Difference between revisions of "Minnesota House of Representatives elections, 2010"

From Ballotpedia
Jump to: navigation, search
(November 2 General Election Results: add winners)
(District 65A: winners off)
Line 1,815: Line 1,815:
 
===District 65A===
 
===District 65A===
 
: {{bluedot}} <u>'''August 10 Democratic primary:</u>
 
: {{bluedot}} <u>'''August 10 Democratic primary:</u>
:*[[Jeremiah Ellis]] (DFL) 1231 {{won}}
+
:*[[Jeremiah Ellis]] (DFL) 1231
:*[[Rene Moran]] (DFL) 1436
+
:*[[Rene Moran]] (DFL) 1436 {{won}}
  
 
: {{reddot}} <u>'''August 10 Republican primary result:</u>
 
: {{reddot}} <u>'''August 10 Republican primary result:</u>
Line 1,824: Line 1,824:
 
<u>'''''November 2 General election candidates:'''''</u>
 
<u>'''''November 2 General election candidates:'''''</u>
  
:{{bluedot}} [[Jeremiah Ellis]]  
+
:{{bluedot}} [[Rene Moran]] {{Approved}}
:{{reddot}} [[Paul Holmgren]] {{Approved}}
+
:{{reddot}} [[Paul Holmgren]]
  
 
===District 65B===
 
===District 65B===

Revision as of 17:20, 17 November 2010


SLP badge 2010 election.jpg
Minnesota State House elections, 2010

Majority controlCampaign contributions

QualificationsCompetitiveness analysis

Star bookmark.png  State Legislative Election Results Star bookmark.png

List of candidates
District 1ADistrict 1BDistrict 2ADistrict 2BDistrict 3ADistrict 3BDistrict 4ADistrict 4BDistrict 5ADistrict 5BDistrict 6ADistrict 6BDistrict 7ADistrict 7BDistrict 8ADistrict 8BDistrict 9ADistrict 9BDistrict 10ADistrict 10BDistrict 11ADistrict 11BDistrict 12ADistrict 12BDistrict 13ADistrict 13BDistrict 14ADistrict 14BDistrict 15ADistrict 15BDistrict 16ADistrict 16BDistrict 17ADistrict 17BDistrict 18ADistrict 18BDistrict 19ADistrict 19BDistrict 20ADistrict 20BDistrict 21ADistrict 21BDistrict 22ADistrict 22BDistrict 23ADistrict 23BDistrict 24ADistrict 24BDistrict 25ADistrict 25BDistrict 26ADistrict 26BDistrict 27ADistrict 27BDistrict 28ADistrict 28BDistrict 29ADistrict 29BDistrict 30ADistrict 30BDistrict 31ADistrict 31BDistrict 32ADistrict 32BDistrict 33ADistrict 33BDistrict 34ADistrict 34BDistrict 35ADistrict 35BDistrict 36ADistrict 36BDistrict 37ADistrict 37BDistrict 38ADistrict 38BDistrict 39ADistrict 39BDistrict 40ADistrict 40BDistrict 41ADistrict 41BDistrict 42ADistrict 42BDistrict 43ADistrict 43BDistrict 44ADistrict 44BDistrict 45ADistrict 45BDistrict 46ADistrict 46BDistrict 47ADistrict 47BDistrict 48ADistrict 48BDistrict 49ADistrict 49BDistrict 50ADistrict 50BDistrict 51ADistrict 51BDistrict 52ADistrict 52BDistrict 53ADistrict 53BDistrict 54ADistrict 54BDistrict 55ADistrict 55BDistrict 56ADistrict 56BDistrict 57ADistrict 57BDistrict 58ADistrict 58BDistrict 59ADistrict 59BDistrict 60ADistrict 60BDistrict 61ADistrict 61BDistrict 62ADistrict 62BDistrict 63ADistrict 63BDistrict 64ADistrict 64BDistrict 65ADistrict 65BDistrict 66ADistrict 66BDistrict 67ADistrict 67B
Minnesota House of Representatives
Elections for the office of Minnesota House of Representatives were held in Minnesota on November 2, 2010. The signature-filing deadline for candidates wishing to run in these elections was July 20, 2010 and the primary election day was on August 10, 2010.

