Representatives District 91.
  18. Tom Butler (D), Alabama State Senate District 2.
  19. Tommy Sherer (D), Alabama House of Representatives District 13.
  20. Wendell Mitchell (D), Alabama State Senate District 30.
  21. William Thigpen (D), Alabama House of Representatives District 16.
  22. Zebulon Little (D), Alabama State Senate District 4.

Alaska

  1. Bob Buch (D), Alaska House of Representatives District 27.
  2. Mike Kelly (Alaska legislator) (R), Alaska House of Representatives District 7.
  3. Woodie Salmon (D).

Arizona

  1. Amanda Aguirre (R).
  2. Barbara McGuire (D).
  3. Manuel Alvarez (D), Arizona State Senate District 25.
  4. Nancy Young Wright (D), Arizona House of Representatives District 26.
  5. Patricia Fleming (D).
  6. Rae Waters (D), Arizona House of Representatives District 20.
  7. Rebecca Rios (D), Arizona State Senate District 23.

Arkansas

  1. Barbara Nix (D).
  2. Eddie Hawkins (D), Arkansas House of Representatives District 47.
  3. Jim House (D), Arkansas House of Representatives District 89.
  4. Joan Cash (D), Arkansas House of Representatives District 75.
  5. Monty Betts (D), Arkansas House of Representatives District 50.
  6. Steve Breedlove (D).

California

None

Colorado

  1. Bruce Whitehead (D), Colorado State Senate District 6.
  2. Debbie Benefield (D), Colorado House of Representatives District 29.
  3. Dennis Apuan (D), Colorado House of Representatives District 17.
  4. Dianne Primavera (D).
  5. Joe Rice (D), Colorado House of Representatives District 38.
  6. Kathleen Curry (Unaffiliated).
  7. Sara Gagliardi (D), Colorado House of Representatives District 27.

Connecticut

  1. Annie Hornish (D), Connecticut House of Representatives District 62.
  2. James O'Rourke (D), Connecticut House of Representatives District 32.
  3. Jason Bartlett (D).
  4. Joan A. Lewis (D), Connecticut House of Representatives District 8.
  5. John Mazurek (D), Connecticut House of Representatives District 80.
  6. Peggy Reeves (D), Connecticut House of Representatives District 143.
  7. Steve Fontana (D).
  8. Ted Graziani (D), Connecticut House of Representatives District 57.
  9. Theresa Conroy (D).
  10. Thomas Colapietro (D).
  11. Thomas Drew (D), Connecticut House of Representatives District 132.
  12. Thomas Kehoe (D), Connecticut House of Representatives District 31.

Delaware

  1. Nancy Cook (D), Delaware State Senate District 15.
  2. Robert Walls (D), Delaware House of Representatives District 33.
  3. Thomas Kovach (R), Delaware House of Representatives District 6.

Florida

  1. Adam Fetterman (D).
  2. Bill Heller (D), Florida House of Representatives District 52.
  3. Debbie Boyd (D), Florida House of Representatives District 11.
  4. Janet Long (D), Florida House of Representatives District 51.
  5. Keith Fitzgerald (D).

Georgia

  1. Jill Chambers (R), Georgia House of Representatives District 81.
  2. Lee Thompson (D), Georgia House of Representatives District 104.
  3. Pat Dooley (D), Georgia House of Representatives District 38.

Hawaii

  1. Joe Bertram (D), Hawaii House of Representatives District 11.

Idaho

  1. Elizabeth Chavez (D), Idaho House of Representatives District 7A.
  2. Mary Lou Shepherd (D), Idaho House of Representatives District 2A.

Illinois

  1. Careen M. Gordon (D), Illinois House of Representatives District 75.
  2. Deanna Demuzio (D), Illinois State Senate District 49.
  3. Jay C. Hoffman (D).
  4. Mark Walker (D), Illinois House of Representatives District 66.
  5. Michael Bond (Illinois politician) (D), Illinois State Senate District 31.
  6. Michael K. Smith (D), Illinois House of Representatives District 91.
  7. Robert F. Flider (Non-partisan).

Indiana

  1. James Lewis (Indiana) (D), Indiana State Senate District 45.
  2. John Barnes, Indiana Representative (D).
  3. Joseph Pearson (D), Indiana House of Representatives District 31.
  4. Nancy Michael (D), Indiana House of Representatives District 44.
  5. Paul Robertson (D), Indiana House of Representatives District 70.
  6. Robert Bischoff (D), Indiana House of Representatives District 68.
  7. Ron Herrell (D), Indiana House of Representatives District 30.
  8. Russell Stilwell (D), Indiana House of Representatives District 74.
  9. Sandra Blanton (D).
  10. Sue Errington (D).

Iowa

  1. Becky Schmitz (D), Iowa State Senate District 45.
  2. Bill Heckroth (D).
  3. Donovan Olson (D).
  4. Doris Kelley (D), Iowa House of Representatives District 20.
  5. Eric Palmer (D), Iowa House of Representatives District 75.
  6. Gene Ficken (D), Iowa House of Representatives District 23.
  7. Geri Huser (D), Iowa House of Representatives District 42.
  8. John Beard (D).
  9. Keith Kreiman (D), Iowa State Senate District 47.
  10. Larry Marek (D), Iowa House of Representatives District 89.
  11. McKinley Bailey (D), Iowa House of Representatives District 9.
  12. Michael Reasoner (D), Iowa House of Representatives District 95.
  13. Nathan Reichert (D), Iowa House of Representatives District 80.
  14. Paul Shomshor, Jr. (D), Iowa House of Representatives District 100.
  15. Ray Zirkelbach (D), Iowa House of Representatives District 31.
  16. Rich Olive (D), Iowa State Senate District 5.
  17. Staci Appel (D).

Kansas

  1. Cindy Neighbor (D), Kansas House of Representatives District 18.
  2. Dale Swenson (D).
  3. Dolores Furtado (D), Kansas House of Representatives District 19.
  4. Gene Rardin (D), Kansas House of Representatives District 16.
  5. Joshua Svaty (D), Kansas House of Representatives District 108.
  6. Julie Menghini (D).
  7. Lisa Benlon (D), Kansas House of Representatives District 22.
  8. Melany Barnes (D), Kansas House of Representatives District 95.
  9. Milack Talia (D).
  10. Patrick Maloney (D), Kansas House of Representatives District 116.
  11. Shirley Palmer (D).
  12. Steve Lukert (D).
  13. Tom Hawk (Kansas) (D).
  14. Tony Brown (D), Kansas House of Representatives District 10.

Kentucky

  1. Charles Hoffman (Kentucky) (D), Kentucky House of Representatives District 62.
  2. David Boswell (D), Kentucky State Senate District 8.
  3. Don Pasley (D), Kentucky House of Representatives District 73.
  4. Dottie Sims (D).
  5. Elizabeth Tori (R), Kentucky State Senate District 10.
  6. Kent Stevens (D).
  7. Mike Reynolds, Kentucky Senator (D), Kentucky State Senate District 32.

Maine

  1. Benjamin Pratt (D).
  2. David Van Wie (D), Maine House of Representatives District 105.
  3. Deborah Simpson (D), Maine Senate District 15.
  4. Edward Legg (D).
  5. Elizabeth Miller (D).
  6. Gary Connor (D), Maine House of Representatives District 140.
  7. Gerald Davis (R), Maine Senate District 11.
  8. James Martin, Maine Representative (D), Maine House of Representatives District 18.
  9. John Nutting (D), Maine Senate District 17.
  10. Joseph Perry (D), Maine Senate District 32.
  11. Joseph Wagner, Maine Representative (D).
  12. Lawrence Sirois (D).
  13. Patricia Jones, Maine Representative (D), Maine House of Representatives District 83.
  14. Richard Cleary (D), Maine House of Representatives District 8.
  15. Robert Eaton (D), Maine House of Representatives District 34.
  16. Sean Flaherty (D), Maine House of Representatives District 127.
  17. Stacy Dostie (D).
  18. Steven Butterfield, II (D), Maine House of Representatives District 16.
  19. Thomas Wright (D).
  20. Veronica Magnan (D), Maine House of Representatives District 41.

Maryland

  1. Alexander Mooney (R).
  2. Sue Kullen (D), Maryland House of Delegates District 27B.
  3. Virginia Clagett (D), Maryland House of Delegates District 30.