All representatives are up for re-election every two years.

See also: Minnesota State Senate elections, 2010 and State legislative elections, 2010

November 2 General Election Results

Minnesota House of Representatives
Party As of November 1, 2010 After the 2010 Election
     Democratic Party 87 62
     Republican Party 47 72
Total 134 134

The following candidates won election on November 2, 2010:


  1. Alice Hausman
  2. Andrea Kieffer
  3. Andrew Falk
  4. Ann Lenczewski
  5. Anthony Sertich
  6. Bev Scalze
  7. Bill Hilty
  8. Bob Barrett
  9. Bob Dettmer
  10. Bob Gunther
  11. Bobby Joe Champion
  12. Branden Petersen
  13. Bruce Anderson (Minnesota)
  14. Bruce Vogel
  15. Bud Nornes
  16. Carlos Mariani
  17. Carol McFarlane
  18. Carolyn Laine
  19. Carolyn McElfatrick
  20. Chris Swedzinski
  21. Connie Doepke
  22. Dan Fabian
  23. David Dill
  24. David Hancock
  25. Dean Urdahl
  26. Debra Hilstrom
  27. Debra Kiel
  28. Denise Dittrich
  29. Denny McNamara
  30. Diane Anderson
  31. Diane Loeffler
  32. Doug Wardlow
  33. Duane Quam
  34. Erin Murphy
  35. Ernie Leidiger
  36. Frank Hornstein
  37. Gene Pelowski, Jr.
  38. Glenn Gruenhagen
  39. Greg Davids
  40. Jean Wagenius
  41. Jeanne Poppe
  42. Jeff Hayden
  43. Jenifer Loon
  44. Jim Abeler
  45. Jim Davnie
  46. Joe Atkins
  47. Joe Hoppe
  48. Joe McDonald
  49. Joe Mullery
  50. Joe Schomacker
  51. John Benson
  52. John Kriesel
  53. John Lesch
  54. John Persell
  55. John Ward
  56. Joyce Peppin
  57. Karen Clark
  58. Katherine Knuth
  59. Kathy Brynaert
  60. Kathy Lohmer
  61. Keith Downey
  62. Kelby Woodard
  63. Kent Eken
  64. Kerry Gauthier
  65. Kim Norton
  66. King Banaian
  67. Kirk Stensrud
  68. Kory Kath
  69. Kurt Bills
  70. Kurt Daudt
  71. Kurt Zellers
  72. Larry Hosch
  73. Larry Howes
  74. Leon Lillie
  75. Linda Runbeck
  76. Linda Slocum
  77. Lyle Koenen
  78. Lyndon Carlson
  79. Marion Greene
  80. Mark Buesgens
  81. Mark Murdock
  82. Mary Franson
  83. Mary Kiffmeyer
  84. Mary Liz Holberg
  85. Mary Murphy
  86. Matt Dean
  87. Melissa Hortman
  88. Michael Nelson
  89. Michael Paymar
  90. Mike Beard
  91. Mike Benson
  92. Mike LeMieur
  93. Mindy Greiling
  94. Morrie Lanning
  95. Nora Slawik
  96. Pam Myhra
  97. Pat Garofalo
  98. Pat Mazorol
  99. Patti Fritz
  100. Paul Anderson (Minnesota)
  101. Paul Marquart
  102. Paul Thissen
  103. Paul Torkelson
  104. Peggy Scott
  105. Phyllis Kahn
  106. Rena Moran
  107. Rich Murray
  108. Rick Hansen
  109. Rod Hamilton
  110. Roger Crawford
  111. Ron Shimanski
  112. Ryan Winkler
  113. Sandra Peterson
  114. Sarah Anderson
  115. Sheldon Johnson
  116. Sondra Erickson
  117. Steve Drazkowski
  118. Steve Gottwalt
  119. Steve Simon
  120. Steve Smith (Minnesota)
  121. Tara Mack
  122. Terry Morrow
  123. Thomas Huntley
  124. Tim Kelly (Minnesota)
  125. Tim Mahoney, Minnesota Representative
  126. Tim O'Driscoll
  127. Tim Sanders
  128. Tina Liebling
  129. Tom Anzelc
  130. Tom Hackbarth
  131. Tom Rukavina
  132. Tom Tillberry
  133. Tony Cornish
  134. Torrey Westrom

Majority control

See also: Partisan composition of state houses

Heading into the November 2 election, Democrats were the majority party in the Minnesota House of Representatives:


Party As of July 2014
     Democratic Party 73
     Republican Party 61
Total 134

Campaign spending

This chart shows how many candidates ran for state House of Representative in Minnesota in past years and the cumulative amount of campaign spending in state House races, including spending in both primary and general election contests. All figures come from Follow The Money.[1]

Year Number of candidates Total contributions
2008 317 $8,361,168
2006 287 $7,533,257
2004 318 $8,114,613
2002 335 $6,574,022

Incumbency

Unopposed incumbents

4 incumbents (3.3%) face no competition in the November 2 general election and are thus, barring unforeseen circumstances, guaranteed re-election in November.

  • 4 GOP incumbents face no November challenger.

Primary challenges

Competitiveness logo 1.jpg

Only 3 incumbents (2.5%), all Democrats, faced competition in the August 10 primary. Each won their primary:

Retiring incumbents

15 incumbent representatives are not running for re-election, while 119 incumbents (88.8%) ran for re-election. Of the 15 incumbents who are not running for re-election, 7 are Democrats and 8 are Republicans.

Incumbents who are retiring are:

Qualifications

To be eligible to run for the Minnesota House of Representatives in 2010, a candidate must be:[2]

  • Eligible to vote in Minnesota
  • Have not filed for more than one office for the upcoming primary or general election
  • At least 21 years old by January 3, 2011
  • A resident of Minnesota for a least one year
  • A resident of the legislative district for at least 6 months before November 2, 2010

List of candidates

Partisan dominance in state houses
heading into the 2010 state legislative elections
Nevada State AssemblyMassachusetts House of RepresentativesColorado House of RepresentativesNew Mexico House of RepresentativesWyoming House of RepresentativesArizona House of RepresentativesMontana House of RepresentativesCalifornia State AssemblyOregon House of RepresentativesWashington House of RepresentativesIdaho House of RepresentativesTexas House of RepresentativesOklahoma House of RepresentativesKansas House of RepresentativesSouth Dakota House of RepresentativesNorth Dakota House of RepresentativesMinnesota House of RepresentativesIowa House of RepresentativesMissouri House of RepresentativesArkansas House of RepresentativesLouisiana House of RepresentativesMississippi House of RepresentativesAlabama House of RepresentativesGeorgia House of RepresentativesFlorida House of RepresentativesSouth Carolina House of RepresentativesIllinois House of RepresentativesWisconsin State AssemblyTennessee House of RepresentativesNorth Carolina House of RepresentativesIndiana House of RepresentativesOhio House of RepresentativesKentucky House of RepresentativesPennsylvania House of RepresentativesNew Jersey State AssemblyNew York State AssemblyVermont House of RepresentativesVermont House of RepresentativesNew Hampshire House of RepresentativesMaine House of RepresentativesWest Virginia House of DelegatesVirginia State AssemblyMaryland House of DelegatesMaryland House of DelegatesConnecticut House of RepresentativesConnecticut House of RepresentativesDelaware House of RepresentativesDelaware House of RepresentativesRhode Island House of RepresentativesRhode Island House of RepresentativesMassachusetts House of RepresentativesNew Hampshire House of RepresentativesMichigan House of RepresentativesMichigan House of RepresentativesAlaska House of RepresentativesHouses Map 2010.png