Massachusetts

  1. Allen McCarthy (D), Massachusetts House of Representatives Seventh Plymouth.
  2. Barbara L'Italien (D).
  3. Bill Bowles (D), Massachusetts House of Representatives Second Bristol.
  4. Danielle Gregoire (D).
  5. James Fagan (D), Massachusetts House of Representatives Third Bristol.
  6. Jennifer Callahan (D), Massachusetts House of Representatives Eighteenth Worcester.
  7. Mark Falzone (D), Massachusetts House of Representatives Ninth Essex.
  8. Matthew Patrick (D), Massachusetts House of Representatives Third Barnstable.
  9. Paul Kujawski (D), Massachusetts House of Representatives Eighth Worcester.
  10. Rosemary Sandlin (D), Massachusetts House of Representatives Third Hampden.
  11. Steven D'Amico (D), Massachusetts House of Representatives Fourth Bristol.

Michigan

  1. Daniel Collins Scripps (D), Michigan House of Representatives District 101.
  2. Deb Kennedy (D), Michigan House of Representatives District 23.
  3. Jennifer Haase (D), Michigan House of Representatives District 32.
  4. Judy Nerat (D).
  5. Kate Ebli (D), Michigan House of Representatives District 56.
  6. Martin Griffin (D), Michigan House of Representatives District 64.
  7. Michael Huckleberry (D), Michigan House of Representatives District 70.
  8. Sarah Roberts (D).
  9. Terry Brown, Michigan (D).

Minnesota

  1. Al Doty ().
  2. Al Juhnke (), Minnesota House of Representatives District 13B.
  3. Andy Welti (), Minnesota House of Representatives District 30B.
  4. Ann Lynch (), Minnesota State Senate District 30.
  5. Bernie Lieder (), Minnesota House of Representatives District 1B.
  6. Brita Sailer ().
  7. Dan Skogen ().
  8. David Bly ().
  9. David Olin (), Minnesota House of Representatives District 1A.
  10. Don Betzold (), Minnesota State Senate District 51.
  11. Gail Jackson (), Minnesota House of Representatives District 16A.
  12. Gerald Newton (), Minnesota House of Representatives District 49B.
  13. Jim Carlson ().
  14. John Doll (), Minnesota State Senate District 40.
  15. Julie Bunn ().
  16. Kathy Saltzman (), Minnesota State Senate District 56.
  17. Kevin Dahle ().
  18. Leo Foley (), Minnesota State Senate District 47.
  19. Lisa Fobbe (), Minnesota State Senate District 16.
  20. Loren Solberg (D), Minnesota House of Representatives District 3B.
  21. Maria Ruud (), Minnesota House of Representatives District 42A.
  22. Marsha Swails (), Minnesota House of Representatives District 56B.
  23. Mary Olson (), Minnesota State Senate District 4.
  24. Mike Obermueller ().
  25. Paul Gardner (), Minnesota House of Representatives District 53A.
  26. Paul Rosenthal (Minnesota) ().
  27. Phillip Sterner (), Minnesota House of Representatives District 37B.
  28. Rick Olseen ().
  29. Robin Brown (), Minnesota House of Representatives District 27A.
  30. Sandra Masin ().
  31. Sandy Rummel (), Minnesota State Senate District 53.
  32. Sharon Erickson Ropes (), Minnesota State Senate District 31.
  33. Tim Faust ().
  34. William Morgan (), Minnesota House of Representatives District 40A.

Missouri

  1. Charlie Norr (D).
  2. Jason Grill (D), Missouri House Of Representatives District 32.
  3. Jeff Roorda (D).
  4. Kenny Biermann (D), Missouri House Of Representatives District 17.
  5. Luke Scavuzzo (D), Missouri House Of Representatives District 124.
  6. Michael Frame (D).
  7. Rebecca McClanahan (D).
  8. Sam Komo (D).
  9. Thomas Todd (D), Missouri House Of Representatives District 163.

Montana

  1. Dennis Getz (D), Montana House of Representatives District 38.
  2. Frosty Calf Boss Ribs (D).
  3. J. David Roundstone (D), Montana House of Representatives District 41.
  4. Jennifer Pomnichowski (D).
  5. John Fleming (Montana) (D), Montana House of Representatives District 12.
  6. Julie French (D).
  7. Paul Beck (D).
  8. Robert Ebinger, Jr. (D), Montana House of Representatives District 62.
  9. Roy Brown (R), Montana State Senate District 25.
  10. Wanda Grinde (D).