District 1A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • David Olin (DFL) Incumbent, has represented District 1A since 2007. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party David Olin
Republican Party Dan Fabian Approveda

District 1B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Bernie Lieder (DFL) Incumbent, has represented District 1B since 1984. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bernie Lieder
Republican Party Debra Kiel Approveda

District 2A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Kent Eken (DFL) Incumbent, has represented District 2A since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kent Eken Approveda
Republican Party Steve Green

District 2B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Brita Sailer (DFL) Incumbent, has represented District 2B since 2005. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Brita Sailer
Republican Party David Hancock Approveda

District 3A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tom Anzelc (DFL) Incumbent, has represented District 3A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tom Anzelc Approveda
Republican Party Marv Ott

District 3B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Loren Solberg (DFL) Incumbent, has represented District 3B since 1983. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Loren Solberg
Republican Party Carolyn McElfatrick Approveda

District 4A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party John Persell Approveda
Republican Party Richard Lehmann

District 4B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Larry Howes (R) Incumbent, has represented District 4B since 1998. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Meg Bye
Republican Party Larry Howes Approveda

District 5A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tom Rukavina (DFL) Incumbent, has represented District 5A since 1987. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tom Rukavina Approveda
Republican Party Greg Knutson

District 5B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Anthony Sertich Approveda
Republican Party Paul Jacobson

District 6A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • David Dill (DFL) Incumbent, has represented District 6A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party David Dill Approveda
Republican Party Jim Tuomala

District 6B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Mary Murphy (DFL) Incumbent, has represented District 6B since 1977. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Mary Murphy Approveda
Republican Party Keith MacDonald

District 7A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Thomas Huntley (DFL) Incumbent, has represented District 7A since 1992. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Thomas Huntley Approveda
Republican Party Carinda Horton

District 7B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kerry Gauthier Approveda
Republican Party Travis Silvers
Independence Party of America Tony Salls

District 8A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Bill Hilty (DFL) Incumbent, has represented District 8A since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bill Hilty Approveda
Republican Party Mark Ames

District 8B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tim Faust (DFL) Incumbent, has represented District 8B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tim Faust
Republican Party Roger Crawford Approveda

District 9A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Morrie Lanning (R) Incumbent, has represented District 9A since 2002. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Greg Lemke
Republican Party Morrie Lanning Approveda

District 9B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Paul Marquart (DFL) Incumbent, has represented District 9B since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Paul Marquart Approveda
Republican Party Benjamin Grimsley

District 10A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Bud Nornes (R) Incumbent, has represented District 10A since 1996. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Richard Kagan
Republican Party Bud Nornes Approveda

District 10B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Mark Murdock (R) Incumbent, has represented District 10B since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Pete Phillips
Republican Party Mark Murdock Approveda

District 11A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Torrey Westrom (R) Incumbent, has represented District 11A since 1997. Green check mark transparent.png
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bennett Smith
Republican Party Torrey Westrom Approveda
Independence Party of America Dave Holman

District 11B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Amy Hunter
Republican Party Mary Franson Approveda
Independence Party of America Bert Pexsa

District 12A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • John Ward (DFL) Incumbent, has represented District 12A since 2007. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party John Ward Approveda
Republican Party Kevin Goedker

District 12B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Al Doty (D) Incumbent, has represented District 12B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Al Doty
Republican Party Mike Lemieur Approveda

District 13A

Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Paul Anderson (R) Incumbent, has represented District 13A since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Republican Party Paul Anderson Approveda

District 13B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Al Juhnke (DFL) Incumbent, has represented District 13B since 1996. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Al Juhnke
Republican Party Bruce Vogel Approveda

District 14A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Rob Jacobs
Republican Party Tim O'Driscoll Approveda

District 14B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Larry Hosch (DFL) Incumbent, has represented District 14B since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Larry Hosch Approveda
Republican Party Tom Ellenbecker

District 15A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Steve Gottwalt (R) Incumbent, has represented District 15A since 2006. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Anne Nolan
Republican Party Steve Gottwalt Approveda

District 15B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Carol Lewis
Republican Party King Banaian Approveda

District 16A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Gail Jackson (DFL) Incumbent, has represented District 16A since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Gail Jackson
Republican Party Sondra Erickson Approveda

District 16B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Mary Kiffmeyer (R) Incumbent, has represented District 16B since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tom Heyd
Republican Party Mary Kiffmeyer Approveda

District 17A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
Constitution Party August 10 Constitution primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jim Godfrey
Republican Party Kurt Daudt Approveda
Constitution Party Paul Bergley

District 17B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
Constitution_Party#Independent_American_Party_of_Nevada Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Cindy Erickson
Republican Party Bob Barrett Approveda
Constitution_Party#Independent_American_Party_of_Nevada Curtis Lendt

District 18A

Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Ron Shimanski (R) Incumbent, has represented District 18A since 2006. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Republican Party Ron Shimanski Approveda

District 18B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Dean Urdahl (R) Incumbent, has represented District 18B since 2003. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Darrin Anderson
Republican Party Dean Urdahl Approveda

District 19A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Bruce Anderson (R) Incumbent, has represented District 19A since 1994. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Barrett Chrissis
Republican Party Bruce Anderson Approveda

District 19B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Christine Brazelton
Republican Party Joe McDonald Approveda

District 20A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Andrew Falk (DFL) Incumbent, has represented District 20A since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Andrew Falk Approveda
Republican Party Jay Backer

District 20B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Lyle Koenen (DFL) Incumbent, has represented District 20B since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Lyle Koenen Approveda
Republican Party Brian Kohout

District 21A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Ramona Larson
Republican Party Chris Swedzinski Approveda

District 21B

Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Paul Torkelson (R) Incumbent, has represented District 21B since 2009. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Republican Party Paul Torkelson Approveda

District 22A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Ted Winter
Republican Party Joe Schomacker Approveda

District 22B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Rod Hamilton (R) Incumbent, has represented District 22B since 2004. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bill Brandt
Republican Party Rod Hamilton Approveda

District 23A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Terry Morrow (DFL) Incumbent, has represented District 23A since 2007. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Terry Morrow Approveda
Republican Party Rebecca Peichel

District 23B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Kathy Brynaert (DFL) Incumbent, has represented District 23B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kathy Brynaert Approveda
Republican Party Dave Kruse

District 24A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Bob Gunther (R) Incumbent, has represented District 24A since winning a special election in 1995. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Steven Fausch
Republican Party Bob Gunther Approveda

District 24B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Tony Cornish (R) Incumbent, has represented District 24B since 2002. Green check mark transparent.png
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Joan Muth-Milks
Republican Party Tony Cornish Approveda
Independence Party of America Mark Meyer

District 25A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Mick McGuire
Republican Party Glenn Gruenhagen Approveda

District 25B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • David Bly (DFL) Incumbent, has represented District 25B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party David Bly
Republican Party Kelby Woodard Approveda

District 26A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Kory Kath (DFL) Incumbent, has represented District 26A since 2009. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kory Kath Approveda
Republican Party David Thul

District 26B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Patti Fritz (DFL) Incumbent, has represented District 26B since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Patti Fritz Approveda
Republican Party Dan Kaiser

District 27A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Robin Brown (DFL) Incumbent, has represented District 27A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Robin Brown
Republican Party Rich Murray Approveda

District 27B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Jeanne Poppe (DFL) Incumbent, has represented District 27B since 2005. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jeanne Poppe Approveda
Republican Party Jennifer Gumbel

District 28A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Tim Kelly (R) Incumbent, has represented District 28A since 2009. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jerry Roth
Republican Party Tim Kelly Approveda

District 28B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Steve Drazkowski (R) Incumbent, has represented District 28B since winning a special election in 2007. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Mark A. Schneider
Republican Party Steve Drazkowski Approveda