Nebraska

  1. Kent Rogert (), Nebraska State Senator, District 16.
  2. Merton Dierks (I), Nebraska State Senate District 40.

Nevada

  1. Ellen Spiegel ().
  2. Joyce Woodhouse ().

New Hampshire

  1. Angeline Kopka ().
  2. Anthony Matarazzo (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough District 20.
  3. Barbara French ().
  4. Barbara McCarthy (D), Rockingham 5 District, New Hampshire House.
  5. Beth Reever Arsenault (D), New Hampshire House of Representatives Belknap 4.
  6. Betsi DeVries (D), New Hampshire State Senate District 18.
  7. Bette Lasky ().
  8. Brian Poznanski (D), Hillsborough 26 District, New Hampshire House.
  9. C. Pennington Brown (D), Rockingham 9 District of the New Hampshire House of Representatives.
  10. Carol Friedrich ().
  11. Carolyn Lisle (D), Hillsborough 26 District, New Hampshire House.
  12. Carolyn Webber ().
  13. Catherine Mulholland ().
  14. Cynthia Sweeney ().
  15. Daniel Eaton ().
  16. David Borden ().
  17. Deanna Rollo ().
  18. Deborah Reynolds (D), New Hampshire State Senate District 2.
  19. Deborah Wheeler (D), Merrimack 6 District, New Hampshire House.
  20. Dianne Schuett ().
  21. Don Petterson (D), Rockingham 10 District of the New Hampshire House of Representatives.
  22. Edward Butler (), New Hampshire House of Representatives, Carroll 1.
  23. Elaine Lauterborn (D), Strafford 1 District New Hampshire House of Representatives.
  24. Elizabeth Rodd (D), Merrimack 5 District, New Hampshire House.
  25. Frank Davis ().
  26. Frank Tupper (D), Merrimack 6 District, New Hampshire House.
  27. George Katsiantonis ().
  28. Gilman Shattuck ().
  29. Gina Hutchinson (D), Rockingham 5 District, New Hampshire House.
  30. Jacalyn Cilley ().
  31. Jill Hammond ().
  32. Jim McClammer (D), Sullivan 5 District.
  33. Joan Flurey (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough 16.
  34. Joan Schulze (D), Hillsborough 26 District, New Hampshire House.
  35. Joel Winters ().
  36. John Knowles ().
  37. Joy Tilton ().
  38. Kate Miller ().
  39. Kathleen Russell (D), Rockingham 13 District of the New Hampshire House of Representatives.
  40. Kenneth Ward ().
  41. Kevin Hodges (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough 7.
  42. Kimberley Casey (D), Rockingham 11 District of the New Hampshire House of Representatives.
  43. Larry Brown, New Hampshire Representative ().
  44. Leigh Webb ().
  45. Liz Merry (D), New Hampshire House of Representatives Belknap 2.
  46. Lori Movsesian (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough District 22.
  47. Maggie Hassan ().
  48. Mark Ryder (D), Strafford 6 District New Hampshire House of Representatives.
  49. Martha Fuller Clark ().
  50. Mary Ann Knowles ().
  51. Mary Beth Walz ().
  52. Maureen Mann ().
  53. Melanie Levesque ().
  54. Melissa Lyons (D), Rockingham 8 District of the New Hampshire House of Representatives.
  55. Michael Bartlett (D), Merrimack 11 District, New Hampshire House.
  56. Michael Farley (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough 15.
  57. Michael O'Brien, New Hampshire Representative ().
  58. Pamela Hubbard ().
  59. Patricia McMahon (D), Merrimack 3 District, New Hampshire House.
  60. Peggy Gilmour ().
  61. Peter Leishman ().
  62. Philip Preston ().
  63. Rachel Burke ().
  64. Richard Stuart, New Hampshire Representative (D), New Hampshire House of Representatives Belknap 4.
  65. Robert Bridgham (), New Hampshire House of Representatives, Carroll 2.
  66. Robert Cushing ().
  67. Robert Haley (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough 14.
  68. Robert Perry ().
  69. Robert Thompson, New Hampshire Representative ().
  70. Robert Walsh ().
  71. Roger Hebert (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough 12.
  72. Roland LaPlante ().
  73. Ronald Boisvert ().
  74. Ronald Mack (), Hillsborough 1 District, New Hampshire House.
  75. Rose Marie Rogers ().
  76. Sara Kelly (D), Merrimack 7 District, New Hampshire House.
  77. Seth Marshall (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough District 23.
  78. Shannon Chandley ().
  79. Sue Gottling ().
  80. Susan Ford ().
  81. Susan Price (D), Strafford 3 District New Hampshire House of Representatives.
  82. Susan Wiley (), New Hampshire House of Representatives, Carroll 3.
  83. Suzanne Harvey (D), New Hampshire House of Representatives Hillsborough District 21.
  84. Suzanne Laliberte (), Grafton 10 District, New Hampshire House.
  85. Timothy Soucy ().
  86. Tom Buco ().
  87. Valerie Hardy (D), Hillsborough 27 District, New Hampshire House.
  88. William Brennan (), Strafford 1 District New Hampshire House of Representatives.
  89. William Johnson, New Hampshire Representative ().