District 29A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Douglas Wunderlich
Republican Party Duane Quam Approveda

District 29B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Kim Norton (DFL) Incumbent, has represented District 29B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kim Norton Approveda
Republican Party Mike Rolih

District 30A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tina Liebling (DFL) Incumbent, has represented District 30A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tina Liebling Approveda
Republican Party Charlie O'Connell

District 30B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Andy Welti (DFL) Incumbent, has represented District 30B since 2005. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Andy Welti
Republican Party Mike Benson Approveda

District 31A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Gene Pelowski, Jr. Approveda
Republican Party Rhett Zenke

District 31B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Gregory Davids (R) Incumbent, has represented District 31B since winning a special election in February 1991. Green check mark transparent.png
Independent Independent candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Steve Kemp
Republican Party Gregory Davids Approveda
Independent Al Hein

District 32A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Joyce Peppin (R) Incumbent, has represented District 32A since 2004. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party David Hoden
Republican Party Joyce Peppin Approveda

District 32B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Kurt Zellers (R) Incumbent, has represented District 32B since winning a special election in February 2003. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Katie Rodriguez
Republican Party Kurt Zellers Approveda

District 33A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Steve Smith (R) Incumbent, has represented District 33A since 1991. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Denise Bader
Republican Party Steve Smith Approveda

District 33B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Connie Doepke (R) Incumbent, has represented District 33B since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kim Kang
Republican Party Connie Doepke Approveda

District 34A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Leanne Pouliot Kunze
Republican Party Ernie Leidiger Approveda

District 34B

Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Joe Hoppe (R) Incumbent, has represented District 34B since 2002. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Republican Party Joe Hoppe Approveda

District 35A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Mike Beard (R) Incumbent, has represented District 35A since 2003. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Matt Christensen
Republican Party Mike Beard Approveda

District 35B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jannaya LaFrance
Republican Party Mark Buesgens Approveda

District 36A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Colin Lee
Republican Party Mary Liz Holberg Approveda

District 36B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Pat Garofalo (R) Incumbent, has represented District 36B since 2004. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Sigrid Iversen
Republican Party Pat Garofalo Approveda

District 37A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Tara Mack (R) Incumbent, has represented District 37A since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Derrick Lindstrom
Republican Party Tara Mack Approveda

District 37B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Phillip Sterner (DFL) Incumbent, has represented District 37B since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Phillip Sterner
Republican Party Kurt Bills Approveda

District 38A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Sandra Masin (DFL) Incumbent, has represented District 38A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Sandra Masin
Republican Party Diane Anderson Approveda

District 38B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Mike Obermueller
Republican Party Doug Wardlow Approveda

District 39A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Rick Hansen (DFL) Incumbent, has represented District 39A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Rick Hansen Approveda
Republican Party Don Lee

District 39B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Joe Atkins (DFL) Incumbent, as represented District 39B since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Joe Atkins Approveda
Republican Party Terry Pearson

District 40A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • William Morgan (DFL) Incumbent, has represented District 40A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Constitution Party August 10 Constitution primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party William Morgan
Republican Party Pam Myhra Approveda
Constitution Party Bruce Johnson

District 40B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Ann Lenczewski (DFL) Incumbent, has represented District 40B since 1998. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Ann Lenczewski Approveda
Republican Party Sanu Patel-Zellinger

District 41A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Keith Downey (R) Incumbent, has represented District 41A since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kevin Staunton
Republican Party Keith Downey Approveda

District 41B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Paul Rosenthal (DFL) Incumbent, has represented District 41B since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Paul Rosenthal
Republican Party Pat Mazorol Approveda
Independence Party of America Naomi Babcock

District 42A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Maria Ruud (DFL) Incumbent, has represented District 42A since 2005. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Maria Ruud
Republican Party Kirk Stensrud Approveda

District 42B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Jenifer Loon (R) Incumbent, has represented District 42B since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Ray Daniels
Republican Party Jenifer Loon Approveda