New Mexico

  1. Andrew Barreras (D).
  2. Benjamin Rodefer (D), New Mexico House of Representatives District 23.
  3. Jack Thomas (D), New Mexico House of Representatives District 60.
  4. Jeff Steinborn (D).
  5. John Heaton (D), New Mexico House of Representatives District 55.
  6. Karen Giannini (D), New Mexico House of Representatives District 30.
  7. Nathan Cote (D).

New York

  1. Albert Stirpe (D), New York State Assembly District 121.
  2. Antoine Thompson (D), New York State Senate District 60.
  3. Brian Foley (D), New York State Senate District 3.
  4. Craig Johnson (New York) (D), New York State Senate District 7.
  5. Darrel Aubertine (Non-partisan).
  6. David Koon (D), New York State Assembly District 135.
  7. Frank Padavan (R), New York State Senate District 11.
  8. Frank Skartados (D).
  9. Janele Hyer-Spencer (D), New York State Assembly District 60.
  10. Marc Alessi (D), New York State Assembly District 1.
  11. Timothy Gordon (Independence), New York State Assembly District 108.

North Carolina

  1. A. B. Swindell (D), North Carolina State Senate District 11.
  2. Alice Underhill (D), North Carolina House Of Representatives District 3.
  3. Chris Heagarty (D), North Carolina House Of Representatives District 41.
  4. Cullie Tarleton (D).
  5. Donald Davis (D).
  6. Douglas Yongue (D), North Carolina House Of Representatives District 46.
  7. Hugh Holliman (D), North Carolina House Of Representatives District 81.
  8. Jane Whilden (D).
  9. Jimmy Love, Sr. (D), North Carolina House Of Representatives District 51.
  10. Joe Sam Queen (D).
  11. John Snow (D).
  12. Lorene Coates (D), North Carolina House Of Representatives District 77.
  13. Margaret Dickson (D), North Carolina State Senate District 19.
  14. Nelson Cole (D).
  15. Randy Stewart, North Carolina Representative (D), North Carolina House Of Representatives District 25.
  16. Steve Goss (D), North Carolina State Senate District 45.
  17. Tony Foriest (D).
  18. Van Braxton (D), North Carolina House Of Representatives District 10.

North Dakota

  1. Arden Anderson (D), North Dakota State Senate District 25.
  2. Arthur Behm (D), North Dakota State Senate District 19.
  3. Ben Vig (D), North Dakota House Of Representatives District 23.
  4. Chris Griffin (D), North Dakota House Of Representatives District 19.
  5. James Kerzman (D), North Dakota House Of Representatives District 31.
  6. JoNell Bakke (D), North Dakota State Senate District 43.
  7. Kari Lee Conrad (D), North Dakota House Of Representatives District 3.
  8. Lisa Wolf (D), North Dakota House Of Representatives District 3.
  9. Louis Pinkerton (D).
  10. Louise Potter (D), North Dakota House Of Representatives District 17.
  11. Robert Horne (D), North Dakota State Senate District 3.
  12. Tom Fiebiger (D), North Dakota State Senate District 45.