District 43A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Sarah Anderson (R) Incumbent, has represented District 43A since 2006. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Audrey Britton
Republican Party Sarah Anderson Approveda

District 43B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • John Benson (DFL) Incumbent, has represented District 43B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party John Benson Approveda
Republican Party Brian Grogan

District 44A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Steve Simon (DFL) Incumbent, has represented District 44A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Steve Simon Approveda
Republican Party Stephen Manderfeld

District 44B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Ryan Winkler (DFL) Incumbent, has represented District 44B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Ryan Winkler Approveda
Republican Party Rick Rice

District 45A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Sandra Peterson (DFL) Incumbent, has represented District 45A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Sandra Peterson Approveda
Republican Party Mark Martin

District 45B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Lyndon Carlson (DFL) Incumbent, has represented District 45B since 1972. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Lyndon Carlson Approveda
Republican Party Reid Johnson

District 46A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Michael Nelson (DFL) Incumbent, has represented District 46A since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Michael Nelson Approveda
Republican Party Chuck Sutphen

District 46B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Debra Hilstrom (DFL) Incumbent, has represented District 46B since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Debra Hilstrom Approveda
Republican Party Tim Olson

District 47A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Denise Dittrich Approveda
Republican Party Cameron Roberson

District 47B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Melissa Hortman (DFL) Incumbent, has represented District 47B since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Melissa Hortman Approveda
Republican Party Linda Etim
Independence Party of America Don Hallblade

District 48A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Tom Hackbarth (R) Incumbent, has represented District 48A from 1994 to 1996 and currently since 1998. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Laurie Olmon
Republican Party Tom Hackbarth Approveda

District 48B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Jim Abeler (R) Incumbent, has represented District 48B since 1998. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Daniel Kane
Republican Party Jim Abeler Approveda

District 49A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Peggy Scott (R) Incumbent, has represented District 49A since 2008. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Dustin Norman
Republican Party Peggy Scott Approveda

District 49B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Gerald Newton (DFL) Incumbent Newton has served in the Minnesota House since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Constitution Party August 10 Constitution primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Gerald Newton
Republican Party Branden Petersen Approveda
Constitution Party Harley Swarm

District 50A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Carolyn Laine (DFL) Incumbent, has represented District 50A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Carolyn Laine Approveda
Republican Party Timothy Utz

District 50B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Kate Knuth (DFL) Incumbent, has represented District 50B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Kate Knuth Approveda
Republican Party Russ Bertsch

District 51A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Tim Sanders (R) Incumbent, has represented District 51A since 2009. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Zak Chlebeck
Republican Party Tim Sanders Approveda

District 51B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tom Tillberry (DFL) Incumbent, has represented District 51B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tom Tillberry Approveda
Republican Party Dale Helm

District 52A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Bob Dettmer (R) Incumbent, has represented District 52A since 2006. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Adam Best
Republican Party Bob Dettmer Approveda

District 52B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Matt Dean (R) Incumbent, has represented District 52B since 2004. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party Sten Hakanson
Republican Party Matt Dean Approveda

District 53A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Paul Gardner (DFL) Incumbent, has represented District 53A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Paul Gardner
Republican Party Linda Runbeck Approveda

District 53B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Chris Knopf
Republican Party Carol McFarlane Approveda

District 54A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Mindy Greiling (DFL) Incumbent, has represented District 54A since 1992. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Mindy Greiling Approveda
Republican Party Mark Fotsch

District 54B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Bev Scalze (DFL) Incumbent, has represented District 54B since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bev Scalze Approveda
Republican Party Ken Rubenzer

District 55A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Leon Lillie (DFL) Incumbent, has represented District 55A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Leon Lillie Approveda
Republican Party Nathan Hansen
Independence Party of America Joseph Polencheck

District 55B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Nora Slawik (DFL) Incumbent, has represented District 55B from 1996-1998 and currently since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Nora Slawik Approveda
Republican Party Damon Dolton