Ohio

  1. Brian Williams (D), Ohio House Of Representatives District 41.
  2. Dan Dodd (D), Ohio House Of Representatives District 91.
  3. Deborah Newcomb (D), Ohio House Of Representatives District 99.
  4. Fred Strahorn (D).
  5. Joshua O'Farrell (D).
  6. Linda Bolon (D), Ohio House Of Representatives District 1.
  7. Marian Harris (D), Ohio House Of Representatives District 19.
  8. Mark Schneider (D), Ohio House Of Representatives District 63.
  9. Matt Patten (D).
  10. Mike Moran (D), Ohio House Of Representatives District 42.
  11. Raymond Pryor (D), Ohio House Of Representatives District 85.
  12. Steve Dyer (D), Ohio House Of Representatives District 43.
  13. Sue Morano (D), Ohio State Senate District 13.

Oklahoma

  1. Dennis Bailey (D), Oklahoma House of Representatives, District 1.
  2. Glen Bud Smithson (D), Oklahoma House of Representatives, District 2.
  3. Jay Paul Gumm (D), Oklahoma Senate District 6.
  4. Ken Luttrell (D), Oklahoma House of Representatives, District 37.
  5. Samson Buck (D), Oklahoma House of Representatives, District 49.
  6. Wallace Collins (D), Oklahoma House of Representatives, District 45.

Oregon

  1. Judy Stiegler (D), Oregon State House District 54.
  2. Martha Schrader (D), Oregon State Senate District 20.
  3. Nick Kahl (D), Oregon State House District 49.
  4. Suzanne VanOrman (D), Oregon State House District 52.

Pennsylvania

  1. Barbara McIlvaine Smith (D), Pennsylvania State House District 156.
  2. David Kessler (D), Pennsylvania State House District 130.
  3. David Levdansky (D).
  4. James Casorio, Jr. (D), Pennsylvania State House District 56.
  5. John Pallone (D), Pennsylvania State House District 54.
  6. John Perzel (R).
  7. John Siptroth (D), Pennsylvania State House District 189.
  8. Paul Drucker (D).
  9. Rick Taylor (D), Pennsylvania State House District 151.
  10. Tim Seip (D).
  11. Todd Eachus (D), Pennsylvania State House District 116.
  12. Tom Houghton (D), Pennsylvania State House District 13.

Rhode Island

  1. Amy Rice (D), Rhode Island House District 72.
  2. Charles Levesque (D), Rhode Island State Senate District 11.
  3. Kenneth Carter (D), Rhode Island House District 31.
  4. Scott Pollard (D), Rhode Island House District 40.

South Carolina

  1. Anne Peterson Hutto (D), South Carolina House District 115.
  2. Herbert Kirsh (D), South Carolina House District 47.
  3. Vida Miller (D), South Carolina House District 108.

South Dakota

  1. Dan Ahlers (D).
  2. Darrell Solberg (D), South Dakota House District 11.
  3. Gerald Lange (D), South Dakota House District 8.
  4. Martha Vanderlinde (D), South Dakota House District 15.
  5. Nancy Turbak Berry (D), South Dakota State Senate District 5.
  6. Oran Sorenson (D), South Dakota House District 25.
  7. Pam Merchant (D), South Dakota State Senate District 7.
  8. Quinten Burg (D), South Dakota House District 22.
  9. Sandy Jerstad (D), South Dakota State Senate District 12.

Tennessee

  1. Dennis Ferguson (D), Tennessee House Of Representatives District 32.
  2. Doug Jackson (D), Tennessee State Senate District 25.
  3. Eddie Yokley (D).
  4. George Fraley (D), Tennessee House Of Representatives District 39.
  5. Henry Fincher (D), Tennessee House Of Representatives District 42.
  6. Jim Hackworth (D).
  7. Judy Barker (D), Tennessee House Of Representatives District 77.
  8. Kent Coleman (D), Tennessee House Of Representatives District 49.
  9. Leslie Winningham (D), Tennessee House Of Representatives District 38.
  10. Mark Maddox (D), Tennessee House Of Representatives District 76.
  11. Stratton Bone, Jr. (D), Tennessee House Of Representatives District 46.
  12. Ty Cobb (D), Tennessee House Of Representatives District 64.
  13. Willie Borchert (D), Tennessee House Of Representatives District 75.

Texas

  1. Abel Herrero (D).
  2. Allen Vaught (D).
  3. Carol Kent (D).
  4. Chris Turner (D).
  5. David McQuade Leibowitz (D), Texas House of Representatives District 117.
  6. Diana Maldonado (D), Texas House of Representatives District 52.
  7. Ellen Cohen (D), Texas House of Representatives District 134.
  8. Jim Dunnam (D), Texas House of Representatives District 57.
  9. Jim McReynolds (D), Texas House of Representatives District 12.
  10. Joe Heflin (D), Texas House of Representatives District 85.
  11. Joseph Moody (D), Texas House of Representatives District 78.
  12. Kirk England (D), Texas House of Representatives District 106.
  13. Kristi Thibaut (D), Texas House of Representatives District 133.
  14. Mark Homer (D), Texas House of Representatives District 3.
  15. Patrick Rose (D), Texas House of Representatives District 45.
  16. Paula Pierson (D), Texas House of Representatives District 93.
  17. Robert Miklos (D).
  18. Solomon Ortiz, Jr. (D).
  19. Stephen Frost (D), Texas House of Representatives District 1.
  20. Yvonne Gonzalez Toureilles (D).

Utah

  1. Brent Goodfellow (D), Utah State Senate District 12.
  2. F. Jay Seegmiller (D), Utah House Of Representatives District 49.
  3. James Gowans (D), Utah House Of Representatives District 21.
  4. Laura Black (D), Utah House Of Representatives District 45.
  5. Neil Hansen (D).
  6. Trisha Beck (D), Utah House Of Representatives District 48.

Vermont

  1. David Ainsworth (R).
  2. Jeff Young (D), Vermont House Of Representatives Franklin 3.
  3. John Rodgers (D).
  4. Joseph Krawczyk, Jr. (R), Vermont House Of Representatives Bennington 2-1.
  5. Matthew Choate (D), Vermont Senate Caledonia District.
  6. Megan Smith (D), Vermont House Of Representatives Rutland-Windsor 1.

Washington

  1. Chris Marr (D), Washington State Senate District 6.
  2. Claudia Kauffman (D), Washington State Senate District 47.
  3. Dawn Morrell (D), .
  4. Eric Oemig (D), Washington State Senate District 45.
  5. Geoff Simpson (D), Washington State House of Representatives District 47.
  6. John Driscoll (D), Washington State House of Representatives District 6.
  7. Kelli Linville (D), Washington State House of Representatives District 42.
  8. Randy Gordon (D), Washington State Senate District 41.
  9. Roger Goodman (D), .
  10. Tom Campbell (State of Washington politician) (R), Washington State House of Representatives District 2.

West Virginia

  1. Alexander Mooney ().
  2. Charles Messick ().
  3. Frank Deem ().
  4. Sally Matz Susman (D), West Virginia House of Delegates, District 27.
  5. Sam Argento (D), West Virginia House of Delegates District 35.
  6. Sharon Spencer ().
  7. Terry L. Walker (D), West Virginia House of Delegates District 56.
  8. Thomas Campbell ().
  9. William Wooton ().

Wisconsin

  1. Ann Hraychuck (D), Wisconsin State Assembly District 28.
  2. James Soletski (D), Wisconsin State Assembly District 88.
  3. Jeff Smith (Wisconsin) (D).
  4. Jim Sullivan (D), Wisconsin State Senate District 5.
  5. John Lehman (D).
  6. Kim Hixson (D), Wisconsin State Assembly District 43.
  7. Kristen Dexter (D).
  8. Marlin Schneider (D), Wisconsin State Assembly District 72.
  9. Mike Sheridan (D), Wisconsin State Assembly District 44.
  10. Pat Kreitlow (D).
  11. Phil Garthwaite (D), Wisconsin State Assembly District 49.
  12. Russ Decker (D), Wisconsin State Senate District 29.
  13. Ted Zigmunt (D), Wisconsin State Assembly District 2.
  14. Terry Van Akkeren (D), Wisconsin State Assembly District 26.

Wyoming

  1. George Bagby (D).
  2. James E. Elliott, Jr. (D), Wyoming State Senate District 11.
  3. Kathryn Sessions (D), Wyoming State Senate District 7.
  4. Mary Hales (D), Wyoming House of Representatives District 36.
  5. Mike Gilmore (D).
  6. Saundra Meyer (D), Wyoming State Senate District 15.
  7. Seth Carson (D), Wyoming House of Representatives District 45.
  8. Terry Kimble (D), Wyoming House of Representatives District 49.

See also