District 56A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Julie Bunn (DFL) Incumbent, has represented District 56A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independent Independent candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Julie Bunn
Republican Party Kathy Lohmer Approveda
Independent Jim Martin

District 56B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Marsha Swails (DFL) Incumbent, has represented District 56B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Marsha Swails
Republican Party Andrea Kieffer Approveda

District 57A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jen Peterson
Republican Party John Kriesel Approveda

District 57B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:
  • Denny McNamara (R) Incumbent, has represented District 57B since 2002. Green check mark transparent.png

November 2 General election candidates:

Democratic Party David Page
Republican Party Denny McNamara Approveda

District 58A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Joe Mullery Approveda
Republican Party Chris Hiatt

District 58B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Bobby Joe Champion Approveda
Republican Party Gary Mazzotta

District 59A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Diane Loeffler (DFL) Incumbent, has represented District 59A since 2004. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Diane Loeffler Approveda
Republican Party Mark Lazarchic

District 59B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Phyllis Kahn (DFL) Incumbent, has represented District 59B since 1972. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Green Party August 10 Green Party primary result
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Phyllis Kahn Approveda
Republican Party Ole Hovde
Green Party Dan Craigie
Independence Party of America Ron Lischeid

District 60A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Marion Greene Approveda
Republican Party Brian Gruber

District 60B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Frank Hornstein (DFL) Incumbent, has represented District 60B since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Frank Hornstein Approveda
Republican Party Scott Brooks

District 61A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Karen Clark (DFL) Incumbent, has represented District 61A since 1980. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:
Independence Party of America Independence Party candidate

November 2 General election candidates:

Democratic Party Karen Clark Approveda
Republican Party Nicholas Skrivanek
Independence Party of America Sadik Warfa

District 61B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Jeff Hayden (DFL) Incumbent, has represented District 61B since 2008. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jeff Hayden Approveda
Republican Party Michael Sullivan

District 62A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Jim Davnie (DFL) Incumbent, has represented District 62A since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jim Davnie Approveda
Republican Party Wes Whitby

District 62B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Jean Wagenius (DFL) Incumbent, has represented District 62B since 1987. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Jean Wagenius Approveda
Republican Party Deanna Boss

District 63A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Paul Thissen (DFL) Incumbent, has represented District 63A since 2003. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Paul Thissen Approveda
Republican Party Nathan Atkins

District 63B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Linda Slocum (DFL) Incumbent, has represented District 63B since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Linda Slocum Approveda
Republican Party Joel Jennissen

District 64A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Erin Murphy (DFL) Incumbent, has represented District 64A since 2006. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Erin Murphy Approveda
Republican Party Zach Freitag

District 64B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Michael Paymar (DFL) Incumbent, has represented District 64B since 1997. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Michael Paymar Approveda
Republican Party Andrew Smith

District 65A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Rene Moran Approveda
Republican Party Paul Holmgren

District 65B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Carlos Mariani (DFL) Incumbent, has represented District 65B since 1990. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Carlos Mariani Approveda
Republican Party Jamie Delton

District 66A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • John Lesch (DFL) Incumbent, has represented District 66A since 2002. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party John Lesch Approveda
Republican Party Chris Conner

District 66B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Alice Hausman (DFL) Incumbent, has represented District 66B since winning a special election in 1989. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Alice Hausman Approveda
Republican Party Bob Koss

District 67A

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Tim Mahoney (DFL) Incumbent, has represented District 67A since 1998. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Tim Mahoney Approveda
Republican Party Catherine Hennelly

District 67B

Democratic Party August 10 Democratic primary:
  • Sheldon Johnson (DFL) Incumbent, has represented District 67B since 2000. Green check mark transparent.png
Republican Party August 10 Republican primary result:

November 2 General election candidates:

Democratic Party Sheldon Johnson Approveda
Republican Party Cheryl Golden-Black

See also

External links

References

  1. Follow the Money, Minnesota
  2. 2010 Guide for Candidates